Scheiring Gábor (LMP) kérdésére a nemzetgazdasági miniszter kiemelte: a kormány a társasági adóból érvényesíthető adókedvezmény megalkotásával szeretné ösztönözni a látványcsapat-sportágak támogatása iránt elkötelezett társas vállalkozásokat.
Ennek érdekében a látványcsapat-sportágak támogatója a juttatás adóévében és az azt követő három adóévben – a támogatási igazolás birtokában – a fizetendő társasági adó 70 százalékáig terjedő adókedvezményt érvényesíthet, valamint a támogatás, juttatás értéke elszámolható az adózás előtti eredmény terhére is, emlékeztetett.
Sportcélú adókedvezmények
Rámutatott arra, hogy a támogatás nem közvetlen, célzott állami támogatásként, költségvetési kiadás formájában jut a sportszervezetekhez, hanem a látványcsapat-sportágakat támogató társas vállalkozások döntése, felajánlása alapján.
A sportcélú adókedvezmény költségvetési hatásának alakulását a nemzetgazdasági tárca természetesen figyelemmel kíséri. A rendelkezésre álló adatok szerint 2011-ben a sportcélú adókedvezmény államháztartási szintű költségvetési hatása – számításba véve azt is, hogy az adókedvezmény révén megvalósuló beruházások többlet-adóbevételt generálnak – összesen mintegy 15-20 milliárd forintra tehető, és a tárca idén is hasonló nagyságrendű bevétel-elmaradással kalkulál, fogalmazott válaszában Matolcsy György.
Hozzáfűzte: az adókedvezmény tényleges bevételi hatása többek között függ attól, hogy a benyújtott sportágfejlesztési programok közül az illetékes szervek melyeket, milyen összegben hagynak jóvá, milyen ütemezésben történik a támogatási igazolások kiállítása, a sportszervezetek találnak-e támogatót, és hogy ez a támogató a kedvezmény összegét mekkora részben tudja érvényesíteni a 2012. adóévre.