Az elmúlt hetek személyi cseréi egyértelműen egy konszolidációs politika jegyeit mutatják – állítja az MNO-nak Boros Tamás. Mint ismert, Orbán Viktor pénteken bejelentette: Lázár János, a Fidesz jelenlegi parlamenti frakcióvezetője lesz a Miniszterelnökséget vezető államtitkár. Lázárt a frakcióvezetői székben Rogán Antal váltja, az IMF-főtárgyalói poszton pedig Varga Mihály követi Fellegi Tamást.
„Békülékeny Fidesz”
A Policy Solutions igazgatója szerint már Áder János köztársasági elnöknek az Országgyűlésben elmondott beszéde is nagy visszhangot váltott ki, mivel az nem a Fidesztől megszokott erőpolitika retorikai fordulatait tartalmazta, hanem konszenzuskereső hangnemet ütött meg. A pénteken bejelentett kormányátalakítás ugyancsak a „békülékeny Fidesz” képét erősíti majd a választókban – tette hozzá az elemző. „Rogán Antal, aki Lázár Jánost váltja a frakcióvezetői poszton, a Fidesz egyik legnépszerűbb politikusa, személyében a középen álló választók számára is elfogadható politikus kerül vezető pozícióba.”
Szavai szerint ugyancsak a népszerűségi listák élén áll Varga Mihály, aki 2010 óta tudatosan piac- és külföldbarát üzeneteket fogalmazott meg a médiában, így Felleginél is elfogadhatóbb lesz az IMF számára. Mivel idén egyértelműen recesszióközeli állapotba kerül a magyar gazdaság, ezért – az indulatok visszafogása érdekében – az eddigi sokszor agresszív kormányzati politika visszafogása racionális döntés a Fidesz részéről.
Az eddig a „második sorban” várakozó Rogán és Varga reflektorfénybe tolása egyben kormányzati dinamizmust is mutathat a választók felé – fogalmazott Boros Tamás.
Csillapodnak a politikai viták
Jelentős változásoknak lehetünk tanúi a kormányzás félidején – állítja Simon János. A politológus ugyanakkor kijelentette: az elmúlt húsz évben nem volt még olyan kormánya Magyarországnak, ahol két évig mozdulatlan maradt volna a személyi összetétel. Ez pedig Simon szerint a nagy fokú stabilitást mutatja. Ebben mindenképpen egyedi az Orbán-kormány – tette hozzá a politológus. Szavai szerint a személycserék a legjobb időben történnek meg, ugyanis az európai folyamatok – amelyek például a munkaalapú társadalmat célozzák meg, vagy éppen az IMF-tárgyalások – az eddigiektől eltérő gondolkodást igényelnek. Mint kiemelte: a valutaalappal történő egyezkedésekkel kapcsolatos politikai viták elmúlni látszanak, s most már egy szakközgazdászra van szükség. Varga éppen ilyen szakember – tette hozzá Simon.
Boros Tamás: Orbánon múlik
Varga Mihály önmagában nem tudja meggyorsítani az IMF-tárgyalásokat, ehhez várhatóan számos törvénymódosítás és kormányzati elköteleződés szükséges majd – felelte Boros Tamás arra a kérdésünkre, hogy vajon Varga kinevezése lendületet adhat-e a tárgyalásoknak. Szerinte Varga annyiban járulhat hozzá a folyamatokhoz, hogy mint újonnan kinevezett tárgyalásvezető, feltételezhetően záros határidőn belül találkozik majd egy bemutatkozó látogatás erejéig az IMF megbízottaival. „Összességében az IMF-fel való megegyezés sorsa magyar részről továbbra is Orbán Viktoron fog múlni” – tette hozzá a szakember.
Lázár szervezőképességére szükség van
Lázár János népszerűsége folyamatosan csökken, számos ügyben kényszerült magyarázkodásra a közvélemény előtt, és sok nagy felháborodást kiváltó törvény áterőltetése fűződik a nevéhez – felelte arra a felvetésünkre, hogy a fideszes politikus összetartotta a frakciót, igaz, kemény ügyekbe állt bele. Ezért – Boros szerint – teljesen ésszerű őt egy időre eldugni a közvélemény elől. „Lázár szervezőkészsége ugyanakkor igen nagy segítség lehet Orbánnak a Miniszterelnöki Hivatalban, hiszen a ciklus második fele már nem a törvényhozásról, hanem a végrehajtásról fog szólni.”
Előnyök és hibák
A 2010-ben kialakított minisztériumi struktúrából – a kétségkívül létező előnyök mellett – számos hátrány származott. Ilyen volt többek között, hogy nemcsak a tárcákon belüli, hanem az azok közötti együttműködés sem volt zökkenőmentes – értékeli a pénteki miniszterelnöki bejelentést a Progesszív Intézet elemzője. Gyömöre Máté szerint ez megnehezítette a kormányzati sikerek kommunikálását, ráadásul nem egyszer fordult elő az sem, hogy a politikai csatákat az elméletileg jóval nagyobb presztízsű miniszter helyett az államtitkárok vívták meg. Szerinte elég csak a Nemzeti Erőforrás Minisztériumra gondolni, ahol az oktatási reformokkal kapcsolatban Pokorni Zoltánnal Réthelyi Miklós helyett Hoffmann Rózsa folytatott polémiát.
Ugyanakkor már Balog Zoltán miniszteri kinevezésével elindult az a folyamat, melynek értelmében a kabinetbe a kormánypártok meghatározó politikusai kerülnek, vélhetően éppen azért, hogy a tárcák közötti együttműködés és kommunikáció zökkenőmentesebben történjen – hívta fel a figyelmet a szakember. „Ebből a szempontból érthető Lázár János várható kinevezése is, hiszen a Fidesz-frakció élén már bizonyította, hogy hatékonyan tudja közvetíteni és érvényesíteni is a miniszterelnök akaratát.” Azzal, hogy Rogán Antal veheti át a képviselőcsoport vezetését, nem várható nagyobb változás az eddigi politikában – tette hozzá Gyömöre. Lázár Jánoshoz hasonlóan Rogán Antal is aktív volt, ő is számos konfliktusos törvényjavaslatot nyújtott be – például a médiatörvényt –, továbbá rendelkezik a frakción belül hasonló legitimációval és tekintéllyel.
Szerinte Varga Mihály miniszterré való kinevezésével alapvető fordulat nem, hangsúlyeltolódás azonban lehet az IMF-fel folytatott tárgyalásokon. Bár Fellegi Tamás szakmai hozzáértése nem kérdőjeleződött meg, kétségtelen, hogy a Fideszhez és Orbán Viktorhoz szorosabban kötődő Varga Mihály „tekintélyesebb” tárgyalófél lehet – hívta fel a figyelmet az elemzőintézet munkatársa. „Ráadásul a kormány gazdaságpolitikájára, a költségvetési folyamatokra is nagyobb ráhatással, illetve rálátással rendelkezik, így személye a Nemzetközi Valutaalap számára is ideálisabb lehet, tekintve, hogy elődjénél sokkal fajsúlyosabb politikus.”