Új Btk.: termőföld, halálbüntetés és obstrukció a T. Házban

Az új büntető törvénykönyv részletes vitáját tartották szerdán a parlamentben, az ellenzék egymás csépelésével volt elfoglalva.

Kovács András
2012. 06. 06. 16:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MNO percről percre követte az új büntető törvénykönyv vitáját, ahol az is elhangzott, hogy a Fidesz szerint a bűnözés bement az iskolákba, az eddigi büntetőjog pedig nem volt alkalmas ennek a tendenciának a megakadályozására. Szalay Péter álláspontja szerint egy 12 éves gyermek bűnelkövetése nemcsak hogy a szülők tudomásvételével, hanem egyenesen a biztatásukkal történik meg. A büntethetőség korhatárának 12 éves korra leszállítása abszolút indokolt, ahogyan az is, hogy megvizsgálják, hogyan működik a „családi bűnszövetkezet”, vagyis hogy a szülők mit követtek el – mondta.

Ipkovich György MSZP-s politikus egyebek mellett – a büntethetőségi korhatár tervezett leszállítása ügyében – arról beszélt, hogy nem szabad a büntetőeljárásokat bevinni az általános iskolákba. Kiemelte emellett azt a módosító indítványt – amelyet a Fidesz is támogat –, hogy mellékbüntetésként egy település meghatározott részéről is kitiltható legyen az, aki elkövet bizonyos bűncselekményt. Példaként említette a zsebtolvajlást.

A jobbikos Gyüre Csaba – a szocialista képviselők felszólalására reagálva – kiállt a büntethetőségi korhatár leszállítása mellett. Gyüre a 14 év alatti bűnelkövetőket is büntetné, ha visszaesőkről, erőszakos bűncselekmények elkövetőiről van szó. Az LMP az MSZP-hez hasonlóan nem szeretné, ha csökkenne a büntethetőség korhatára.

Az MSZP nem látott zsebszerződést

A termőföld kapcsán a Jobbik szigorú büntetéseket sürgetett, és a magyar föld külföldiek kezébe játszása esetében akár az életfogytiglani börtönbüntetést is elképzelhetőnek tartotta. A szocialisták hozzászólói kiemelték, hogy ők még nem láttak zsebszerződést, míg az LMP a családi gazdaságok előtérbe helyezéséért szállt síkra. A Jobbik egyebek mellett azt is sürgette, hogy a termőföld ilyen jogszabályi védelme már idén lépjen életbe. A vita ezen szakaszában éles polémia alakult ki Schiffer András és Latorcai János parlamenti alelnök között, aki egész napra szólóan megvonta a szót az ökopárt politikusától, aki ezt követően távozott az ülésteremből.

A halálbüntetés kapcsán a korábban vártnál jóval kevésbé csaptak össze a vélemények, mivel a Jobbikon kívül egyetlen parlamenti erő sem állt a bevezetése mellé. A képviselők a tényleges életfogytiglani büntetés mellett szálltak síkra, és annak szigorítása mellett érveltek. Az utóbbival az MSZP nem értett egyet, mivel szerintük a szigorúbb büntetéseknek nincsen elrettentő hatásuk. A vitában fölmerült a nemzeti jelképek védelme és a lelki terror büntethetőségének kérdése is.

Obstrukció

A parlamenti vita során a Jobbik képviselői nemegyszer eltértek az adott jogszabálytól. Az ülés vezetője több esetben is figyelmeztette őket, hogy ne térjenek el a tárgytól. Jól látható volt, hogy a szélsőjobboldali párt képviselői ilyen módon egyfajta obstrukciós magatartást gyakoroltak az ülés során.

Korábban kiderült, hogy az új Btk.-hoz benyújtott több mint kétszáz képviselői módosító indítvány közül a bizottságok több kormánypárti és ellenzéki javaslatot támogattak, így például azt, amely szigorúbban büntetné, ha egyes bűncselekményeket idősek vagy fogyatékosok ellen követnek el, valamint azt is, amely a nemzeti jelkép megsértésének tényállásába bevenné a Szent Koronát.

Tovább bővítené a jogos védelem határait egy, az új Btk.-hoz benyújtott fideszes kapcsolódó módosító javaslat. A parlament alkotmányügyi bizottságában már hétfőn vita bontakozott ki arról, hogy mikor lehet a jogtalan támadást élet elleninek tekinteni. A kormány és a szakbizottság többsége is egyetértett Mengyi Roland és Papcsák Ferenc fideszes képviselők kezdeményezésével, hogy a lakásba éjjel vagy fegyveresen, illetve felfegyverkezve vagy csoportosan elkövetett behatolás elhárításakor ne legyen a büntetlenség feltétele, hogy fennállt a személy elleni támadás veszélye.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.