Kelet-Németország: folytatódó sztrájk – leállt a BMW

A kelet-németországi fém- és elektromos ipari munkások sztrájkja megszakította a beszállítói láncot, és hétfőn a BMW autógyár müncheni és regensburgi részlegében termelősorok álltak le.

MNO
2003. 06. 24. 6:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Körülbelül tízezer munkást érint e pillanatban a keletiek sztrájkja nyugaton, a BMW müncheni anyacégénél ötezret – nekik egyáltalán nem kell megjelenniük a munkahelyükön. A szászországi fémipariak sztrájkja negyedik hetébe lépett, Berlinben és Brandenburgban néhány napja kezdtek el sztrájkolni. A szakszervezet közlése szerint hétfőn nem dolgoztak a Volkswagenhez kapcsolódó drezdai és zwickaui részlegekben, valamint a Cockpit beszállítónál sem. A keletnémet fém- és elektromos ipar 310 ezer embert foglalkoztat, hétfőn 8-9 ezer embert szólítottak fel a sztrájkra a 35 órás munkahét bevezetéséért. Nyugaton ennyit dolgoznak, de miközben a keletiek fizetése közelít a nyugatiakhoz, a termelékenységi mutatók keleten elmaradnak a nyugatiaktól, a keleti termelékenység a nyugati szint kétharmada.

A bérvitába Gerhard Schröder kancellár és Wolfgang Clement gazdasági és munkaügyi miniszter is beavatkozott a hét végén, gyors megegyezésre szólítva fel a partnereket. Clement arra figyelmeztetett, hogy ha Kelet-Németországban bevezetik a 35 órás munkahetet, a volt NDK jelentősen veszít vonzerejéből a befektetők szemében. Wolfgang Wiegard vezető közgazdász hétfőn a ZDF televízióban úgy nyilatkozott, hogy a sztrájk összgazdasági hatásai valószínűleg elég csekélyek. „A sztrájkot ennek ellenére sem szabad bagatellizálni, mert negatív hatásai lesznek a keletnémet munkapiacra és Kelet-Németországra mint termelési telephelyre. Ez a sztrájk végeredményben azért folyik, hogy nagyobb legyen a munkanélküliség Kelet-Németországban„ – mondta gúnyosan a közgazdász. Jürgen Peters, a sztrájkot szervező IG Metall szakszervezet második elnöke, szintén a ZDF-ben Wiegarddal szemben megvédte a szakmai érdekképviseleteket, mondván: a nagy nyugati konszernek kemény magatartásra kényszerítették a keleti vállalatokat, mivel a nyugati tartományokban is meg akarják bolygatni a munkaidőt. „Amennyiben keleten nem vezetnék be a 35 órás munkahetet, fennáll a veszélye annak, hogy nyugaton visszatérnek a 38 órás munkahéthez” – mondta. (FigyelőNet, MTI-Eco)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.