Az államkötvény és a részvény a legnépszerűtlenebb

A GKI Gazdaságkutató Rt. és a Szonda-Ipsos 2003 májusi adatai szerint a lakosság jelentős része a könnyen hozzáférhető forintbetétekbe fekteti pénzét. Legkevesebben a befektetési jegyeket, az államkötvényt és a részvényt választották a vizsgált időszakban.

MNO
2003. 07. 28. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az éven belüli lejáratú forintbetéteket a megkérdezettek 39 százaléka, az éven túlit 25 százaléka jelölte meg, mint kedvelt megtakarítási formát. Lekötött folyószámla-betétet a megtakarítóknak szintén 25 százaléka tart fenn – áll a frissen publikált felmérésben.

A megtakarítások között a „középmezőny” a banki értékpapíroké (12 százalék), a kincstárjegyek (7 százalék), a devizabetét (6 százalék) és a kötvény (szintén 6 százalék).

Ezek a formák (a devizabetét kivételével) hozamversenyben vannak egymással, közülük a választás a pillanatnyi ajánlatokon múlhat. A lakosságból a legkevesebben a befektetési jegyeket, az államkötvényt és a részvényt választották.

Az összegzés szerint az elmúlt 6 hónap során az éven belüli lejáratú forintbetétben megtakarítók aránya 6 százalékponttal emelkedett, szintén nőtt a befektetési jegyekbe fektetők aránya (3 százalékponttal öt százalékra). A banki értékpapírba, kötvénybe, devizabetétbe és kincstárjegybe a rendszeres megtakarítók közel azonos aránya fektet, mint fél évvel ezelőtt. A lekötött folyószámlát és az államkötvényt 4-4 százalékponttal kevesebben választották. A részvény 3 százalékponttal 3 százalékra esett vissza fél év alatt.

A válaszadókat arra is GKI arra is megkérte: egytől tízig rangsorolják a felsorolt pénzpiaci befektetési formákat aszerint, hogy mennyire tartják kedvezőnek. A válaszokból kiderült: a legkedvezőbbnek tartott forma a forintbetét. Ezt támasztják alá az MNB adatai is: a háztartások megtakarításainak 27 százaléka van ebben a formában.

Az államkötvény a felmérés egy ellentmondásos pontja. Bár igen kedvezőnek tartja a lakosság, csak kis részük fektet ebbe a formába, és a jövőben is csak 13 százalékuk tervezi államkötvénybe tenni a pénzét. A bizonytalan hozamú befektetési instrumentumokat kedvezőtlenül ítéli meg a lakosság, így a befektetési jegyek és a részvények kerültek a rangsor végére.

Az előző fél évi felméréshez képest csökkent a különböző formák közötti különbség, közelebb került egymáshoz az első és az utolsó helyezett.

A nem pénzpiaci befektetési formák közül a föld a legnépszerűbb, ebbe a rendszeres megtakarítók 19 százaléka fektette pénzét, ez a korábbiakhoz képest kis emelkedést jelent. Visszaesett viszont a vállalkozásba és a lakásba fektetők aránya.

A lakások vásárlására a megtakarítók 9 százaléka fordítja pénzét, míg saját nyaralóra, vállalkozásba 7-7 százalékuk forgatja át a megtakarítását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.