NyílNyíl

Nagy csatában búcsúzott az MTK

Nemes Károly (Athén)
1999. 11. 02. 23:00

AEK ATHÉN–MTK 1-0 (0-0) UEFA-kupa, 2. forduló, viszszavágó, vezette: Garibian (francia). Athén, Panioniosz-stadion, 12 000 néző. AEK ATHÉN: Atmatszidisz – Kopitzisz, Petrics, Kalitzakisz, Kaszapisz – Markosz, Zikosz, Csirics, Lakisz – Nikolaidisz, Bjekovics. MTK: Babos – Fehér, Kuttor, Szamosi, Kovács H. – Komlósi, Erős, Halmai – Madar Cs., Kenesei (Illés, 64.), Egressy. Góllövő: Csirics (70. – 11-esből). Kiállítva: Fehér (55.), Halmai (60.).Nincs könnyű helyzetben az a csapat, amelyiknek külföldiként kell Athénban pályára lépnie – legyen szó a Real Madridról, a Portóról, a Moldéról vagy akár az MTK-ról. Köztudott, hogy a görög fővárosban turista- vagy holtszezonban szinte általános a forgalmi dugó, így különös szervezőkészség és óriási szerencse kell a programok pontos és sikeres lebonyolításához. Az MTK játékosai részben emiatt nem tekinthették meg a metropolisz nevezetességeit, hiszen az értük küldött busz annyit késett, hogy érdemesebb volt gyalog megtekinteni Athén belvárosát. A buszsofőr különben kötelességtudó ember lehetett, mert megérkezése után el sem mozdult a járművel addig, amíg a kék-fehérek nem indultak el a stadionba. Közben pedig szunyókált két-három órát. Bármennyire is furcsa, a metróvonalak hiánya és a buszjáratok megbízhatatlansága miatt a legpraktikusabb egy robogó használata lenne, de ennek felvetése egy futballcsapat esetében különösen abszurd. Athénban egyébként tömegközlekedési eszköznek számít a taxi is, ám ajánlatos a szállodából rendelni, mert az utcán egy-egy kocsit elkapni beletelhet 20-25 percbe is, de legalábbis ez a művelet kész életveszély az óriási forgalomban. Ne lepődjünk meg azon sem, ha útközben beül valaki mellénk, illetve mögénk, ott ez a szokás, de megnyugodhatunk, a sofőr a leutazott kilométereket kifizetteti alkalmi útitársunkkal. Aztán velünk is... A mérkőzés helyszíne, az 1890-ben alapított Panioniosz stadionja nem nyújt igazán impozáns látványt, az egyik kapu mögötti lelátórészt éppen újítják, míg a másik mögött egy kosárlabdapálya található, amelyen a kezdés előtt másfél órával éppen tornaórát tartottak a helyi iskolások. A létesítményről annyit még tudnunk kell, hogy egyszer a Ferencváros csapata már majdnem játszott itt. Az UEFA-kupa 1971–72-es idényében a zöld-fehérek az idegenbeli 1-1-et és a hazai 3-1-et követően búcsúztatták a török Fenerbahcét, majd a második fordulóban a Panionioszt kapták ellenfélként. A budapesti első mérkőzésen az FTC 6-0-ra lehengerelte ellenfelét, ám a visszavágóra már nem kerülhetett sor, mert az athéniakat a pesti botrányuk miatt kizárták. Az MTK viszont kénytelen volt fellépni és „csak” 2-1-es előnnyel érkezett a visszavágóra, s az első félidőben ügyes, taktikus játékkal őrizte is egygólos előnyét. Igaz, mindjárt a második percben Nikolaidisz lépett ki a magyar védők közül, de 13 méteres lövését Babos a jobb felső sarok elől kiütötte. A 20. percben Madar a jobb oldalról ívelt keresztbe, Egressy a hosszú oldalon, az ötös baloldali csücskénél levette a labdát, tizenkét méteres, ballábas lövését Atmatszidisz szép vetődéssel védte. Az első játékrész vége előtt három perccel egy bedobás után Konsztantinidiszhez került a labda, aki a jobb szélről laposan középre gurított, Bjekovics nyolc méterről, kapásból alig lőtt fölé. A házigazdák akciói ebben az időszakban még nem jelentettek különösebb veszélyt az MTK kapujára. A második felvonásban aztán nagyot fordult a világ: az első negyvenöt percben sárga lapot kapott Fehér és Halmai az első negyedórában begyűjtött egy pirosat is, s a kilenc főre fogyatkozott kék-fehér társulat „nem tudta kivédekezni” a hátralévő félórát. A görögök az egyik nagy helyzet után alakították ki a másikat, hatalmas ziccereket hárított óriási bravúrral Babos, a futballisták hősiesen küzdöttek, de a túlerővel nem bírtak. A 70. percben Kovács buktatta a tizenhatoson belül Kopitziszt, s a jogos büntetőt a jugoszláv légiós, Csirics, a balra mozduló Babos mellett a kapu jobb oldalába lőtte (1-0). A hátralévő húsz percben is több helyzetük volt a görögöknek, de az eredmény már nem változott. Az UEFA-kupa harmadik fordulójába az AEK Athén jutott.