Agassi győzött és visszalépett
Az amerikai Andre Agassi nyerte meg a 400 ezer dollár összdíjazású Los Angeles-i férfi tenisztornát, miután két sima játszmában legyőzte honfitársát, Jan-Michael Gambillt. Az egykori világelső néhány órával sikere után bejelentette, hogy csípősérülése miatt nem indul a 3 millió dolláros torontói viadalon, ahol első ellenfele kedden a kanadai Daniel Nestor lett volna. Agassira utóbb 40 ezer dollár büntetést róttak ki amiatt, mert későn jelezte, hogy nem indul a torontói tornán.
A döntőben: Agassi (amerikai, 2.)-Gambill (amerikai) 6:2, 6:4
Tenisz: női világranglista
Nem történt változás az első három helyen a női teniszezők világranglistáján: továbbra is az amerikai Serena Williams vezet nővére, Venus, valamint honfitársuk, Jennifer Capriati előtt. Az élcsoportban a belga Kim Clijsters az 5.-ről a 7. helyre csúszott vissza annak ellenére, hogy döntőt játszott az 565 ezer dollár összdíjazású stanfordi tornán. Mivel azonban címvédőként kikapott V. Williamstől, több pontot is elvesztett. A magyarok közül Mandula Petra áll a legjobban, öt pozíciót javítva egy héttel korábbi helyezésén jelenleg a 92.
WTA-világranglista (zárójelben a korábbi helyezés):
1. (1.) S. Williams (amerikai) 5742 pont
2. (2.) V. Williams (amerikai) 5148
3. (3.) Capriati (amerikai) 3947
4. (4.) Szeles (amerikai) 3898
5. (6.) Dokic (jugoszláv) 3048
6. (7.) Henin (belga) 3005
7. (5.) Clijsters (belga) 2951
8. (8.) Hingis (svájci) 2814
9. (9.) Davenport (amerikai) 2592
10. (10.) Mauresmo (francia) 2285
11. (11.) Testud (francia) 2113
12. (12.) Hantuchova (szlovák) 1950
13. (13.) Gyementyijeva (orosz) 1711
14. (14.) Farina-Elia (olasz) 1658
15. (15.) Miskina (orosz) 1480
16. (17.) Bedanova (cseh) 1323
...92. (97.) Mandula Petra 389
...127. (117.) Kapros Anikó 267
...136. (103.) Gubacsi Zsófia 255
...174. (168.) Marosi-Aracama Katalin 179
...186. Czink Melinda 161
...190. (193.) Nagy Kyra 156
Tour de France után
A francia rendőrség és vámhivatal munkatársai razziát tartottak egy párizsi hotelben, ahol a vasárnap végetért Tour de France kerékpáros körverseny néhány résztvevője is lakott. A belügyminisztérium szóvivője az üggyel kapcsolatban csak annyit árult el: alapos gyanú miatt az egyik olasz csapat szobáit kutatták át, de a meglepetésszerű ellenőrzés során nem találtak tiltott szereket.
A lyoni rendőrség vezetője szerint tasakokban és injekcióban „nagyon nagy mennyiségű” doppingszert – elsősorban kortikoidot, tesztoszteront és EPO-t – találtak a Tour de France-on harmadik helyezett litván Raimondas Rumsas feleségének autójában. Christian Lotion újságírókkal annyit közölt, hogy a kerékpáros nincs a feleségével és jelenleg más rendőrkapitányságon sem tartózkodik. Edita Rumsast kedden átszállítják Bonneville-be, az esettel ugyanis az ottani ügyészség foglakozik majd. Az asszony 48 óráig marad őrizetben, de elképzelhető, hogy doppingszerek birtoklása miatt később eljárás indul ellene. Az olasz Lampre csapat – miután értesült a letartóztatásról – felfüggesztette Rumsas versenyzői jogát. Az idei Tour eddig mentes volt a doppingbotrányoktól.
A vasárnap véget ért Tour de France profi kerékpáros körversenyen sorozatban negyedszer diadalmaskodó amerikai Lance Armstrong bejelentette: legalább 2004-ig folytatja pályafutását. A 30 éves tengerentúli klasszis azonban óva intett mindenkit a túlzott lelkesedéstől, mondván: ez nem jelenti azt, hogy a következő két évben is megnyeri a világ legjelentősebb viadalát. – Soha nem mondom, hogy ezt vagy azt szeretném elérni. Öngyilkosság lenne azt állítani, hogy jövőre is én győzök – hangsúlyozta.
Armstrong bevallotta, hogy még mindig imádja a kerékpározást és a versenyzést, s nemcsak munkának, hanem szórakozásnak is tekinti a Tour-t. – El kell ismernem, hogy idén könnyebb dolgom volt, mint a korábbi években, de ez a viadal minden alkalommal nagy összpontosítást és rengeteg energiát igényel. Nem akarom kritizálni a mezőny többi tagját, hiszen próbálták a legjobbjukat nyújtani. Én ennek ellenére remekül éreztem magam a három hét során.
