A változások említett iránya a legaktívabb szavazók, a biztos pártválasztók körében is érzékelhető: április és május között az MSZP tábora 37 százalékról 39 százalékra nőtt, míg a Fideszé 53 százalékról 49 százalékra csökkent. A korábbiakhoz képest kedvezően alakult az SZDSZ pozíciója, és valamelyest javított közvéleménybeli helyzetén az MDF is. Előbbi a biztos szavazók hat, utóbbi három százalékát érezheti maga mögött.
A felmérések egyébként azt jelzik, hogy az európai parlamenti választásokra vonatkozóan a Fidesz támogatottsága néhány százalékponttal kisebb, az SZDSZ és az MDF valamivel nagyobb, mint egy „most vasárnapi” választásnál – így foglalhatók össze és értelmezhetők azok az eredmények, amelyek a Szonda Ipsos 2004 májusában, az ország felnőtt lakossága körében végzett közvélemény-kutatásából származnak.
Az előző negyedévben a biztos pártválasztók csoportján belül a Fidesznek 16-17 százalékpontnyi előnye volt az MSZP-vel szemben. Az utóbbi hónapban ez a különbség érzékelhetően csökkent, jelenleg tíz százalékpontnyi többlete van a fiatal demokratáknak. Az MSZP gyarapodása főképpen az 50 év felettiek körében, a nyolc osztálynál kevesebbet végzetteknél és a diplomásoknál, valamint a nagyvárosokban érzékelhető. A Fidesztől való elpártolásnak leginkább a diplomások körében és a vidéki városokban vannak észrevehető jelei. Mindezek következtében a múlt hónapban az értelmiség politikai preferenciáiban voltak a legjelentősebb változások. Az áprilisi markáns Fidesz-fölény (37 százalék szemben az MSZP 21 százalékával) mostanra 28-28 százalékos fej fej melletti versenyre módosult.
A választások óta az SZDSZ a hónapok többségében a biztos pártválasztók négy százalékának támogatását élvezte, s néha – mint például ez év áprilisában – elérte az öt százalékot. Ebben a hónapban átlendült ezen a határon is, s jelenleg hat százalékot mutat a mérés. Egyfajta csúcsot állított fel az MDF is, a mostani három százaléka meghaladja az eddigi mérési eredményeket. A két párt támogatottsági arányai mintahibán belül emelkedtek, statisztikailag alig értékelhetők.
Bár a szokásosnál többen választottak támogatásra érdemes pártot, mindez azonban nem járt együtt a részvételi aktivitás növekedésével. Sőt, az elmúlt hónapokban éppen hogy némi visszaesést tapasztalhattunk ebben a vonatkozásban: a biztos részvételt ígérők 60 százalékos vagy afeletti aránya mostanra 57 százalékosra csökkent. Ha a kört tovább szűkítjük, és a biztos részvételüket emlegetők közül csak azokat vesszük figyelembe, akik pártot is választanak, akkor a lakosság 47 százalékáig jutunk el.
A „most” vasárnapinál is szerényebb a részvételi hajlandóság az EP-választásra vonatkozóan. Az emberek fele gondolja, hogy el fog menni voksolni. A határozott elképzelésekkel rendelkező biztos pártválasztók aránya ebben a körben 44 százalék.
Von der Leyen az újévi köszöntőjéből sem tudta kihagyni Ukrajna támogatását















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!