Sporttörténelmet írna Márton Anita

Legjobb súlylökőnk célja a dobogó. Ezzel az első magyar atléta lehetne, akinek az öt legnagyobb világversenyről van érme.

Radványi Benedek
2017. 08. 07. 12:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A tavalyi olimpia előtt ugyanebben az időszakban nem löktem ilyen stabilan ilyen jó eredményeket – árulta el a biztató tényt Márton Anita.

Amikor a múlt szerdai elutazása előtt felkerestük, edzésén 19,30 métert lökött, ehhez szerinte még hozzátehet a vb előtti felfrissülés, valamint hogy versenyszituációban akár 40 centit rá tud tenni a tréningeken mutatott teljesítményére.

Súlylökőnk a 2012-es londoni olimpián is szerepelt már, 23 évesen 23. lett, 17,48-dal. De a két évvel ezelőtti Gyémántliga-versenyen is járt az angol fővárosban, így ismeri a pályát, ami szerinte előnyt jelent, de azért is a viszonylag korai kiutazás, hogy a hivatalos pályabejáráson közelről szemügyre vehessék a dobogókört, s tudhassák, mi várhat rájuk szárazon, és mi esőben. Bár az is sok mindent elárult, hogy az egyik, már kint tartózkodó versenyző posztolt egy képet a közösségi médiában, amelyen csupa sár volt a cipője.

Ha már az időjárásnál tartunk: az alapból Szegeden edző atlétának azt is figyelembe kellett vennie felkészülése során, hogy mikor tűz a nap dobókörre. Míg ez az „otthoni” SZVSE sporttelepen a nap döntő részében így van, a székesfehérvári atlétikai központban a legnagyobb melegben is árnyékos a pálya, ezért is töltött ott július végén másfél hetet. Ugyanakkor a szegedi edzéslehetőségek is sokat javultak, az eddig kemény, apró kavicsokat rejtő füves talajú súlylökő szektort (ahová a golyó érkezik) körbezárták falécekkel, feltöltötték finom salakkal, s elegyengették.

A többes szám harmadik személy nem megfizetett szakemberekre vonatkozik: Márton Anita és edzőtársai, valamint a tréner, Eperjesi László közösen vitték ezt véghez május közepén;

tavaly ősszel a konditermet is így újították fel. Mostani munkájuk eredménye, hogy egyrészt jobban látszik a „becsapódás” helye, másrészt pedig nem pattannak úgy el a súlygolyók, ami miatt – apróságnak tűnik, de sokszor fárasztó – korábban 30-35 métert kellett sétálni a lökések után. – Minden edzés után le tudjuk simítani a pályát, le is locsoljuk, s a jobb talaj miatt nem mennek olyan könnyen tönkre a súlygolyók – magyarázta.

A Békéscsabai AC Szegeden élő sportolója ugyanitt nemcsak a súlylökést, hanem a diszkoszvetést is gyakorolja, bár csak elvétve. Igaz, a magyar bajnokságon szokás szerint ezt a számot is megnyerte (56,88 méterrel, egyéni legjobbja 60,94). Arra azonban ő sem gondolt, hogy a vb-n is induljon diszkosszal, mégis így lesz.

– Harminckét fősre feltöltötték a mezőnyöket, így néhány visszalépés után én is meghívást kaptam, mivel 35. vagyok a rangsorban. Edzőmmel úgy döntöttünk, hogy élünk a lehetőséggel. Mivel a súlylökés augusztus 9-i döntője után, 11-én rendezik a diszkoszvetés selejtezőit, így nem hátráltathat, s felszabadultan versenyezhetek. Egyébként a júniusi csapat-Eb-n is én dobtam a diszkoszt, szeretem ezt a versenyszámot is, amolyan jutalomjátéknak fogom fel, elvárás nélkül szerepelhetek.

Bízhatunk benne, hogy már szabadtéri vb-érmesként.

A remélt magyaros döntők időpontjai

A női súlylökés selejtezőjére kedden, a döntőre szerdán kerül sor, magyar idő szerint 21.25-től. A múlt pénteken kezdődött, s vasárnapig tartó vb-n persze nemcsak Márton Anita szereplését érdemes követni ezen a héten. Hétfő este 22.30-tól Baji Balázs fut a 110 méteres gátfutás döntőjében. A Pars Krisztián és Halász Bence által várt kalapácsvetés fináléját pénteken 21.30-tól rendezik (a selejtezők szerdán lesznek). A gerelyhajítás magyar csúcsát tartó Rivasz-Tóth Norbert a csütörtöki selejtezőből próbál a szombati döntőbe jutni. A vb-ről az M4 Sport és az Eurosport is élőben közvetít. Tizenhat tagú a magyar csapat, öt utánpótláskorú versenyzővel.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.