A jegybanki függetlenségről szóló szabálycsomagról, amelynek elfogadása a hivatalos tárgyalások megkezdésének előfeltétele, az Európai Központi Bank, az Európai Bizottság, az IMF, a magyar kormány és a Magyar Nemzeti Bank jogi szakértői fognak egyeztetni.
Fellegi Tamás Washingtonban az IMF Christoph Rosenberg vezette csoportja mellett – amellyel szerdán folytatott egyeztetést – találkozott Charles Collyns amerikai pénzügyminiszter-helyettessel, valamint tárgyalt Charles Dallarával, a Nemzetközi Pénzügyek Intézete (IIF) vezérigazgatójával, aki a görög pénzügyi válsággal kapcsolatban a magánhitelezőket képviseli.
A mi oldalunkról nincs jelentősebb akadálya
Fellegi Tamás az MTI-nek nyilatkozva hangsúlyozta: az IMF-fel folytatott egyeztetésnek változatlanul az a célja, hogy minél hamarabb elkezdődhessenek a hivatalos tárgyalások. „A hivatalos tárgyalások nem kezdődtek még meg. A mostani egyeztetéseknek az a célja, hogy minél hamarabb el tudjuk kezdeni a tényleges tárgyalásokat, amikor az asztalra tud kerülni konkrétan az a kérdés, hogy milyen program mentén, milyen összegben, milyen feltételekkel tud Magyarország pénzügyi csomaghoz jutni az Európai Unió, az Európai Központi Bank és az IMF közös tárgyalódelegációjától” – jelentette ki.
„Úgy gondolom, hogy a mi oldalunkról nincs jelentősebb akadálya a tárgyalások megkezdésének. Azokat a feltételeket pedig, amelyeket az IMF előfeltételként szeretne látni, a magyar kormány kész és tudja teljesíteni” – mondta a miniszter.
Összeül egy munkacsoport
„Valójában most az a kérdés, hogy az európai színtéren mi történik. Várjuk az Európai Központi Bank véleményezését az eddigi időszak döntéseiről, fejleményeiről, és várjuk azt, hogy a közeli jövőben – most folyik az időpont egyeztetése – összeüljön egy szakértői szintű munkacsoport – az EKB, az Európai Bizottság, az IMF, a magyar kormány és a Magyar Nemzeti Bank alapjában jogi képviselőivel – egyeztetni, hogy az a csomag, amely a jegybanki függetlenséggel kapcsolatos szabályokat tartalmazza és amely, ha úgy tetszik, előfeltételként szerepel a tárgyalások megkezdéséhez, milyen konkrét formát öltsön” – fogalmazott Fellegi Tamás.
Jelezte: a hivatalos tárgyalások csak a munkacsoport egyeztetése után kezdődhetnek meg, s hogy mostani, washingtoni egyeztetésének célja nem az volt, hogy kijelöljék az ezek megkezdésének időpontját. „Nem azért jöttünk, hogy most időpont-kijelölés legyen. Ugyanaz a helyzet, mint a legutolsó itteni találkozók előtt volt: megint lezárult egy egyeztetési szakasz az európai intézményekkel. A múlt héten a magyar kormány, bőven a határidő lejárta előtt, megküldte az Európai Bizottságnak a válaszát azokra a felvetésekre, amelyek Marco Buti főigazgató levelében szerepeltek, és az erre adott véleményeket várjuk a bizottságtól és a központi banktól is. Az ezekkel kapcsolatos véleményeket egyeztettük most Washingtonban az IMF képviselőivel” – mondta a tárca nélküli miniszter.
„Egy trojkával tárgyalunk”
Fellegi Tamás elmondta, hogy az IMF-ben most folytatott megbeszélésein felmerült: az IMF és a Világbank tavaszi időszakát „fel tudjuk-e használni a tárgyalások megkezdésére, folytatására”. „Ez annak a függvénye, hogy milyen gyorsan és milyen eredményesen tudunk az Európai Központi Bankkal, illetve az Európai Bizottsággal megegyezésre jutni. Közismert, hogy egy trojkával tárgyalunk, tehát ahhoz, hogy a tárgyalásokat meg tudjuk kezdeni, mind a három érintett félnek, a központi banknak, az Európai Bizottságnak és a valutaalapnak egyaránt zöld utat kell adnia. (…) Ha ez megtörténik a tavaszi ülésszak előtt, ami április 21–22-én lesz Washingtonban, már tudunk tárgyalni itt, Washingtonban is. Ha nem, akkor nem” – nyilatkozott Fellegi Tamás.
Szijjártó Péter csütörtökön az IMF-tárgyalások kapcsán megerősítette, készen állnak az egyeztetések mielőbbi megkezdésére, hogy minél előbb megállapodással záruljon a folyamat. Hazánk makrogazdasági adatai biztatók, az unió élvonalába tartozunk, nő a foglalkoztatottság, csökken az államadósság, és 3 százalék alatti a költségvetési hiány – tette hozzá. Fellegi Tamás a jövő heti kormányülésen beszámol a most zajló washingtoni tárgyalásairól – jelentette be a miniszterelnöki szóvivő.
Palócz Éva, a Kopint-Tárki igazgatója az intézet negyedéves konjunktúrajelentésének bemutatóján arra figyelmeztetett: ne tévesszen meg senkit a stabilnak tűnő helyzet, „ez nem egy hosszú távon tartható állapot, senki ne gondolja azt, hogy nem kell az IMF-megállapodás”, ezt ugyanis szerinte a piacok már beárazták. Londoni felzárkózó piaci elemzők arra hívták fel a figyelmet, hogy Magyarország rövid távon továbbra is finanszírozni tudja magát „a jelenlegi csatornákon”.
A Magyar Nemzet korábban beszámolt róla, hogy milyen feltételeket szabhat az IMF hazánknak, a lap szerint három héten belül megszülethet a megállapodás a Nemzetközi Valutaalappal. Varga Mihály a HírTV Péntek 8 című műsorában szintén a küszöbön álló megegyezésről beszélt.