Szégyen és botrány

2007. 03. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem egészen érthető, hogy Gyurcsány Ferenc, a Magyar Köztársaság miniszterelnöke miért szorul „védelemre” a magyar diplomácia részéről a vele kritikus sajtóval szemben akkor, amikor a jelek szerint ezt a védelmet ő maga nem igényli.
Az Európai Unió múlt hét csütörtökön kezdődött csúcskonferenciájára Brüsszelbe érkezett Gyurcsány Ferenc miniszterelnök még az uniós vezetők tanácskozásának megkezdése előtt délután sajtókonferenciát tartott. A miniszterelnök a nyugati demokráciákban érvényes normáknak megfelelően lapunk kérdésére is válaszolt. Ez már a második, egymást követő esetben történt így. És ami pozitív, valamint „normális”, azt rögzíteni kell, mert – sajnos – rendhagyósága miatt lassan a dolgok normalitása lesz hírértékű.
Azonban még a szovjet hódoltság idejéből tudjuk, hogy a végeken a beosztottak félelemből és állásféltésből is nemegyszer túl akarnak teljesíteni. Ez történt Gyurcsány Ferenc második, pénteken 13 órára meghirdetett sajtókonferenciája előtt is.
A Magyar Köztársaság Európai Unió Mellett Működő Állandó Képviseletének a régi időkben is már a diplomácia terén dolgozó sajtósa, Mányik Júlia péntek délelőtt kör-sms-t küldött ki a magyar sajtó brüsszeli tudósítóinak. Értesítette őket, hogy a sajtótájékoztatón csúszásra lehet számítani. Fél tizenkettőkor a várható csúszás mértékére telefonon feltett kérdésre azt felelte, hogy „azért egyre érdemes megérkezni”. Egy újabb, 12.29-kor érkezett szöveges üzenete viszont azt jelezte, hogy a sajtótájékoztató időpontját 12.45-re hozták előre. Ami annyit jelentett, hogy aki a délután egyórás időpontra időzítette indulását, az lekéste a sajtókonferenciát, ha csak nem volt már a helyszínen, annak közelében – vagy nem kapott korábban értesítést az „előrecsúszásról”.
Az első kategóriába esett Barcs Endre, a Hír TV-nek az Európai Tanács épületében éppen ebédelő tudósítója, aki az sms-üzenet vétele után azonnal felsietett a magyar sajtóterembe. Mint mondta, Mányik Júlia látható meglepetésére. Az viszont Barcsot lepte meg, hogy – láss csodát! – 12 óra 36 perckor valamennyi, a helyszíntől még a legmesszebb lakó magyar tudósító már készen várta (a tévések felállított kamerákkal) a miniszterelnököt, aki pontban 12.45-kor meg is érkezett. A Magyar Nemzet tudósítója így Gyurcsány Ferenc sajtótájékoztatója helyett Angela Merkel német kancellár „nagy sajtótájékoztatójára” ment el.
A láthatóan ideges Mányik Júlia tőle szokatlan módon e sorok írójának számos sms-t küldött, amelyek közül az elsőben „aggódva” kérdezte, hogy „Nem jön?”.
Szégyenletes trükk.
Az is, hogy kiderült, az állandó képviselet sajtósának több sms-köre lehet. Erre utal az a tény, hogy – mint Barcs Endre elmondta – a Hír TV tudósítójának mobilja később pittyeg ugyanazzal a Mányik-üzenettel, mint a többi tudósítóé. Ez akkor derült ki nem is egyszer, amikor Barcs a kormányt nagyon szerető tudósítókkal kávézgatott. Viszont a Hír TV és a Magyar Nemzet tudósítójának a mobilja sem egyszerre kapja meg a képviselet sajtósának üzenetét. Lapunk tudósítójának mobiljára érkeznek a legkésőbb az üzenetek.
Szomorú, hogy ez az Ilf–Petrov-regénybe illő szánalmas gyakorlat – gyakorlat, mely miatt az Európai Parlament magyar néppárti delegációjának vezetője, Szájer József tavaly szeptemberben már tiltakozott a képviselet vezetőjénél. A jelek szerint mindhiába. Talán azért, mert tiltakozását nem tette nyilvánossá. Az emberjogi szervezetek régi tapasztalata, hogy a színfalak mögötti tiltakozásnak általában nincs foganatja.
De nem csak a követségi sajtós teljesít túl, és láthatóan feszült. Ideges Tabajdi Csaba, az Európai Parlament magyar szocialista delegációjának halmozottan hátrányos helyzetű vezetője is. Ami kiütközött rajta már az évente egyszer, a néppárti és a szocialista küldöttség által együtt rendezett vacsorán is, amelyre a brüsszeli sajtósokat hívják meg. A január második felében rendezett, lazának indult beszélgetésen Tabajdi a megterített ovális asztalnál – igaz, tőle nem szokatlan állapotában – vacsora közben folyamatosan szidalmazta a Magyar Nemzetet. Azt a lapot, amely az azt megelőző napon éppen Tabajdinak a német uniós elnökséget átvevő Merkel kancellár beszédére adott reagálásából többet idézett, mint Szájer nyilatkozatából. És amely lap két és fél éve egyetlen olyan tudósítást nem nyomtatott ki Brüsszelből, amely tényszerűségét a szocialisták kifogásolták volna. Ellentétben a közszolgálati és kereskedelmi médiával, amelyeknek legutóbb a budapesti rendőri brutalitásokról szóló „tudósításait” Balog Zoltán, az Országgyűlés emberjogi bizottságának fideszes vezetője is keményen bírálta. De a szocialisták eddig nem kifogásolták e lapban az európai parlamenti szocialista képviselőkkel megjelent interjúkat sem.
Tabajdi, a kipróbált volt moszkvai diplomata nyilván úgy érzi, eljött ismét az „összetartás” ideje. És az ötvenes éveké, amikor a másik járdán elhaladó osztályidegennek felvillantott „burzsoá” mosoly is elegendő okkal szolgált a keményebb rendteremtésre. Látható, hogy a szocialistákat mind hermetikusabban igyekeznek elszigetelni a jobboldali sajtótól, ami kontraproduktív. Például azért, mert a földjüket művelő dolgozók nem a Népszabadságból, hanem ebből a lapból tájékozódnak, és olvassák el, mit mondanak és tesznek a szocialista képviselők a mezőgazdaság ügyében Brüsszelben. Ha viszont a képviselők és a jobboldali média között falak emelkednek, e képviselők szava nem jelenhet meg akadálytalanul e médiában.
A történethez hozzátartozik még, hogy e lap tudósítója a csütörtöki sajtókonferencián Gyurcsány Ferenctől – második alkalommal, ezúttal személyesen – interjút kért a Magyar Nemzet számára. Az a tény, hogy a miniszterelnök mindeddig csak saját oldala médiumainak adott interjút, érthetetlen, és párját ritkítja a nyugati gyakorlatban. Sőt. Ha a megboldogult Khomeini ajatollah a szintén megboldogult balliberális Oriana Fallacinak az őket elválasztó, áthidalhatatlan ellentétek ellenére hajlandó volt interjút adni, talán remélni lehet, hogy Magyarország miniszterelnöke nem tartja áthidalhatatlan szakadéknak annak a Magyar Nemzetnek a kérdéseire kifejtenie véleményét, amelynek olvasói ugyan nem örülnek neki, de tudják, hogy ennek az országnak ő a miniszterelnöke. Mondanivalóját pedig elolvasnák – ellentétben azon televíziókkal, amelyekről elkapcsolnak, mihelyt meglátják Gyurcsány Ferenc újabb öninterjúja sugárzásának megkezdését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.