Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Az orosz labdarúgó-válogatott tavaly novemberben ki-ki meccset játszott a világbajnoki részvételért a legutóbbi vb ezüstérmese, Horvátország otthonában. A döntetlen Oroszországnak kedvezett volna, de a hajrában egy szerencsétlen öngóllal elveszítették a meccset, így pótselejtezőre kellett készülniük.
Pályára viszont már nem léphettek a pótselejtezőn, sőt az orosz válogatott egyetlen hivatalos meccset sem játszott a horvátországi vereség óta.
Az ok nem a futballban keresendő: az Ukrajna ellen indított háború miatt, sok más sportág vezetéséhez hasonlóan a nemzetközi és az európai labdarúgó-szövetség is felfüggesztette Oroszországot, a válogatottak és a klubcsapatok sem vehetnek részt nemzetközi küzdelmekben.
Nem véletlen, hogy a légiósok sem szívesen maradnak az orosz ligában. Kecskés Ákos a nyáron a Nyizsnyij Novgorodtól az osztrák Linzbe igazolt, Szalai Attila pedig nemet mondott a Zenit által kínált mesés összegre, és a rengeteg pletyka ellenére inkább maradt a Fenerbahcéban.
Akadnak azért az aktuális helyzetben is olyanok, akik Oroszországba igazolnak, de ennek súlyos ára lehet: Mathias Normannt kizárták a norvég válogatott keretéből, miután nyáron a Rosztovhoz szerződött. Koszta Márk hasonlót nem kockáztatott, amikor elfogadta a Torpedo Moszkva ajánlatát, hiszen ő még nem ölthette magára a magyar felnőtt válogatott mezét.
Visszatérve az orosz válogatottra: a helyi szövetség az európai elszigeteltség hatására kilátásba helyezte, hogy átkéri magát Ázsiába, ahol sokkal kevésbé negatív az ukrajnai háború megítélése. Bár ez egyelőre nem történt meg, a kijelentés tükrében nem keltett meglepetést, hogy az orosz válogatott ázsiai csapatok ellen tér vissza a pályára: szeptember 24-én Kirgizisztán, novemberben a világbajnoki részt vevő Irán ellen játszik a szbornaja.
A katari vb nyitómeccse előtti napra azonban európai ellenféllel is sikerült megállapodni: november 19-én Bosznia-Hercegovina lép pályára Szentpéterváron. Az első reakciókat ismerve viszont valószínű, hogy a bosnyák válogatott legnagyobb sztárjai nélkül utazik a meccsre.
– A meccs ellen vagyok, mindig is a béke pártján álltam – szögezte le Edin Dzeko, az olasz Internazionale támadója, a bosnyák válogatott csapatkapitánya.
Teljesen világos az álláspontom, amelybe nem fér bele, hogy játsszak ezen a meccsen, amíg Ukrajnában ártatlan emberek szenvednek.
– Nem jó ez a döntés, szóhoz sem jutok. A bosnyák szövetségben pontosan ismerik a véleményemet – értett egyet honfitársával a 107-szeres bosnyák válogatott Miralem Pjanic, aki nyáron a Barcelonából a több játéklehetőség reményében az arab emírségekbeli al-Sardzsához igazolt.
Nemcsak futballisták szólaltak fel a meccs ellen. A bosnyák főváros, Szarajevó polgármestere, Benjamina Karic szerint néhány bosnyák túl gyorsan felejt.
– Szarajevó mint az a város, amely a leghosszabb ideig az agresszorok ostroma alatt állt, és én mint polgármester határozottan elítéljük a labdarúgó-szövetség döntését, hogy Oroszország ellen lép pályára a bosnyák válogatott – hangsúlyozta a politikus a délszláv háborúra utalva, amely során Szarajevót 1992 és 1995 között, a XX. században példátlan módon negyvenhárom hónapon át ostromolták.
A bosnyák szövetség a reakciók hatására elvileg még visszakozhat, de ez a lépés is presztízs-, valamint minden bizonnyal anyagi veszteséggel is járna. Sokkal valószínűbb, hogy a bosnyák válogatott – ha tartalékos összeállításban is, de – valóban pályára lép a meccsen.
Ebben az esetben pedig a Ferencváros játékosai is ott lehetnek a komoly ellenérzést kiváltó mérkőzésen, a magyar bajnok ugyanis négy futballistát – Eldar Civic, Adnan Kovacevic, Muhamed Besic, Amer Gojak – is ad a bosnyák válogatott legfrissebb, a szeptemberi Nemzetek Ligája-meccsekre összeállított keretébe.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.