Kerékpáros világranglista
Továbbra is a német Erik Zabel áll a Nemzetközi Kerékpáros Szövetség által vezetett országúti világranglista élén. A vasárnap negyedik Tour de France-győzelmét arató amerikai Lance Armstrong maradt a 3. helyen. Az ausztrál Robbie McEwen, a zöld trikó (azaz a pontverseny) nyertese a 10.-ikről az 6. pozícióba ugrott. Az új rangsor legnagyobb „vesztese” (6. volt, 35. lett) a doppingvétsége miatt fél évre eltiltott német Jan Ullrich. A franciaországi körversenyen 62. Bodrogi László két helyet rontva jelenleg a 65. helyezett
A világranglista:
1. (1.) Zabel (német) 2483 pont
2. (2.) Bettini (olasz) 2042
3. (3.) Armstrong (amerikai) 1938
4. (4.) Dekker (holland) 1735
5. (5.) Casagrande (olasz) 1637
6. (10.) McEwen (ausztrál) 1531.75
7. (8.) Freire Gomez (spanyol) 1458.75
8. (15.) Botero (kolumbiai) 1315.40
9. (7.) Sevilla (spanyol) 1189.40
10. (21.) Leipheimer (amerikai) 1141.60
...35 (6.) Ullrich (német) 789
...65. (63.) Bodrogi László 572.75
NBA: Colemant letartóztatták
Egy napig rendőrségi fogdában ült Derrick Coleman, az észak-amerikai profi kosárlabda-bajnokságban szereplő Philadelphia 76ers játékosa, mert megtagadta, hogy belefújjon az alkoholszondába, miután gyorshajtásért megállították. Az eset a kosaras szülővárosának, Detroitnak a környékén történt. A vétkest végül 200 dollár óvadék ellenében szabadon engedték. Colemannek – aki az előző szezonban átlagban 15.1 pontot dobott mérkőzésenként – nem ez az első összeütközése a törvénnyel, korábban többször érték ittas vezetésen, s a jogosítványát is bevonták.
Kína: búcsú Milutinovicstól
Több száz szurkoló és a szövetség vezetői búcsúztatták a pekingi repülőtéren Bora Milutinovicsot, a kínai labdarúgó válogatott volt szövetségi kapitányát. – Csodálatos két évet töltöttem Kínában, s remélem sikerült tennem valamit a futball felvirágoztatásért – mondta elutazása előtt a jugoszláv edző. – Még nem döntöttem a folytatásról, egyelőre pihenni szeretnék mexikói házamban.
Az még nem dőlt el, hogy ki lesz a világhírű szakember utóda a kispadon. A szövetség irányítói szerint a hazai trénerek még nem rendelkeznek olyan szakmai ismeretekkel és nemzetközi rutinnal, hogy megfelelő szinten el tudnák látni ezt a feladatot, ezért ismét külföldi szakvezetőt keresnek. Sajtóértesülések szerint Lula Fereirának, a Flamengo edzőjének és Antonio Lopesnek a vb-aranyérmes brazil válogatott technikai igazgatójának már felajánlották a posztot, de mindketten elhárították a felkérést.
Milutinovics irányításával az ázsiai ország csapata először harcolta ki a világbajnoki részvételt.
Magyar-spanyol: Eusebio is jön
Az MLSZ tájékoztatása szerint Eusebio, a portugálok legendás futballistája elfogadta a meghívást, s jelen lesz az augusztus 21-én sorra kerülő Magyarország-Spanyolország barátságos találkozón, amely az idén 75 éves Puskás Ferenc tiszteletére „átkeresztelt” Népstadion első hivatalos labdarúgó mérkőzése lesz az új név alatt.
A két egykori klasszist régi barátság köti össze, a pályán az 1962-es BEK-döntő volt a leghíresebb találkozásuk. A Benfica akkor 5-3-ra legyőzte a Puskással felálló Real Madridot, a portugálok góljai közül kettőt Eusebio szerzett, míg a másik oldalon mindhárom találat a magyar csodacsatár nevéhez fűződött.
A mozambiki származású, 60 éves egykori támadót 1965-ben Európa legjobb játékosának választották, egy évvel később az angliai világbajnokságon kilencszer talált az ellenfelek hálójába, s ezzel gólkirály lett.
Jet-ski – Jugoszláv Nagydíj: magyar sikerek
A Formula 2-es kategóriában Czeller Béla, a Formula 1-esek között az örökös magyar bajnok, Sümegi László nyert a jet-skisek európai versenysorozatának belgrádi futamán, 10 ország 60 képviselőjének vetélkedésében. Czeller Béla győzelmével behozhatatlan előnyre tett szert az összesítésben az augusztusvégi, lengyelországi záró forduló előtt. A Formula 1-es kategóriában második helyen Ónodi Attila végzett, a bronzérmes pedig Gerencsér Csaba lett.
