Jelenleg a piac szereplői csak becslésekkel rendelkeznek arra vonatkozóan, hogy az egyértelműen piacvezető Nemzeti Tankönyvkiadó Rt. kilátásba helyezett privatizációja, valamint a jogdíjakra vonatkozó új uniós szabályozás milyen mértékben növeli meg a tankönyvek árát. A tankönyvpiac legtöbb értékesítője az átlagos inflációt lényegesen meghaladó áremelést jósol az elkövetkezendő egy évre: a legderűlátóbb kereskedők is minimum tízszázalékos drágulással számolnak, de a legtöbben húsz és harminc százalék közötti áremelkedést sem tartanak kizártnak.
A Nemzeti Tankönyvkiadó Rt. értékesítése minden bizonnyal hatással lesz a piacra, így a tankönyvek árára is, hiszen a még állami kézben lévő vállalat jelenleg majdnem negyvenszázalékos piaci részesedéssel rendelkezik. Az állami társaság meghatározó szerepét jól mutatja, hogy a tankönyvpiac második legnagyobb szereplője, az Apáczai Könyvkiadó és Könyvterjesztő Kft. mindössze 19 százalékos, az utána következő Műszaki Könyvkiadó pedig kilencszázalékos piacrészesedéssel bír. A tankönyvkiadás fennmaradó részén mintegy hetven további kiadó osztozkodik.
A Nemzeti Tankönyvkiadó Rt. hegemóniája az árbevételek alakulásában is megmutatkozik: tavaly a társaságnak 5,817 milliárd forintos nettó árbevétele volt, majdnem hét százalékkal több, mint egy évvel korábban. A 2,153 milliárd forint saját tőkével rendelkező állami vállalat így 427 millió forint adózott eredményt ért el. A piac második legnagyobb szereplője, az Apáczai Könyvkiadó a múlt esztendőben 2,17 milliárd forintos árbevétel mellett 531 millió forintos adózott eredményt produkált, míg a Műszaki Könyvkiadó 1,75 milliárd forintos forgalmat bonyolított le, amellyel 383 millió forintos eredménye keletkezett az adózás után.
A forgalmi adatok ismeretében a Nemzeti Tankönyvkiadó Rt. kiárusítását ellenzők arra hívják fel a figyelmet, hogy az oktatásirányításnak az értékesítés után semmilyen eszköz nem marad a kezében, hogy garantálja a tankönyvellátás biztonságát, valamint a tankönyvek árát és tartalmát.
Pálinkás József, a Fidesz kulturális tagozatának elnöke az állami társaság privatizációjával kapcsolatban a Magyar Nemzetnek hangsúlyozta: a Nemzeti Tankönyvkiadó egy nyereséges, biztos piaccal rendelkező vállalat, így eladása közgazdaságilag is indokolatlan. – Tudjuk, hogy a Medgyessy-kormány pénzügyi gondokkal küzd, s a pillanatnyi pénzügyi nehézségek áthidalására értékesíteni akar még egy aranytojást tojó tyúkot, hiszen a Nemzeti Tankönyvkiadó profitban hozza néhány év alatt azt az összeget, amiért e céget ma el lehet adni – fogalmazott az Orbán-kormány oktatási minisztere, hozzátéve: Magyarországon a tankönyvárak idén a szerzői joggal kapcsolatos változások miatt emelkedni fognak, így ha ehhez még hozzájön egy jelentős drágulás a privatizáció miatt, akkor a diákok csak nagyon drágán juthatnak hozzá a tankönyvekhez.
Tatai Tóth András, a Magyar Szocialista Párt országgyűlési képviselője ugyanakkor úgy véli, hogy a Nemzeti Tankönyvkiadóban felhalmozódott értékek megőrzésére csak akkor van lehetőség, ha a piaci körülményekhez rugalmasabban tud alkalmazkodni a kiadó. Tatai szerint ezért döntöttek úgy, hogy a társaság 75 százaléka privatizálható, s 25 százalék plusz egy szavazat pedig tartósan állami tulajdonban marad.
Piaci várakozások szerint a társaság 700 millió forint névértékű részvénycsomagjáért – amelyet az ÁPV Rt. augusztusban dobott piacra – körülbelül másfél milliárd forint folyik be az államkasszába.

Orbán Viktor: Óriási hiba lenne az európai pénzeket Ukrajnába küldeni!