Szürkehályog-műtét után újra éles a világ

Az egyik leggyakoribb szemészeti betegség a szürke hályog. Az életkor előrehaladtával jelentkező, jellemzően időskori elváltozásról beszélgettünk Németh János professzorral, a budapesti Semmelweis Egyetem I. Szemészeti Klinikájának igazgatóhelyettesével.

Lovass Ildikó
2003. 10. 10. 19:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Hogyan függ össze a betegség és a szürke szín?
– Maga a szemlencse változik meg, ez bizonyos nézetben szürkének mondható, bár inkább elfehéredik. A látás romlásával szürkeséget lát az ember, ebből is adódhat az elnevezés. A szemlencse teljesen átlátszó szövet, igen nagy a fehérjetartalma. Az életkor előrehaladtával a fehérje egy része kezd kicsapódni, ezáltal elveszti átlátszóságát. Mindez fehér foltok vagy vonalak formájában jelentkezik, attól függően, hol van a szemlencsén, és zavarja a látást. Az átlátszatlan részek egyre jobban öszszefolynak, végül az egész szemlencse elszürkül. Régebben inkább a hatvanas-hetvenes korosztály betegsége volt, most egyre gyakrabban fordul elő az ötven év körülieknél is. Azelőtt megvártuk, amíg teljesen elromlik a látás, és megérik a hályog, csak ekkor műtöttük. Ma már jóval korábban, öt-tíz évvel előbb operáljuk ezt a szerencsére nem rosszindulatú betegséget. Ha a kialakult elváltozás már zavarja a pácienst életvitelében, a mai, korszerű technikával gyorsan és jól műthető. Sok embert érintő betegség, évente Magyarországon körülbelül ötvenezer műtétet végeznek.
– Hogyan lát, akinél kifejlődőben van a szürke hályog?
– Akinél a szemlencse szélén kezdődik, inkább akkor kezd rosszul látni, ha tág a szembogár, tehát késő délután vagy szürkületben. Ha a szemlencse közepén alakul ki az átlátszatlanság, az erős napsütés a zavaró, mert akkor erősen beszűkül a szembogár. A tünetek rontják az olvasási képességet, később pedig a tárgylátás is nehezül. A betegség lassan, fájdalomjelzések nélkül fejlődik ki. Általános tünet, hogy mindkét szemen jelentkezik, ám nem egy időben. Lehet egy-két év eltérés, de előfordul, hogy a romlás csaknem egyidejű.
– Bonyolult és fájdalmas a műtéti beavatkozás?
– A betegek félni szoktak, hiszen legfontosabb érzékszervünk a szem. Világviszonylatban és a szemoperációk között mégis ez a legsikeresebb műtét, amellyel a szürke hályog jól gyógyítható. Rövid ideig tartó, szinte fájdalommentes rutineljárás az, amit végzünk. Eredményessége igen meggyőző: újra élesen lát a beteg, kiszínesedik ismét körülötte a világ. A beavatkozás során műanyag lencsét helyezünk az eltávolított helyébe, éspedig úgy, hogy egészen pici sebet ejtünk a szemgolyón, utána megnyitjuk a lencsét rejtő tokot, és a belsejéből eltávolítjuk az elszürkült részt, a szemlencse magját és kérgi részeit. Bevezetünk egy ultrahangos műszert, amely elfolyósítja a szürke hályogot, amelyet aztán leszívatunk. A mindössze három milliméteres seben keresztül beteszünk egy hajlékony műanyag lencsét, amely pótolja a kivett rész fénytörőerejét. Az új lencse élettartama gyakorlatilag korlátlan, olyan anyagból készül, amelyet a szervezet jól befogad. A műtét a helyi körülményektől függően gyorsan elvégezhető, öt-tizenöt percig tart, beleértve az érzéstelenítést is. Ritkán végezzük altatásban. Előfordulhat fiatalkorban, veleszületetten vagy sérülés miatt is. A gyerekeket altatjuk, illetve azt, aki nagyon fél, vagy egyéb betegsége miatt nem tud együttműködni a műtét során.
– Mennyi ideig tart a műtét utáni lábadozás?
– Gyors a gyógyulás. A hazai gyakorlat szerint a beteget egy-két napig a kórházban tartjuk, főként megfigyelési céllal. A seb önzáró, varrat sem kell bele, kevés a komplikáció. Fájdalommal nemigen jár, ha mégis, megfelelő gyógyszerrel segítünk. A műtét másnapján levesszük a kötést. A lábadozási, sebgyógyulási idő hat hét, ám a szemet már a műtét után egy-két nappal jól lehet használni. Az operáció előtt megbeszéljük a pácienssel, és megtervezzük a szem fénytörését, hiszen van egy döntő különbség a saját és a műanyag lencse között. A saját szemlencse fiatalkorban tud alkalmazkodni közelre, távolra. Időskorban az alkalmazkodás fokozatosan megszűnik, azaz közelre olvasószemüveg kell. A műlencse természetesen nem tud alkalmazkodni, tehát ha olyan lencsét teszünk be, amely távolra ad éles képet, akkor közelre szükséges az olvasószemüveg. A lábadozás során még történhet némi változás a fénytörésben, ezért érdemes négy-öt hetet várni az új szemüveg felíratásával. A sebgyógyulás folyamata alatt célszerű elkerülni a szervezet túlzott leterhelését. Súlyos fizikai munka, nehezebb teher emelése a műtét utáni egy-két hétben nem javasolt. Kerülni kell a szem megnyomását is. Ha gyulladás fordul elő, és a fény zavaró, ajánlatos a fényvédő szemüveg. Néhány hétig mindenképpen gyulladáscsökkentő szemcseppeket kap a beteg.
– A szürke hályog levételével minőségi változás következik be a beteg életében: látása megjavul, más színben látja a világot. A műtéttel visszaadható a csökkent vagy elveszett látás, és a szem ismét jól működik. Mikor forduljon tehát valaki szemorvoshoz?
– Minél előbb figyelnünk kell azokra az intő jelekre, amelyek szürke hályogra utalnak. Egy bizonyos életkor után szükség van rendszeres szemorvosi ellenőrzésre. Általában negyvenöt év felett olvasószemüvegre szorul az ember, akkor úgyis szakemberhez kell fordulni. Nem csupán a hályog, egyéb szembetegség szűrését is elvégzik az orvosok, célszerű az ellenőrzést évente beiktatni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.