Ferrari: Montoya váltja M. Schumachert?
A Forma-1-es BMW-Williams csapatnál attól tartanak, hogy a Ferrari elcsábítja tőlük a kolumbiai Juan Pablo Montoyát. – Az olaszok nem ostobák: gondolnak a jövőre, szükségük lenne Juan Pablóra – mondta Frank Williams csapatfőnök. – Michael Schumacher előbb-utóbb visszavonul, helyettesíteni kell valakivel, s erre a feladatra Montoya lenne a legalkalmasabb. A világbajnokság 12. futama után a kolumbiai versenyző 40 ponttal a második, 66-tal marad el a már világbajnok német M. Schumachertől.
FIFA: Kubala posztumusz érdemrendet kap
A Nemzetközi Labdarúgó Szövetség posztumusz érdemrendet adományoz a május 17-én, 74 éves korában elhunyt Kubala Lászlónak, az 1950-es évek legendás játékosának. A FIFA azért részesíti elismerésben, mert „hosszú pályafutása során rendkívül sokat tett a futballért”.
Kubala egyedülálló rekordként három válogatottban is szerepelt: a magyarban háromszor, a csehszlovákban hatszor, majd a spanyolban – már világklasszisként – tizenkilencszer. Ezeken a mérkőzéseken összesen 15 gólt lőtt. Magyarországon a Ferencvárosban és a Vasasban, Csehszlovákiában az SK Bratislava színeiben játszott, majd egy rövid olaszországi kitérő után 1951 és 1963 között az FC Barcelona futballistája volt. 1999-ben a katalán klub történetének legjobbjának választották Johann Cruyff és Diego Maradona előtt.
Spanyolországban négy bajnoki és hat kupaelsőségből vette ki a részét, továbbá csapatával kétszer a VVK-t (az UEFA Kupa elődjét) is elhódította. Megfordult még az Espanyol együttesénél, majd Kanadában és Svájcban szerepelt. Edzőként szintén sok sikert ért el: 11 éven át volt a spanyol válogatott szövetségi kapitánya, 1992-ben az olimpiai együttes másodedzőjeként aranyérmes lett, az FC Barcelonával pedig 1982-ben KEK-et nyert.
A berlini vizes sport Eb hírei
Risztov Éva bravúrezüstje
A várt éremszerzéssel ugyan, mégis hatalmas magyar bravúrral kezdődött a berlini úszó Eb döntőinek sora: Risztov Éva alig több, mint egy másodperccel lett 400 vegyesen második a szám olimpiai, világ- és Európa-bajnok világcsúcstartója, az ukrán Jana Klocskova mögött.
A Hódmezővásárhelyről származó, jelenleg a Bp. Spartacusban Túry Györgynél készülő 17 esztendős úszónő az első 200-on nagy riválisa előtt tempózott, utána ugyan át kellett engednie neki a vezető poziciót, de egy pillanatra sem szakadt le, nem adta meg magát.
Rendkívül szoros verseny végén a saját 4:33.59-es világcsúcsától csupán másfél másodperccel elmaradó favorit megvédte trónját, Risztov „ragadt rá”, s úgy lett második, hogy megjavította Egerszegi Krisztina 10 éves és 2 napos, hajdan Barcelonában olimpiai aranyat érő országos csúcsát.
A férfi mellúszók is kitettek magukért: a 34 esztendős Güttler Károly legszebb napjait idézte, s 1:01.39-cel ötödikként, a 20 esztendős egri Flaskay Mihály 1:01.92-vel hatodikként biztosította a helyét a keddi fináléban. A legjobb időt a világcsúcstartó orosz Szludnov úszta (1:00.65 p).
Az első berlini arany egyébként a 24 éves olasz Emiliano Brembillának jutott 400 gyorson: valósággal bérletet bett a kontinentális elsőségre, miután ő nyerte ezt a számot 1977-ben Sevillában és 2000-ben Helsinkiben is, csak 1999-ben Isztambulban szorult a második helyre a brit Palmer mögött. Most is, mint 5 éve, simán verte a 3:43.40-es Európa-csúcsot tartó honfitársát, Rosolinót.
eredmények:
férfiak:
400 m gyors:
1. Emiliano Brembilla (olasz) 3:46.60 p
2. Massimiliano Rosolino (olasz) 3:48.70
3. Dragos Coman (román) 3:48.78
nők:
400 m vegyes:
1. Jana Klocskova (ukrán) 4:35.10 p
2. Risztov Éva 4:36.17, országos csúcs (régi: 4:3654,
Egerszegi, 1992.07.26., Barcelona)
3. Nicole Hetzer (német) 4:42.22
X X X
Risztov és Klocskova nyilatkozata
- Nem fogom fel tragédiának, azt ami történt, de én nem szeretek veszíteni – mondta Risztov Éva, miután 2. lett hétfőn Berlinben a 400 vegyes döntőjében. – Én első leszek, azért fogok edzeni! A 17 versenyző nagyon határozottan nyilatkozott, miután hat másodpercet javítva eddigi legjobb eredményén az első maggyar úszóérmet nyerte az Eb-n. – Egész évben erre készültem, veszítenivalóm nem volt, győzelmi reményekkel álltam fel a startkőre. A berlini eredmény, a látványos javulás plusz erőt ad a jövőt illetően.
