Kossuth Lajos megajánlási beszéde

Bíró Zoltán
2003. 07. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Képtelen volt tudomásul venni 1848 márciusának vérontás nélkül győzelmes magyar forradalmát a Habsburg uralkodóház. A manipuláció és az erőszak eszközeivel igyekezett fellépni ellene, lázította a nemzetiségeket, s végül rákényszerítette Magyarországot a honvédő háborúra, a véres szabadságharcra. Magyarországnak merőben új helyzetben kellett gyorsan felkészülnie és katonai erőt szerveznie, hogy képes legyen védekezni a külső támadásokkal szemben.
Kossuth Lajost – politikusi tehetségén túl – ez a kényszerhelyzet emelte naggyá igazán, s helyezte államférfiként mindenek fölé. A nemzet szorult helyzetében szabadultak fel benne azok a hatalmas energiák és képességek, amelyek révén az egész magyarságot, annak szinte minden társadalmi rétegét mozgósítani tudta. Az első magyar népképviseleti országgyűlésen, 1848. július 11-én mondta el azt a „megajánlási” beszédét, amely akkor szinte földindulás erejével hatott a képviselőkre, s amely aztán a magyar politika- és retorikatörténet alighanem legszebb, legnagyobb arányú dokumentuma lett. Kossuth megrázó erővel láttatta azt a veszélyt, amely a magyar hazát és annak szabadságát fenyegette. Szónoklatának célja az volt, hogy a kétszázezer újoncot és a honvédő hadsereg felállításához, megszervezéséhez szükséges pénzösszeget a népképviseleti országgyűlés megadja. E szónoklat befejeztével hangzott el a föllelkesült képviselők szájából egységesen ez az egyszerű, de történelmi jelentőségű felkiáltás: „Megadjuk!”
Ezt követően pedig Kossuth Lajos ugyancsak történelmi jelentőségű mondatai jöttek válaszul: „Ezt akartam kérni, de önök felállottak, s én leborulok a nemzet nagysága előtt, s csak azt mondom: annyi energiát a kivitelben, mint mennyi hazafiságot tapasztaltam a megajánlásban, s Magyarországot a poklok kapui sem fogják megdönteni.” A kivitelezés azonban késlekedett, s ez már nem Kossuth Lajoson múlott, hanem abból a képtelen helyzetből következett, hogy annak a Habsburg-uralkodónak (egyben magyar királynak) kellett volna e határozatot szentesíteni, akinek az érdekei éppen ellentmondtak ennek. V. Ferdinánd nem is szentesítette, így a végrehajtás el sem indulhatott egy ideig. A kivitelezésről csak augusztusban kezdődött el a vita, és ennek következtében szeptember közepéig érdemben nem történt semmi. Ez a királyi késleltetés azután nagyon sokba került a magyarságnak. Amennyire örök érték Kossuth július 11-i nagyszerű szónoklata a magyarság politikai kultúrájában, annyira örök, más-más történelmi helyzetekre is érvényes tanulság kell legyen az is, ami a megajánlás után történt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.