Az állami birtokot az elmúlt évtizedekben az állattenyésztés szolgálatába állították. Előbb az Országos Állattenyésztési Felügyelőség teljesítményvizsgáló állomásaként működött, majd az olyan tudományos eredmények gyakorlati kipróbálása történt itt, mint például az embrióátültetés. A legvérmesebb remények azonban egy lovasközpont kialakításához fűződtek. Napjainkban is időszerűek Váczi Ernő szavai, aki bő negyed századdal ezelőtt volt a major vezetője. „A 2000-es éveket megcélozva Üllőn kialakítunk egy lovas vertikumot, ahol a tenyésztés, a kipróbálás és az értékesítés egysége egyetlen helyen valósul meg. Itt kapnak helyet a társtudományok, itt képezik majd ki az edzőket, lovászokat, patkolómestereket. A jövő évezredben országos ló-központ lesz Üllőn. Azt hiszem, ezzel a komplexummal eléje megyünk a világnak” – nyilatkozta a magyar lóért oly sokat tevő szakember.
A kincstári tulajdonban lévő Dóra-major jelenleg a gödöllői Szent István Egyetem Állatorvos-tudományi Karának tanüzeme. Az állatorvosképzést szolgáló, alig egy éve működő korszerű Nagyállat Klinika mellett mintegy ezerhektáros gazdaság működik itt, jórészt a legeltető állattartásra, takarmánytermesztésre, illetve a lovak bértartására szakosodott.
A lovasközpont elképzelés a Szent István Egyetem középtávú fejlesztési terveiben is helyet kapott. A néhány hete avatott lovasemlékhely remélhetően a hagyományok ápolásának és Dóra-major olyannyira várt méltó megújulásának egyaránt a jelképe lesz.

Záporokkal és erős széllel érkezik a hidegfront