Ez most más kategória

A S Z T A L I T E N I S Z Asztaliteniszezőink csütörtökig foglaltak szállást Zágrábban a hétfőn kezdődő világbajnokságra, s tekintettel arra, hogy a vb jövő vasárnap estig tart, a túlzott optimizmus vádja nem érheti a szakvezetést. Mindazonáltal a megkurtított hét inkább a realitásból, semmint a pesszimizmusból fakad – és a hotelben egyébként is lehet hosszabbítani az ott-tartózkodáson.

2007. 05. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Másfél hónapja a belgrádi Eb-n válogatottunk az utóbbi évek legjobb szereplését produkálta, női csapatunk arany-, női párosban Tóth Krisztina Póta Georginával ezüst-, „vegyesben” Póta Pázsy Ferenccel, Tóth pedig az orosz Szmirnovval bronzérmes lett. Ám a vb előtt ebből nem indulhatunk ki. Kezdve azzal, hogy Zágrábban nem lesz csapatverseny (csapat-vb-ket 2004 óta önállóan, minden páros évben rendeznek), továbbá párosban csak azonos nemzetbeliek állhatnak össze. Az igazi gond azonban nem ez. „Nagyon jólesett a felénk irányuló hatalmas szeretet, ami az Eb után fogadott bennünket. Bevallom, nem számítottam arra, hogy Belgrádban ilyen jól szerepelünk, és Zágrábban is minden tőlünk telhetőt megteszünk. De a vb, ahol az ázsiaiak is ott lesznek, egészen más kategória” – szögezte le a Magyar Asztalitenisz-szövetség sajtótájékoztatóján Tóth Krisztina, aki kimondta a lényeget. S még az ázsiaiakon belül is van egy külön kategória, amit az előző, 2005-ös sanghaji vb éremtáblázatából leképezhetünk. Két éve a húsz éremből tizenötöt a kínaiak nyertek, mind az öt aranyat, ráadásul az öt fináléból négy házidöntőt hozott. Ami a világ többi részét illeti, Hongkong két, a Koreai Köztársaság egy bronzot szerzett, Európának pedig egy ezüst és egy bronz maradt. A dán Maze nyert már európai Top 12 versenyt, de talán még most sem tudja, hogy a vb-n férfi egyéniben hogy keveredett el a dobogó harmadik fokáig, férfi párosban pedig a német Boll, Süss duó játszhatott döntőt. Ezt kisebb szenzációként könyvelhettük el, elvégre Boll azon kevesek közé tartozik, akik képesek útját állni a kínaiáradatnak. Jelenleg harmadik a világranglistán – természetesen két kínai mögött –, de volt már első is.
S ha már a rangsort szóba hoztuk: a férfiaknál és a nőknél egyaránt hat-hat kínai található az első tízben, mi több, a nőknél az első öt helyen kizárólag kínaiak vannak! Mindennek megvan a hozadéka is, mert így a vb-n Kína egyedüliként egyéniben hét férfi és hét női versenyzőt, három férfi és három női párost, valamint hét vegyes párost indíthat. Háborogni persze lehet, hogy ez így nem igazságos, de még így is jobb a helyzet, mint régebben, amikor az egyéni számokban tíz kínai ütögetett.
A férfiaknál momentán Ma Lin és Vang Li-csin, a nőknél Csang Ji-ning számít a legnagyobb klasszisnak, utóbbi 2003 januárja óta elmozdíthatatlan a világranglista éléről. Ha nem lenne szentségtörés, a női rangsorban második Vang Nanra azt mondanánk, ő már a múlt. A mezőny legeredményesebb versenyzőjeként tizenháromszoros világbajnok, minden idők legjobbjától azonban még messze jár. Az illető történetesen a magyar Mednyánszky Mária, aki a két világháború között tizennyolc vb-aranyat szerzett. A hőskorban a férfiaknál pedig Barna Viktor volt a király huszonkétszeres világbajnokként. A régi idők veretes magyar pingpongjának köszönhetően 68 vb-aranynyal az örökrangsor második helyét foglaljuk el, s kell-e mondani, hogy Kína áll az élen a maga 102,5 elsőségével. Eddigi utolsó vb-aranyunk a felejthetetlen 1979-es phenjani diadal férficsapatunktól (ki ne tudná: Jónyer, Klampár, Gergely), legutóbbi érmünk pedig egy 1995-ös bronz, amit Tiencsinből a Bátorfi, Tóth páros jegyez.
Sanghajban a duó a legjobb nyolcig, egyéniben Tóth Krisztina a tizenhatig jutott. Zágrábban Bátorfi Csilla már az olasz csapat edzőjeként lesz jelen, Tóthnak viszont Pótával is illene bekerülnie a tizenhatba, már csak azért is, mert a kilencedik helyen emelték ki őket. A negyeddöntő már csodaszámba menne. Tóth egyéniben a huszonötödik kiemelt lesz. A Langweid légiósa az Európa-bajnokságokról hat aranyat őriz, ám ugye éppen tőle tudjuk, hogy a vb egészen más kategória.

Tizenhat esély. A magyar vb-csapat, férfiak: Pázsy Ferenc, Zwickl Dániel, Jakab János, Fazekas Péter; nők: Tóth Krisztina, Póta Georgina, Lovas Petra, Pergel Szandra. A párosok összeállítása: Pázsy–Fazekas; Zwickl–Jakab, Tóth–Póta, Lovas–Pergel; Pázsy– Póta, Zwickl–Pergel, Jakab–Tóth, Fazekas–Lovas.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.