Hibázott a CIA?

A Newsweek című amerikai heti hírmagazin legfrissebb száma szerint a Központi Hírszerző Ügynökség, a CIA késlekedett az amerikai titkosszolgálati társszervek tájékoztatásával két olyan személy ügyében, akik később a tavaly szeptember 11-i terrortámadások végrehajtói között voltak.

MTI
2002. 06. 02. 18:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lap terjedelmes beszámolója mindazonáltal azt valószínűsíti, hogy amennyiben a két illetőt az amerikai illetékesek időben „lekapcsolták volna”, más terroristák állhattak volna a helyükre, és egyáltalán nem biztos, hogy sikerült volna megakadályozni a terrorcselekményt, hiszen a szervezkedők tényleges szándéka teljességgel rejtve maradt a terroristavadászok előtt.

Mint a Newsweek írta, az al-Kaida terrorhálózat műveleti emberei 2000 januárjában titkos találkozót tartottak a malajziai fővárosban, Kuala Lumpurban. A CIA a találkozóról előzetes tudomást szerzett, és kérésére a maláj biztonsági szolgálat szemmel tartotta a gyűlésező társaságot. A találkozó után két résztvevő, Navaf al-Hamzi és Halid al-Midar szabályosan kiállított úti okmányok birtokában, háborítatlanul az Egyesült Államokba utazott.

A CIA azonban gyakorlatilag semmit nem kezdett ezekkel a megszerzett információkkal, és nem értesítette megfelelő időben sem a Szövetségi Nyomozó Irodát, az FBI-t, sem a bevándorlási és honosítási hivatal rendészeti szerveit, amelyeknek – szemben a csupán külföldi működésre feljogosított CIA-val – jogukban lett volna eljárni a két férfi ellen az Egyesült Államok területén.

A CIA terroristaellenes központja – a jelek szerint az információforrások védelmét mindenek fölé helyező megfontolásból kiindulva – olyan sokáig ült az érdemi értesüléseken, hogy még 2001 júniusában is, amikor al-Midar tartózkodási engedélye lejárt, a mit sem sejtő amerikai külügyminisztérium új vízumot állított ki a férfinak, pedig akkor már a CIA-nál összefüggésbe hozták al-Midar személyét a Cole amerikai hadihajó ellen a jemeni Aden kikötőjében 2000 októberében elkövetett terrorcselekménnyel.

Al-Midar és al-Hamzi rendszeresen találkozott a 2001. szeptember 11-én akcióba lépő kommandó többi, szintén Amerikában tartózkodó tagjával, így az amerikai illetékesek akár az egész összeesküvést felgöngyölíthették volna, ha a CIA időben megosztja értesüléseit az amerikai társszervekkel.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.