Cseh László lepipálta Michael Phelpset. Igaz, nem egy medencében, csupán közvetett párharcban. A mi klasszisunk tizennégy számban indult és tizenkettőben győzött egy hete a magyar ob-n, a földkerekség legjobb úszója eleve „csak” kilenc számot vállalt az Egyesült Államok vasárnap befejeződött bajnokságán, s ezek közül hatban diadalmaskodott. A hatszoros olimpiai bajnok klasszis 200 méter mellen, 100 és 200 háton, 100 pillangón, 200 és 400 m gyorson, valamint három váltószámban állt rajthoz Indianapolisban, s a két hátúszó futamban, 100 m pillangón, 200 gyorson, továbbá két váltó (4x100 gyors és vegyes) tagjaként nyert.
Phelps gyors- és pillangóúszóként robbant be a világelitbe, ezek mellé vette fel később a hát- és a vegyesúszó-számokat. Az USA-bajnokságon elsősorban hátúszásban jeleskedett, 200-on 33, 100-on pedig csupán 3 századmásodperccel maradt el a világcsúcstól. Érdekes a 200 mellen tett próbálkozása, eredménye (2:15,81 perc) jóindulattal is csupán közepes, ami azt mutatja, csak ebben az úszásnemben sebezhető. A 22 éves világsztár hat aranyérme természetesen nagy teljesítmény, ám ne feledjük, jövőre, Pekingben nyolc számban szeretne győzni, hogy megdöntse Mark Spitz 1972-es, hét aranyérmes rekordját. Ám már újabb négy bajnoki címmel is ő lenne az újkori olimpiák történetének legeredményesebb sportolója.
Talán még Phelpsnél is nagyobb bravúrt hajtott végre az USA bajnokságán Dana Torres. Negyvenévesen két klasszikus számban, 50 és 100 gyorson is nyert a nők között! Ráadásul egyaránt kitűnő idővel, 50 gyorson egyenesen országos csúcsot állított fel. Torres először huszonöt éve, 1982-ben indult országos viadalon, 1984-ben pedig már olimpiai résztvevő volt. Az atlantai játékokra nem jutott ki, de Sydneybe 33 évesen ismét, sőt kettővel gyarapítva sikerei számát, akkor négyszeres olimpiai bajnokként vonult vissza. Mint kiderült, csak átmenetileg. Tavaly ismét edzésbe állt – az eredményeket pedig látjuk. Ha így folytatja, jövőre, 41 évesen készülhet pályafutása ötödik olimpiájára. A maga nemében ez is páratlan bravúr.
– Vegyes érzések kavarognak bennem Torres teljesítményéről értesülve – mondta érdeklődésünkre Kiss László, a magyar úszóválogatott szövetségi kapitánya. – Egyrészt bámulatos, hogy valakiben negyvenévesen ennyi erő van, másrészt nehezen érthető, miként lehet ilyen eredményesen dacolni a biológiai órával. Mindentől függetlenül ugyanis tény, hogy az évek előrehaladtával mind a gyorsaság, mint az oxigénhiánytűrő képesség csökken. De hát az amerikaiak, ezt bizonyította a számukra minden idők legeredményesebb világbajnoksága is Melbourne-ben, rájöttek valami új titokra.
Bízzunk abban, e titok nyitja nem a „boszorkánykonyhákban” rejlik. Kiss László Phelps szerepléséről azt mondta, edzője jól döntött, amikor azokban a számokban nevezte be, amelyekben meg kell szenvednie a sikerért. Új ingerek nélkül ugyanis nincs fejlődés. Legalábbis az edzéselmélet törvényei szerint.
Négy bronz. Négy bronzérmet szereztek a magyar versenyzők a párizsi francia nyílt úszóbajnokság utolsó napján. Verrasztó Evelyn és Kerékjártó Tamás (200 m vegyes), Szepesi Nikolett (200 m hát), valamint a női 4x100-as vegyes váltó is harmadik lett.
Verrasztó úszta a legjobb időt, 200 vegyesen 2:14.03 perces egyéni csúccsal csapott célba – az olimpiai bajnok ukrán Klocskova (2:12.16) és a lengyel Baranowska (2:12.53) mögött –, ami olimpia A szint. Szintén jól teljesített a Szepesi, Kovács, Boulsevicz, Verrasztó összetételű női váltó, 4:06.68 perces idővel alig maradt el az országos csúcstól. A 200 m mellen olimpiai bajnok Kovács Ágnes egyéniben hatodikként zárt 100 méteren, 1:10.43 perces idővel.
A férfiak 100 méteres gyorsúszását a svéd Stefan Nystrand remek idővel, 47.91 mp-cel nyerte. Ennél jobbat mostanáig csupán a 47,84-gyel világcsúcstartó holland Pieter van den Hoogenband ért el.
Zseniális fotókon örökítették meg, ahogy kiszabadították a robbanóeszközt a fából a Mátrában
