Csaknem 110 ezer ember sorsa dőlt el

Nyilvánosságra hozták kedd este a felsőoktatási felvételi ponthatárokat, ezzel csaknem 110 ezer felsőoktatási intézménybe jelentkező diák sorsa dőlt el.

NT
2012. 07. 24. 18:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Összesen 110 ezer 617-en jelentkeztek a szeptemberben induló képzésekre a februári határidőig. Közülük 79 ezer 681-en kezdhetik meg tanulmányaikat az általuk megjelölt szakok valamelyikén. Alap- és egységes, osztatlan képzésre 83 ezer 575-en jelentkeztek, és 59 ezer 569-en kerültek be, míg mesterképzésben a 22 ezer 321 jelentkező közül 14 ezer 704-en nyertek felvételt.

A Corvinuson a magyar nyelvű nemzetközi gazdálkodás szakon 482 pontot, az alkalmazott közgazdaság szakon 479, az angol nyelvű nemzetközi gazdálkodás szakon pedig 478 pontot kellett elérni. Az intézmény gazdaságelemzés szakán 477, a nemzetközi tanulmányok szakon 473 pontra volt szükség a bekerüléshez.

Szintén magasak a pontszámok a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen, ahol alkalmazott közgazdaságtan szakon 471, nemzetközi gazdálkodás szakon 470 pont kellett azoknak, akik ott szeretnének tanulni szeptembertől.

Jogi képzésben az ELTE-n 467 pontnál volt a határ, a Budapesti Gazdasági Főiskolán magyar nyelvű nemzetközi gazdálkodás szakon 465, francia nyelvű nemzetközi gazdálkodás szakon 464 pontra volt szükség. A ponthatárokat a Felvi.hu oldalon lehet böngészni.

Pontosan 8 órakor megnyomták a gombot a színpadon, s elkezdek megjelenni a margitszigeti sportcentrum kivetítőjén a pontszámok – jelentette a helyszínről a Hír Televízió tudósítója. A szigeten tartó rendezvény előreláthatóan este tízig tart, a diákok koncerteken ünnepelhetnek.

Hazatérnek a fiatalok

Öt–hat év múlva nagy tömegben jönnek majd vissza Magyarországra azok a fiatalok, akik külföldre mentek, például pénzt keresni vagy pusztán kalandvágyból – ezt Orbán Viktor miniszterelnök mondta a Fidelitas vezetőivel és tagjaival folytatott keddi budapesti megbeszélésen, a múlt héten kezdődött konzultációsorozata újabb állomásán. Nekik „fogadóállomásokat” kell kiépíteni, jó munkahelyekre, jó iskolákra van szükségük. Szerinte a közép-európai egyetemek is fel fognak értékelődni, és „ha jól alakítjuk át a felsőoktatási rendszerünket, fogadóállomásai leszünk az elfogadható áron tanulni akaró tehetséges nyugatiaknak”.

A diákok hazatérését, valamint a felsőoktatási intézmények nívóját alapozza meg az Új Széchenyi Terv is, amelynek keretein belül a főiskolák és egyetemek mintegy százmilliárd forintos fejlesztési forrásra pályázhatnak. A terv mögé az idei mintegy 1400–1600 milliárd után jövőre a tervek szerint mintegy 2000 milliárd forint fejlesztési forrást állítanak. Ismert az is, a költségvetési támogatás az állami ösztöndíjak mellett a Diákhitel II-ben is megjelenik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.