Le Monde, Le Figaro
Ma este lejár a határidő – a túszul ejtett francia újságírók kiszabadítása érdekében mozgósították a francia diplomáciát – a vezető francia lapok címlapon számolnak be a fejleményekről. A fenyegetések ellenére életbe lép a vallási jelképek iskolai viseletét tiltó törvény a szeptemberi tanévkezdéskor.
A tíz napja eltűnt Georges Malbrunot-ról és Christian Chesnot-ról szombat este adott hírt az al-Dzsazíra katari arab nyelvű televízió. A videoüzenetben a túszok elmondják, hogy az Iraki Iszlám Hadsereg foglyai – egyébként ez a szervezet vállalta magára Enzo Baldoni olasz újságíró múlt heti kivégzését is. A túszejtők szombati ultimátumukban azt követelik, hogy Franciaország 48 órán belül vonja vissza a vallási jelképek, így a muzulmán fejkendő iskolai viseletét is megtiltó törvényt, mert az „igazságtalan támadás az iszlám és a személyes szabadság ellen a magát a szabadság hazájának tekintő országban”.
A francia politikai pártok csakúgy, mint a franciaországi muzulmán közösségek és szervezetek vezetői elítélték az Iraki Iszlám Hadsereg nevű csoport akcióját: Dalil Boubakeur, a CFCM elnöke „aljas és méltatlan zsarolásnak” titulálta a túszejtők „iszlámot megszégyenítő” tettét, az UOIF (Franciaországi iszlamista szervezetek uniója) pedig – amely egyébként ellenezte a kérdéses törvény bevezetését – visszautasította „mindennemű idegen erő beavatkozási jogát” a franciaországi iszlám és a Francia Köztársaság viszonyába.
Michel Barnier francia külügyminiszter a Közel-Keletre utazott, megbeszéléseit ma Kairóban kezdi. Egyiptomi források szerint a francia külügyminiszter találkozik Omar Soleimane tábornokkal, az egyiptomi titkosszolgálatok vezetőjével és Amr Moussa-val, az Arab Liga főtitkárával is, körútjának további állomásai azonban egyelőre nem ismeretesek – írja a Le Monde.
Mindent megtesznek a két elrabolt újságíró kiszabadításának érdekében alkalmazóik, az RFI (Radio France Internationale) és a Le Figaro is – számol be a Le Figaro. „Szerencsére van remény, és a mi újságíróink helyzete korántsem azonos az olasz újságíróéval” – mondta Jean-Paul Cluzel, az RFI vezérigazgatója tegnap, miután fogadta őt Jean-Pierre Raffarin francia miniszterelnök. „Marad a remény”, ha az arctalan terroristáknak nem is számított Franciaország iraki álláspontja, az, hogy az újságírók nem ellenségek, és egyetlen elkötelezettségük, hogy megértsék, elmondják, továbbadják az eseményeket – írja a Le Figaro vezércikkében Jean de Belot.

Orbán Viktor: Óriási hiba lenne az európai pénzeket Ukrajnába küldeni!