Spam: kéretlenül-kelletlenül

Bejövő elektronikus leveleink több mint fele kéretlen reklámlevél. A szigorú EU- és USA-törvények elvileg csökkentenék a spamek számát, ám egyes szakértők szerint a szabályozás inkább legitimálja a spammelést annak megakadályozása helyett.

MNO
2004. 05. 17. 9:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Beérkező elektronikus leveleink 67 százaléka kéretlen reklámüzenet (spam), míg 9,2 százaléka vírust tartalmaz – áll a MessageLabs e-mail biztonsági vállalat által közzétett friss felmérésben. A cég áprilisi vizsgálata közel 8,5 millió e-mailre terjedt ki.

A cég közleménye szerint a vizsgálat azt mutatja: sem az USA, sem az EU spam-ekre vonatkozó direktívája nem hozott megoldást – továbbra is szükség van a technikai védekezésre és a felhasználók óvatosságára. Az EU és az USA-beli szabályozás több ponton is eltér egymástól. Az amerikai szabályozás „opt-out” rendszerű, tehát a felhasználóknak reagálniuk kell a spam-ekre annak érdekében, hogy ne kapjanak több ilyet. Az EU-ban ugyanakkor az egyéni felhasználóknak (és bizonyos tagállamokban a cégeknek is) engedélyezniük („opt-in”) kell, hogy kereskedelmi e-mailt küldjenek számukra. Mivel azonban a spam-ek túlnyomó többsége az USA-ból származik, az „opt-out” rendszer hatálya alá esik – teszik hozzá. A spamek készítői az államokban figyelembe veszik a jogszabályokat, ám ez nem sokat használ a helyzeten – sőt.

Az egyik „legelvetemültebb” spammer nemrég úgy nyilatkozott: a jövőben figyelembe veszi a vonatkozó új törvényeket, de nem áll le a nagy tömegű e-mail kiküldésével, hanem a küldés módját hangolja össze a jogszabályokkal. Bár ez első ránézésre jó dolognak tűnik, rávilágít arra, hogy a szabályozás inkább legitimálja a spammelést annak megakadályozása helyett – hangsúlyozza a közlemény, hozzátéve: a kéretlen reklámüzenetek aránya a világ egyik legnagyobb internetszolgáltatója szerint mindazonáltal 27 százalékkal csökkent. Ez egyrészt a szűrési technikák fejlődésének, másrészt annak köszönhető, hogy a spammereknek fel kell készülniük az új jogszabályokra. Akárhogyan is alakul azonban a spam-ek aránya, amíg az tartósan 10 százalék felett marad, mindenképp megéri professzionális szűrő-technológiákba beruházni, hiszen ezek akár hetek alatt megtérülnek.

A MessageLabs szerint meg kellene fontolni, hogy a kéretlen reklámüzeneteket erre specializálódott cég szűrje, és el se jusson a felhasználó hálózatáig, ezzel is kímélve a sávszélességet és a szervereket.

Magyarországon a mérések szerint egyelőre dinamikusan növekszik a spam-ek aránya. A magyar spam-ek terjedésével a magyar nyelvre nem felkészített szűrők sokat hibáznak, ezért a hazai cégek és intézmények óvatosak a szűrő-beruházásokkal. Az óvatosság indokolt, azonban rendelkezésre állnak olyan termékek, amelyekkel megnyugtató válasz adható az aggodalmakra, és igen hatékony védelmet nyújtanak a kéretlen levelek ellen – vélekedik a MessageLabs-et hazánkban képviselő filter:max vezetője.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.