A luxemburgi hatok célkitűzései

Az Európai Unió 1998-as luxemburgi csúcstalálkozóján a csatlakozásra jelölt első országcsoport, az úgynevezett luxemburgi hatok főtárgyalói pénteken Varsóban négy közös tárgyalási célkitűzésben állapodtak meg.

MTI
2002. 03. 08. 18:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lengyel, cseh, magyar, szlovén, ciprusi és észt főtárgyalók tanácskozásán magyar részről Gottfried Péter, a Külügyminisztérium Integrációs Államtitkárságának vezetője, Juhász Endre EU-főtárgyaló és Györkös Péter, a Külügyminisztérium EU-koordinációs főosztályának vezetője vett részt. A megbeszélésen a csatlakozási tárgyalások három legnehezebb területe, a mezőgazdaság, a regionális politika, valamint a költségvetés és pénzügyek szerepeltek terítéken.

Jan Truszczynski lengyel főtárgyaló a tanácskozást követő közös sajtóértekezleten elmondta, hogy a legfontosabb közös cél a tisztességes és egyenlő versenyfeltételek biztosítása az új tagoknak, különösen az agrártermelőknek az egységes európai piacon.

A második célkitűzés, amelyet mindegyik ország szem előtt fog tartani a csatlakozási tárgyalásokon, az Európai Bizottság által ajánlott pénzügyi feltételek olyan értelmű módosítása, hogy az EU-belépés után a tagjelöltek pénzügyi helyzete számottevően javuljon. A harmadik cél annak elérése, hogy a pénzügyekkel kapcsolatos átmeneti időszakok ne nyúljanak túl a 2006-os esztendőn, vagyis maradjanak meg az 1999-es berlini EU-csúcstalálkozón elhatározott Agenda 2000 keretein belül. Végül abban is egyetértés volt, hogy az Agenda 2000-ben előirányzott pénzügyi lehetőségeket – szemben az Európai Bizottság javaslataival – maximálisan ki kell használni.

A lengyel főtárgyaló felhívta a figyelmet arra is, hogy az Agenda 2000 még csak hat tagjelöltet vett számításba, miközben ma már 10 jelöltről beszélnek, ezért a pénzügyi kereteket hozzá kell igazítani a megváltozott feltételekhez.

Juhász Endre azt emelte ki, hogy a felek a tárgyalások közös alapelveiben, megközelítéseiben állapodtak meg. Gottfried Péter aláhúzta, hogy a fő cél a tisztességes versenyfeltételek biztosítása.

Valamennyi főtárgyaló röviden ismertette országának mezőgazdasági problémáit az EU-bővítéssel összefüggésben. Leszögezték, hogy bár az egyes országok helyzete nagyon különböző, mindannyian az egyenlő versenyfeltételeket tekintik a legfontosabb célnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.