A kőfaragó, aki János, de Gusztáv

Gondolt egyet Bontz József segédlelkész, és 1896-ra megírta városának monográfiáját. A Magyarország ezeréves fennállásának emlékére készített munkát kinyomtatta a helybéli Farkas János, és árusította – többek között – Sujánszky József könyvkötő és díszművész.

Luthár Péter
2002. 09. 20. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csaknem ötszáz oldal aranyozott vászonkötésben, Keszthelyről. Nem részletezem, milyen szép képet ad a városról. Higgyék el nekem: az ország virágkorának idejében jó volt ottani polgárnak lenni. Hanem kerestem valakit, akinek elődje már abban az időben is helybéli volt, s aki ma is ugyanazt a mesterséget űzi, mint százhat évvel korábbi őse. Rá is leltem Tantó J. Gusztáv kőfaragóra és egy érdekes történetre. A hatvankilenc éves mester előrebocsátotta: a vérségi kapcsolat ugyan megszakad a krónikában, de a mesterséget mégis egyenesen örökölte a tizenkilencedik századból. Elbeszélte:
– Valamikor 1880 körül egy elzászi kőfaragó, bizonyos Franz Harnaschfäger elindult hazájából, és meg sem állt Keszthelyig. Az biztos, hogy 1892-ben már legalább öt éve itt élt, mert (akkor már Ferencz keresztnévvel jelölve) benne van a választói névjegyzékben, amelybe csak legalább fél évtizednyi helyben lakás után vették föl akkoriban az embereket. Gyanítható, hogy az egyedülálló, már a rómaiak által is szívesen használt rezi homokkő marasztalta itt. Az ő fia megrövidített névvel Harnasch Ferencként űzte az ipart. Besorozták, megsebesült a Piavénál, betegen jött haza, és huszonkettőben meghalt. Felesége özvegyi jogon vitte tovább a műhelyt. A Helikon emlékmű építésekor jött Kecskemétről Keszthelyre Tantó Gergely kőfaragó, aki beállt özvegy Harnaschnéhoz üzletvezetőnek, majd feleségül is vette. Ők a szüleim. Harmincháromban jöttem a világra, apám Jánosnak hívott, annak is kereszteltek, de anyám Gusztávnak akart volna. Utóbb aztán mindenki Gusztiként ismert meg, és amikor átvettem a műhelyt, akkor lettem Tantó J. Gusztáv, mert Jánosként nem igazán fogadtak el, és abban az időben mi, iparosok adtunk a névre, nem úgy, mint a maiak némelyike, aki csak telefonszámmal hirdeti magát. Ma már jobbára a fiam (aki már igazán Gusztáv) vezeti a munkát, de azért még én sem ijedek meg, ha dolgozni kell.
Dióhéjban ennyi hát több mint egy évszázad. Nézzük a következőkben körülbelül a felét. Háborús években járunk, de a békés hátországban, majd a fordulat szomorú időszakában, Balaton-parti iparosberkekben.
– Habár akkoriban, amikor én cseperedni kezdtem, nem nyolc órában mérték ki a munkaidőt, jól emlékszem rá, hogy élénk társasági élet volt az iparoskörben. A jelentős létszámú keszthelyi iparosságnak meghatározó szerepe volt a város életében.
– És most?
– Nem mondhatnám, hogy az volna. Lassacskán éledezik valami, de hát Rákosi meg Kádár gondoskodott róla, hogy az emberek leszokjanak az önállóságról, hogy ne érdekelje őket a közösség, kell még néhány év hozzá, hogy helyükre kerüljenek a dolgok, meg persze a gondolatok. Azzal együtt, hogy a boldogulás itt mindig is könnyebb volt, mint az ország kevésbé szerencsés vidékein.
Amúgy kis híja volt annak, hogy Tantó J. Gusztáv, aki negyvenhétben lett kőfaragó-inas, és negyvenkilencben az iskolát elvégezvén segéd, búcsút mondott a szakmának. A kopasz vezér idejében szülei úgy látták, hogy ők sem úszhatják meg az államosítást, ezért a fiú leérettségizett, majd két évet eltöltött az agráregyetemen, állattenyésztési szakon. Az államosítás azonban késett, majd ötvenhatban Tantó Gergely felesége másodszor is megözvegyült, a leendő állattenyésztőnek így haza kellett mennie átvenni az ipart. Soha sem tudták beterelni semmilyen kátéeszbe. Faragta a követ, s a kisiparos szövetségben is munkálkodott, majd amikor erre mód nyílt, az országban elsőként ipartestületet alapítottak a keszthelyiek, ennek örökös tiszteletbeli elnöke a város legrégibb magáncégének gazdája.
– Sokszor fordult a világ azóta, hogy először kézbe fogta a vésőt és a kalapácsot. Hogyan lehetett ezt mindig átvészelni?
– Megszokni nemigen tudtam, csak rákényszerítettem magam, hogy beletörődjem. Gyerekkoromban Keszthely békés kis polgárváros volt, nyugodt, jó hangulatú nyári idegenforgalommal. Azután a kommunizmus ide is behajtotta bérrabszolgának a kisemmizett földműveseket, akik közül sokan csak fél szívvel lettek keszthelyiek s fél szívvel is dolgoztak. Nem kárhoztatom érte őket, hiszen a lelkük közepében mindig is a föld és annak elvesztése forgott, a parasztot nem lehet büntetlenül kitépni onnan, ahova szinte fa módjára kapaszkodik gyökerével. Az igazi, régi keszthelyieket én már jobbára csak a temetőből ismerem, a sírfeliratokból, hiszen a magamfajtát a munka oda köti, a tevékenységünknek csaknem egésze a sírkőfaragás.
– No abból aztán sok csúfsággal lehet találkozni a temetőkben – szemtelenkedtem a mesterrel az egyszerű szépségével a szemet megkapó márványasztal mellett üldögélvén. De Tantó J. Gusztáv nem gerjedt haragra, csöndben válaszolt:
– Nézze, hiába is tagadnám, igaza van. Magam ezt úgy tettem tisztába, hogy ha valaki túlzottan giccses vagy hivalkodó, ízléstelen dolgot akart nálam megrendelni, akkor inkább elálltam attól a munkától. Ezzel együtt és ettől függetlenül a sírkőfaragás nem lett alantas dolog, csak a közízlés rossz. Gyerekkoromban még jó volt. Dolgoztunk kőmunkán néhány műemléképületnél, olykor készítünk bútorokat is. Ezekre büszke vagyok. Most, hogy kastélyméretű házak épülnek, úgy látszik, hogy a kőfaragók iránti igény is növekedni kezd, de hát körül kell nézni, tíz ilyen újmódi „vár” közül kilenc csicsás, túldíszített, mint egynémely síremlék. Mert csak a pénz, meg a tévé körül forog a világ.
Tantó J. Gusztáv tudja, hogy szeretett városa már soha sem lesz olyan, amilyen az ő kamasz- és ifjúkorában volt, pláne olyan nem, amilyennek Bontz József segédlelkész leírta. De, mint elmondta, nem ballagna be olykor, még így a hetvenhez közel is az ipartestületbe, tájékozódni a dolgok menetéről, s néhány szelíd tanácsot adni, amennyiben szükségesnek látszik, ha nem bíznék benne, hogy a Balaton nyugati csücskében is rendes kerékvágásba zökken egyszer még az élet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.