Az olimpiai bajnok, s Berlinben is győztes ukrán Klocskova a távirati irodának azt mondta, hogy Risztov Évából lehet az egyik legkomolyabb vetélytársa az elkövetkezendő években, így az athéni olimpián is, ha ilyen ütemben fejlődik.
X X X
Kiss László nyilatkozata
- Nagyon-nagyon elégedett vagyok Risztov Éva teljesítményével, minden elismerést megérdemel – mondta Kiss László, az úszó-válogatott szövetségi kapitánya nem sokkal azután, hogy a magyar versenyző szoros küzdelemben az ukrán Klocskova mögött a második helyet szerezte meg 400 vegyesen. – A döntőben jelentősen javított délelőtti eredményén, s megdöntötte Egerszegi 1992-es országos csúcsát. Éva fiatal, az olimpiáig még javulni tud mellen és háton. Klocskova egyelőre jobb nála.
X X X
Horváth és Gáspár országos csúcsa
A folytatásban is remekeltek a magyarok, egymás után úszták az országos csúcsokat és harcolták ki a döntőbejutást. Előbb Horváth Péter „villogott” 100 háton: 54.95-tel a második legjobb időt érte a középdöntőben az osztrák Rogan (54.86) mögött, s ezzel saját 55.05-ös tavalyi rekordját adta át a múltnak. Ugyanebben a számban Bodrogi Viktornak balszerencséje volt: az 55.65-ös egyéni csúcsa a 9. helyhez segítette, azaz épphogy lemaradt a fináléról.
Gáspár Zsolt a pillangózok vágtaszámában tovább javult: ötödikként lett döntős, 24.12 mp-et repesztett, s ezzel délelőtti, 24.28-as csúcsát korrigálta. A hazaiak egyik kedvencének, Thomas Rupprathnak 23.77 mp-re volt szüksége az 50 méter megtételéhez, s ez csupán 33 századdal rosszabb az ausztrál Huegill világcsúcsánál.
Ami Rupprathnak nem sikerült, az – a berlini szurkolók legnagyobb örömére – összejött a hazaiak női gyorsváltójának: káprázatos, 54 mp-es átlaggal nem csak nyert a kvartett, hanem detronizálta az olimpia óta világcsúcstartó amerikaiakat is.
eredmények:
nők:
4x100 m gyorsváltó:
1. Németország (Meissner, Dallmann, Völker, van Almsick) 3:36.00, világ- és Európa-csúcs (régi világcsúcs: 3:36.61, Egyesült Államok, 2000.09.16., Sydney, régi Európa-csúcs: 3:39.58, Németország, 2001.07.18., Fukuoka)
2. Svédország 3:40.66
3. Hollandia 3:41.98
férfiak:
4x100 m gyorsváltó:
1. Németország (Conrad, Herbst, Spannenberg, Kunzelmann) 3:17.67
2. Svédország 3:17.75
3. Olaszország 3:18.20
Kedden délelőtt a 100 m mell előfutamaiban címvédőként mutatkozik be Kovács Ágnes, 200 vegyesen Batházi István és Kerékjártó Tamás, 100 gyorson Zubor Attila és Gáspár Zsolt indul. A délutáni döntőkben pedig ott lesz Güttler, Flaskay (100 m mell), Horváth P. (100 m hát) és Gáspár (50 m pillangó).
X X X
Szautyin verhetetlen
A címvédő Dmitrij Szautyin nyerte a férfi műugrók 3 méteres számát a berlini Európa-bajnokságon. Az orosz klasszis, aki ebben a számban tavaly Fukuokában világelső, egy évvel korábban, a sydneyi olimpián harmadik volt, nagy fölénnyel végzett az élen. Eb-n korábban 1995-ben, 1997-ben és 2000-ben győzött 3 méteren.
Eredmények:
műugrás, férfiak, 3 méter:
1. Dmitrij Szautyin (orosz) 495.45 pont
2. Andreas Wels (német) 463.59
3. Vaszilij Liszovszkij (orosz) 456.06
Azt, ahogy nőket zaklat Magyar Péter, külföldön nem ússzák meg a politikusok