Magyarázatok a győztes szemszögéből

Szerbia 9-6-ra győzte le Magyarországot a férfi vízilabda Világliga vasárnapi berlini döntőjében. Az athéni olimpia óta ez volt az ötödik szerb–magyar finálé, a mérleg számunkra keservesen egyhangú: 5-0 oda. Mi itthon természetesen tudni véljük, miért veszítettünk, ezért ezúttal a másik felet kérdeztük: ők miért nyertek? Pontosabban: miért nyertek megint? És meddig akarnak/tudnak még nyerni? Beszélgetőpartnerünk Dejan Udovicsics, a szerbek szövetségi kapitánya.

2007. 08. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha a 2005-ös belgrádi Világliga-döntőt és az ottani 16-6-ot nem vesszük számításba, hiszen akkor a magyar csapat színe-java hiányzott, azóta három finálét is csupán egy-egy góllal nyertek, úgy, hogy akár fordítva is történhetett volna. Berlinben azonban simán győztek hárommal. Ön miben látja a különbséget?
– Főleg abban, hogy a magyarokon egyre nagyobb a teher, ha velünk játszanak, ez Berlinben is érződött. Amikor átvettük a vezetést, és nem tudták azt azonnal visszaszerezni, begörcsöltek. Nekünk viszont ez volt az első felszabadult légkörű meccsünk, amióta megalakult az önálló szerb válogatott. Mi ugyanis csak azért indultunk el a Világligában, hogy megszerezzük az olimpiai kvalifikációt, és nehéz mérkőzéseken, az olaszok, a montenegróiak, végül Berlinben a házigazda németek ellen ez sikerült is. Úgyhogy a magyarok ellen azzal álltunk oda, hogy velünk már semmi rossz nem történhet. Ők viszont addig végigvertek mindenkit, nagy volt rajtuk a nyomás, hogy most már végre ellenünk is nyerjenek.
– Mi itthon váltig tagadjuk, hogy szerbfóbiánk lenne. Önöknek a Kemény-csapat sikersorozata idején, főleg a 2004-es olimpiai döntő után volt magyarfóbiájuk?
– Ha volt, akkor joggal volt, mert Athénban úgy kaptunk ki, hogy az utolsó negyed előtt 7-5-re vezettünk. De én a korosztályos válogatottaknál dolgoztam, és az 1985–87-es generációval mindig mindenkit legyőztünk, ezek a fiúk ezt az emléket hozták magukkal a nagyok közé is. Az idősebbek a mérkőzések előtt azt mondták: „Istenem, a magyarokkal játszunk”, a fiatalok meg azt felelték erre: „Na és?! Őket is meg szoktuk verni!”
– Hasonló váltás ment végbe 1997–98-ban magyar–olasz viszonylatban is, csak akkor éppen a mi javunkra. De csupán lelki, mentális okokkal magyarázza a hároméves sorozatot és a mostanra háromgólosra nőtt különbséget?
– Ezek a tényezők a játékra is visszahatnak. Tudom, a magyaroknál is sok volt a sérült, de nálunk is hiányzott Sefik, Vujaszinovics, Ikodinovics. Csakhogy akiket én a helyükre küldtem, azok elvállalták ugyanazt, mint ők, és nem is hibáztak többet náluk. A Partizan Beogradnál folyamatosan erre nevelünk mindenkit, és a klub kilenc kerettagot ad a válogatottba. Kemény Dénes ebből a szempontból nehezebb helyzetben van. Ezzel egyértelműen előnybe kerültünk, és a fizikai fölényünk is vitathatatlan.
– Kijelenthetjük-e, hogy Szerbia és Magyarország így is a mezőny előtt jár, amikor Horvátország a címvédő világbajnok? Ráadásul úgy, hogy alaposan elintézte Szerbiát a melbourne-i elődöntőben.
– Azért, mert akkor mi játszottunk ugyanazzal a teherrel, mint most a magyarok ellenünk. A horvátokkal érthető okokból különleges hangulatú mérkőzést vívtunk, és mindenki elvárta tőlünk a sikert. De hogy önök a döntőben nem győzték le őket, azt már csak saját maguknak és a kihagyott ziccereiknek köszönhetik. Ezért nemcsak azt mondom, hogy Magyarország és Szerbia kimagaslik a vetélytársak közül, hanem azt is hozzáteszem, hogy szerintem Montenegró a harmadik. Ezt persze még bizonyítania kell. De nálam csak ezután jönnek a horvátok, aztán a spanyolok, majd a többiek.
– A pekingi magyar–szerb döntőt tőlem már most aláírhatjuk. A végeredményt illetően azonban bizonyára lennének vitáink, hiszen én abban bízom: jövőre újra önökön lesz inkább a teher, mert Sydneyben és Athénban is kikaptak a magyaroktól, és az olimpia légköre semmihez sem hasonlítható.
– Igaza van. Nagy nyomás alatt kell majd játszanunk, mert az athéni utolsó negyedért az egész ország elégtételt követel. De ha a pólósaimnak is ez jár majd a fejükben, akkor biztosan kikapunk. Az én feladatom ezért az, hogy ezt megakadályozzam, és ha Pekingben szerb–magyar döntőt rendeznek, garantálom önnek: olimpiai bajnokok leszünk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.