Csupán egy hajszál választotta el az oroszokat attól, hogy húsz esztendő után ismét világbajnokok legyenek, ám Jakovlevék az argentínai vb-döntőn hétfőre virradóan 3:2-re alulmaradtak a brazilokkal szemben. A sportág egykori nagyhatalma, Oroszország, utoljára 1982-ben lett aranyérmes, ráadásul azóta világversenyen még a fináléig sem jutott a csapat.
Míg az oroszok szinte végigbukdácsolták a világbajnokságot a döntőig, addig a dél-amerikaiak parádés sorozatra tették fel a koronát. Ugyan az első csoportkörben az Egyesült Államoktól 3:2-re kikaptak, ám a negyeddöntőben a címvédő olaszok ellen nyertek 3:2-re, s ez akár garancia is lehetett a végső sikerre, hiszen az elmúlt évtizedben mindig az a válogatott lett az aranyérmes, amelyik Gianiékat legyőzte. Erre 1990 óta vb-n nem volt példa – sorozatban háromszor diadalmaskodtak az olaszok –, de az olimpián 2000-ben a jugoszlávok, 1996-ban a hollandok, 1992-ben éppen a brazilok nyertek ellenük, s lettek végül aranyérmesek. A címvédő felülmúlásánál is nagyobb tett, hogy az elődöntőben az olimpiai bajnok jugoszlávokat még könnyebben, 3:1-re győzték le.
Ellenben az oroszoktól már a döntőbe jutás is meglepetés volt, hiszen az ezüstérmes csapat az első körben Bulgáriától 3:0-s megszégyenítő vereséget szenvedett, majd Franciaországgal szemben (3:1) is alulmaradt, s csupán jobb játszmaarányának köszönhette, hogy csoportharmadikként tovább léphetett. Jakovlevék később sem játszottak meggyőzően, és háromszor is csupán döntő szettben nyertek 3:2-re. Szerencséjükre azonban a legnagyobb esélyesek a másik ágon gyilkolták egymást, így eljuthattak a fináléba.
A döntőt követően Brazília ünnepelhetett, hiszen a dél-amerikai országban a labdarúgás után a röplabda a legnépszerűbb, s az idén mindkét sportágban elvitték a pálmát.
A vb végeredménye. Világbajnok: Brazília, 2. Oroszország, 3. Franciaország, 4. Jugoszlávia, 5. Olaszország, 6. Argentína.
Ijedség Silverstone-ban: leomlott egy kerítés a futam után, Norris megsérült
