A jegybanktörvényen áll vagy bukik minden?

Jó esély van arra, hogy a frankfurti egyeztetések során közel kerüljenek az álláspontok arról, hogy mikor kezdődhetnek meg a tárgyalások a hazánknak nyújtandó készenléti hitelről.

PR
2012. 04. 17. 2:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurtban, az Európai Központi Bank (EKB) székhelyén hétfőn megkezdődött az a tárgyalássorozat, amelynek végén eldől, hogy mikor kezdődhetnek meg a hivatalos tárgyalások az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) a hazánk számára nyújtandó készenléti hitelről. Londonban eközben a magyar kormány és a valutaalap közötti tárgyalások meghiúsulását jósolják. A Commerzbank elemzésében az áll, hogy a londoni brókerek szerint a forintpiacon körvonalazódni kezd az a kockázati forgatókönyv, amely szerint Magyarország nem jut megállapodásra a valutaalappal és az unióval.

Ezzel szemben a Magyar Nemzet információi szerint jó esély van arra, hogy közel kerüljenek a hazai és a nemzetközi álláspontok a tárgyalások megkezdéséről. A lap úgy tudja, a magyar kabinet megegyezésre hajlik a jegybanktörvény kifogásolt pontjaiban, a hazánk ellen indított másik két – a bírák nyugdíjazásával és az adatvédelmi hatóság függetlenségével kapcsolatos – kötelezettségszegési eljárásban Budapest nem kíván további engedményeket tenni.


A kormány azt az álláspontot képviseli, hogy a pénzügyi védőhálónak csakis gazdasági vonatkozású feltételei legyenek. Úgy tudják, hogy a bizottság részéről is hajlandóság mutatkozik arra, hogy ezt elfogadják, és megelégedjenek a jegybanktörvény „megfelelő” módosításával, és a másik két eljárást hagyják továbbmenni a maga útján, amely nagy valószínűséggel az Európai Bíróságon fog kikötni. Brüsszel tehát – hétfői értesülések szerint – nem ragaszkodik tovább ahhoz, hogy a gazdaságtól egyébként is független, politikai természetű aggályainak korrigálását szabja feltételül a tárgyalások megkezdéséhez.


Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára egyébként úgy látja, az Európai Bizottság által elindított kötelezettségszegési eljárások leglényegesebb eleme az MNB-t érintő törvény, és annak módosítása után jöhet létre az EU–IMF-megállapodás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.