Névmapok: Bódog, Előd, Enciána, Farkas, FÉLIX, Felicián, Feliciána, Kolumbusz,Lícia, Ludovika, Morgan, Pelágia, Pelágiusz, Perjámos, Piramusz, Prímusz.
Az év 160. napja, az év végéig hátralévő napok száma 205.
Pünkösd hétfő (a görög pentékoszté – ötvenedik nap – szóból, mert
húsvét után 50 nappal következik). A zsidó hagyományban a húsvét szombatját követő ötvenedik nap az új gabona, később pedig a Sinai-hegyi törvényhozás ünnepe volt. A keresztény vallásban a szentlélek eljövetelét ünneplik, később e naphoz kapcsolódott az újtestamentumi törvényhozásra való emlékezés és az egyház megalapításának megünneplése. Régebben a nyárkezdet ünnepén a különféle versenyek, sportjátékok (lóverseny, bikahajsza, bothúzás, rönkhúzás, kakaslövés, kaszálás stb.) győztesét rövid ideig uralkodó „pünkösdi királynak” választották, egy évig ingyen ihatott a kocsmában, neki tartozott engedelmességgel a többi legény. Kislányok ezen a napon tartják a pünkösdikirálynő-járást, a pünkösdölést. A legkisebb lányt pünkösdi rózsával, zöld ágakkal díszítve királynőnek öltöztetik, és rózsaszirmot hullajtva házról házra járnak köszönteni.
A mai napon történt:
RÁKÓCZI-SZABADSÁGHARC
ESEMÉNY : 1703.06.09. (300 éve)
II. Rákóczi Ferenc elindult a galíciai Drozdowicéből Magyarországra. Az általa vezetett szabadságharcban július 14-én Tiszabecsnél aratták az első győzelmet.
MAGYARORSZÁG
ESEMÉNY : 1950.06.09.
Az 1950. június 9-ről 10-re virradó éjszaka a kommunista hatóság
felszámolta a szerzetesrendeket: megkezdődött a szerzetesek és a szerzetesnők kitelepítésének első hulláma az ország déli
határövezetéből. Akkor összesen 894 szerzetest, 579 férfit és 315 nőt gyűjtöttek össze. A második hullámban, 1950. július 18-19-én összesen 1974 szerzetest és apácát telepítettek ki. Július 11-12-én a nyugati határ menti szerzetesházakból 299 főt telepítettek ki, majd az utolsó akciót július 31-ről augusztus 1-re virradóan
hajtották végre az északi és keleti határsávban.
VULKÁNKITÖRÉS
ESEMÉNY : 1991.06.09.
A Fülöp-szigeteken működésbe lépett a 600 éve szunnyadó Pinatubo vulkán, amely 12-én tört ki. A természeti csapás következtében több mint 7 ezer hajlék dőlt romba, 850 ember vesztette életét.
A mai napon született:
LIPÓT, I. / HABSBURG
SZÜLETETT : 1640.06.09., Bécs
MEGHALT : 1705.05.05., Bécs
Magyar király, német-római császár. Abszolút hatalomra törekedett, alkotmányellenes kormányzást valósított meg, s nem vette figyelembe a vallásszabadságot engedélyező szerződéseket, ezek következménye volt az 1671-es Wesselényi-összeesküvés, az 1678-ban kirobbant Thököly-felkelés, majd 1703-tól a Rákóczi-szabadságharc. Uralkodása idején szűnt meg magyar területen a török uralom.
PÉTER, I. / NAGY
SZÜLETETT : 1672.06.09., Moszkva
MEGHALT : 1725.02.08., Pétervár
Orosz cár. Alatta vált Oroszország modern nagyhatalommá, ő szerezte meg északon a Balti-tenger partvidékét, délen Azovot és a Kaszpi-tenger partvidékét. Péter a Néva folyó szigetein megvetette egy új főváros, Szentpétervár alapjait.
HŰVÖSVÖLGYI ILDIKÓ
SZÜLETETT : 1953.06.09., Budapest (50 éve)
Színésznő. Pályáját naivaszerepekkel kezdte, később képzett
hangjával, muzikalitásával a zenés műfaj valamennyi ágában kiváló
alakításokat nyújtott. A Shakespeare Színművészeti Akadémia tanára.
DEPP, Johnny / John Christopher Depp
SZÜLETETT : 1963.06.09., Owensboro (40 éve)
Amerikai filmszínész. Kisebb szerepek után a 21 Jump Street című
tv-sorozatban lett ismert. Ezután a Cry Baby és az Ollókezű Edward című filmekben vállalt szerepet, majd az Arizonai álmodozók, a Félelem és reszketés Las Vegasban, Az Álmosvölgy legendája és a Csokoládé következett.
A mai napon halt meg:
SZENT PÁL / Saul, Paulus
MEGHALT : 67.06.09., Aquae Salviae
SZÜLETETT : 5./15., Tarzus
A nemzetek apostola, vértanú. A laikus apostoli munka, az „Actio
Catolica” ún. Cursillo-mozgalmának védőszentje, továbbá Málta és
Görögország patrónusa.
NERO CLAUDIUS DRUSUS GERMANICUS CAESAR
MEGHALT : 68.06.09., Róma (1935 éve)
SZÜLETETT : 37.12.15., Antium
Római császár. 54. október 13-án öltötte fel a bíbort. Uralkodása
alatt visszaállította a senatus tekintélyét, visszaadta Görögország
szabadságát, békét teremtett Keleten. Uralmát különcségei és
kegyetlenségei tették hírhedtté, míg a nemességeket üldözte, a
keresztényeket kivégeztette, akiket Róma felgyújtásával vádolt. 62
után egyre sötétebb rémuralmat vezetett be. Véres zsarnoksága
összeesküvéshez vezetett, amelyre erőszakkal válaszolt. 68
júniusában a szenátus a „haza ellenségének” nyilvánította. Rómából való menekülése után öngyilkos lett.
FÜLÖP, I. / ORLÉANS-I FÜLÖP
MEGHALT : 1701.06.09., Saint-Cloud
SZÜLETETT : 1640.09.21., Saint-Germain-en-Laye
Orléans-i herceg, XIV. Lajos francia király testvére. Ő volt az
Orléans-Bourbon-ház alapítója.
DICKENS, Charles / írói álneve: BOZ
MEGHALT : 1870.06.09., Gad,s Hill
SZÜLETETT : 1812.02.07., Landport
Angol író, a viktoriánus kor legkiemelkedőbb és legnépszerűbb
szerzője. Regényeiből teljes kép áll össze a korabeli Angliáról.
VILLON, Jacques / Gaston Duchamp
MEGHALT : 1963.06.09., Puteaux (40 éve)
SZÜLETETT : 1875.07.31., Damville
Francia festő. A pontosan mérhető arányok kutatására és elemzésére törekedett, az I. világháború után az absztrakció híve lett, s ilyen jellegű képeiért kapta meg 1956-ban a Velencei Biennále festői nagydíját. A Villon nevet kedvenc költője emlékének tisztelegve vette fel.
Ukrajna megfenyegette Magyarországot
