Kistermelők hitelezésében piacvezetők

Pethes József
2003. 03. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Útba esik jövet-menet a takarékszövetkezet. A régi reklámszlogent ma már nem hallani, viszont a takarékok jelen vannak minden településen. A vidék bankjai bebizonyították, hogy a rendszerváltozás után is versenyképesek, már ötödik éve dinamikusabban fejlődnek, mint a többi hitelintézet. Tavaly a legsikeresebb évet zárták az integrált takarékszövetkezetek, mérlegfőösszegük, nyereségük egyaránt jelentős mértékben növekedett – jelentette be Szőke András, az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség elnöke.
A majdnem harminc százalékkal nagyobb betétállomány mellett az elmúlt évben nőttek a vállalkozói hitelek, de még ennél is nagyobb mértékben gyarapodtak a lakossági hitelek, amelyeknek majdnem a fele lakáskölcsön. Az agárhitelek állománya elérte a 37 milliárd forintot, ami több is lehetett volna, ha a kedvezményes gazdahiteleket nem csak a Konzumbank fiókjaiból lehetett volna igényelni. A takarékszövetkezetek tavaly is főleg a családi gazdaságok és a mezőgazdasági kistermelők hiteligényeit szolgálták ki. A kistermelők hitelezésében a vidék bankjai továbbra is piacvezetők. Szerepük várhatóan nagyobb lesz az agrárhitelezésben, továbbá még jobban be szeretnének kapcsolódni a kistérségek fejlesztésébe, a kis- és középvállalkozások finanszírozásába és az önkormányzatok számlavezetésébe. A takarékszövetkezetek az idéntől diákhitelt is folyósítanak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.