Karinthynak és írónak lenni, úgy látszik, sors vagy végzet. Utolérte a családi hagyománynak sokáig ellenszegülő, színházcsinálóként makacsul más utat kereső Karinthy Mártont is. Most jelent meg az év irodalmi szenzációjának ígérkező, kétkötetes regénye, az Ördöggörcs. Az Utazás Karinthyába alcímű írás sajátos műfaj: dokumentumok, beszélgetések, orvosi kórrajzok, irodalmi idézetek váltják egymást képzelt naplófejezetekkel. Visszaemlékezések, interjúk, fikciók szövevényéből áll össze az a csaknem kilencszáz oldal, amely úgy járja körül és elemzi sokoldalúan a Karinthy család tagjainak sorsfordulóit, hogy nem lehet letenni.
A mű főszereplője Karinthy Frigyes elsőszülött fia, Gábor, aki tehetséges költőnek indult, ám a betegség nem engedte pályája kiteljesedését. Ő a Benedek István Aranyketrecéből ismert Fájdalomherceg, akit a maga által ördöggörcsnek nevezett roham rendszeresen meggyötört. Gábort örökös titok és magány vette körül, kívül állt mindenen. Viaskodása zseni édesapja nyomasztó tehetségével rányomta bélyegét egyéniségére. Feladta a harcot, és a passzív kivonulást, semmittevést választotta az élet napi harcai helyett. A szerző egy olyan XX. századi figurának látja, aki kilépett a századból.
Karinthy Mártont izgatta az ős és az utód problémája: a befutott, sikeres apa alakjának súlyával birkózó fiú harcának módozatai ismétlődtek a saját sorsában. Neki apja, Karinthy Ferenc elementáris egyéniségével szemben kellett megvívnia a maga csatáját. Húsz évig gyűjtögette művéhez az anyagot. Annyira képes beleélni magát Gabi bátyja lelkivilágába, hogy átveszi sajátos gondolkodásmódját, megírja teljesen hitelesnek tűnő képzelt naplóját. Az apakomplexusba és a gyötrő anyahiányba is belehelyezkedik, hogy általuk megismerhesse önmagát. Mert miközben oknyomozó riporteri elszántsággal keresi a múló idő nyomait, keresi a válaszokat nagyapja, apja, nagybátyja írói, emberi sorsa rugóinak megfejtésére; saját magát kell megértenie általuk. A Karinthy famíliáról sok történet kering. Baráti körük számos tagja – Kosztolányi Dezsőné, Devecseri Gábor, Somlyó György, Déry Tibor – sokat írt róluk. Ám Karinthy Frigyest idézve sokszor minden másképpen van. Ahogy az észrevétlenül élt Gábor alakját pszichiáterek, gyógypedagógusok, rokonok, barátok megrajzolják, és Márton magyarázza, körötte sorakozik fel a három generáció, a család többi tagja, és válnak érthetőbbé cselekedeteik mozgatórugói.
Családregény ez a különleges műfajú könyv a javából, és utazás a Karinthyk koponyái körül: hiteles korrajz. Heller Ágnes szerint „mint minden nagy családregény, ez is a kor regénye, a huszadik század regénye, a bűnök és betegségek, az árulások és csalódások, a vágyak és játékok, szerelmek, csalások, barátságok, de mindenekelőtt az öncsalások regénye”.
PM Orban: I'm with the Rebels!
