Öt hete vezette be a kormány az árréscsökkentést. Ennek apropóján Öt hét, öt kérdés címmel foglalta össze egy rövid videóban Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára, hogy milyen konkrét eredményei vannak az árréscsökkentő intézkedésnek:
- 887 élelmiszer ára lett kedvezőbb.
- 210 terméket legalább a harmadával olcsóbban lehet megvenni.
- Átlagosan 18,7 százalékkal csökkentek az árak.
- 522 boltot ellenőriztek.
- 132 esetben folynak további vizsgálatok.

Fotó: MTVA/Lakatos Péter
A húsvéti hosszú hétvégén is szárnyalt a hazai turizmus
A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adatai szerint a nagycsütörtök és húsvéthétfő közötti időszakban a tavalyihoz képest 38 százalékkal több nemzetközi és 20 százalékkal több belföldi turista pihent a hazai szálláshelyeken. A legtöbben Budapesten és a fürdővárosokban, Hévízen, Balatonfüreden, Hajdúszoboszlón, Siófokon és Egerben szálltak meg a húsvéti hosszú hétvége idején.
Egymilliárd forintnyi támogatásról született már döntés a Demján Sándor-tőkeprogramban
A Demján Sándor-programban a kormány 1410 milliárd forint keretösszeggel lehetőséget teremt a vállalkozások számára technológiafejlesztésre, eszközbeszerzésre, valamint online jelenlétük megerősítésére. A program átfogó célja, hogy különböző eszközökkel – vissza nem térítendő támogatással, tőkejuttatással, támogatott hitelekkel – segítse a magyar mikro, kis- és középvállalkozások megerősödését és fejlődését – emlékeztetett a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara. A program egyik eleme a Demján Sándor-tőkeprogram, amely kedvezményes feltételekkel biztosít tőkefinanszírozást azoknak a kis- és középvállalkozásoknak, amelyek növekedési szándékuk révén szeretnének fejlődni és hatékonyabban működni. Eddig egymilliárd forintnyi tőkejuttatásról született már döntés a Demján Sándor-tőkeprogramban – közölte csütörtökön a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara az MTI-vel.
A magyar foglalkoztatottság továbbra is Európa élmezőnyéhez tartozik
– A foglalkoztatottak száma kiemelkedő, miközben a munkanélküliség mértéke változatlanul az európai uniós átlag alatt van, így hazánk a foglalkoztatottsági adatokban továbbra is Európa élmezőnyéhez tartozik – nyilatkozta Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára. Jelezte: a kormány célzott foglalkoztatáspolitikai intézkedéseinek eredményességét mutatja az is, hogy a rendszerváltás óta nem volt ilyen alacsony a regisztrált álláskeresők száma, mint idén márciusban. Márciusban a 15–74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma 4,701 millió fő volt. A munkanélküliek száma 211 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 4,3 százalék volt – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. A január–márciusi időszakban az előbbiek létszáma 4,692 millió főt mutatott. A hazai elsődleges munkaerőpiacon 4,525 millió fő dolgozott, míg a közfoglalkoztatottak létszáma 65 ezer, a külföldön dolgozóké pedig 102 ezer fő volt.
Száj- és körömfájás: célzott intézkedések segítik a gazdákat
A magyar állattenyésztés a nemzetgazdaság szempontjából kiemelt fontosságú ágazat, amely több ezer vidéki család megélhetését biztosítja, és kulcsszerepet játszik a hazai élelmiszer-ellátásban. A fertőzés megfékezése és a megelőzés támogatása érdekében az Agrárminisztérium pályázatot hirdetett az állategészségügyi és járványügyi infrastruktúra fejlesztésére, az ágazat védekezőképességének megerősítésére és a biológiai biztonság javítására. Ötpontos intézkedési csomag lépett életbe.
- Hitelezési moratórium: azokon a telepeken, ahol a járvány következtében leölték az állatokat, automatikusan hitelezési moratórium lép életbe. Az érintett gazdák tőke-, kamat- és díjfizetési kötelezettségét elhalasztják, ezáltal átmeneti pénzügyi tehermentesítést kaphatnak a működés fenntartásához, pénzügyi helyzetük stabilizálásához.
- Bérgarancia-támogatás: a Nemzetgazdasági Minisztérium a Bérgarancia-alapon keresztül támogatást nyújt annak érdekében, hogy a hatóságilag lezárt gazdaságokban továbbra is biztosított legyen a munkabérek kifizetése. A visszatérítendő állami támogatás összege munkavállalónként legfeljebb 2 945 570 forintig terjedhet. A támogatási kérelmet a Budapest Főváros Kormányhivatala foglalkoztatási főosztályához szükséges benyújtani.
- Kártalanítási forrás biztosítása: a védekezési intézkedésekhez kapcsolódóan a kormány költségvetési forrást különített el, az érintett gazdák kártalanításához szükséges összeg rendelkezésre áll.
- Széchenyi-kártya program 0 százalékos hitel: a járvány által közvetlenül érintett gazdák részére 0 százalékos kamatozású és díjmentes hitel kerül kialakításra a Széchenyi-kártya program keretében telephely-újraindítás és likviditási célokra.
- MFB-hitel az állattartóknak: a Nemzetgazdasági Minisztérium felkérte a Magyar Fejlesztési Bankot, hogy biztosítson kedvező feltételű finanszírozást az állattartóknak. A konstrukciók nemcsak a marha- és sertéstartók, hanem az állattartó ágazat minden szereplője, így a baromfitartók előtt is nyitva fognak állni, ezzel segítve az ágazat finanszírozási stabilitását, miután a piaci bankok gyakorlatilag kivonultak a szektorból.