Nem engednek a túszejtőknek a franciák

A francia politikai pártok, a franciaországi muzulmán közösségek és szervezetek vezetői elítélték az Iraki Iszlám Hadsereg nevű csoport akcióját. A két francia újságíró elrablását, és az ultimátumot Dalil Boubakeur, a CFCM elnöke „aljas és méltatlan zsarolásnak” titulálta. A fenyegetések ellenére a vallási jelképek iskolai viseletét tiltó törvény életbe lép szeptembertől.

Hegyesi Gabriella
2004. 08. 30. 8:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Le Monde, Le Figaro

Ma este lejár a határidő – a túszul ejtett francia újságírók kiszabadítása érdekében mozgósították a francia diplomáciát – a vezető francia lapok címlapon számolnak be a fejleményekről. A fenyegetések ellenére életbe lép a vallási jelképek iskolai viseletét tiltó törvény a szeptemberi tanévkezdéskor.

A tíz napja eltűnt Georges Malbrunot-ról és Christian Chesnot-ról szombat este adott hírt az al-Dzsazíra katari arab nyelvű televízió. A videoüzenetben a túszok elmondják, hogy az Iraki Iszlám Hadsereg foglyai – egyébként ez a szervezet vállalta magára Enzo Baldoni olasz újságíró múlt heti kivégzését is. A túszejtők szombati ultimátumukban azt követelik, hogy Franciaország 48 órán belül vonja vissza a vallási jelképek, így a muzulmán fejkendő iskolai viseletét is megtiltó törvényt, mert az „igazságtalan támadás az iszlám és a személyes szabadság ellen a magát a szabadság hazájának tekintő országban”.

A francia politikai pártok csakúgy, mint a franciaországi muzulmán közösségek és szervezetek vezetői elítélték az Iraki Iszlám Hadsereg nevű csoport akcióját: Dalil Boubakeur, a CFCM elnöke „aljas és méltatlan zsarolásnak” titulálta a túszejtők „iszlámot megszégyenítő” tettét, az UOIF (Franciaországi iszlamista szervezetek uniója) pedig – amely egyébként ellenezte a kérdéses törvény bevezetését – visszautasította „mindennemű idegen erő beavatkozási jogát” a franciaországi iszlám és a Francia Köztársaság viszonyába.

Michel Barnier francia külügyminiszter a Közel-Keletre utazott, megbeszéléseit ma Kairóban kezdi. Egyiptomi források szerint a francia külügyminiszter találkozik Omar Soleimane tábornokkal, az egyiptomi titkosszolgálatok vezetőjével és Amr Moussa-val, az Arab Liga főtitkárával is, körútjának további állomásai azonban egyelőre nem ismeretesek – írja a Le Monde.

Mindent megtesznek a két elrabolt újságíró kiszabadításának érdekében alkalmazóik, az RFI (Radio France Internationale) és a Le Figaro is – számol be a Le Figaro. „Szerencsére van remény, és a mi újságíróink helyzete korántsem azonos az olasz újságíróéval” – mondta Jean-Paul Cluzel, az RFI vezérigazgatója tegnap, miután fogadta őt Jean-Pierre Raffarin francia miniszterelnök. „Marad a remény”, ha az arctalan terroristáknak nem is számított Franciaország iraki álláspontja, az, hogy az újságírók nem ellenségek, és egyetlen elkötelezettségük, hogy megértsék, elmondják, továbbadják az eseményeket – írja a Le Figaro vezércikkében Jean de Belot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.