Kulturzeit (3sat.de/kulturzeit.de)
A német nyelvű országok közszolgálati televíziói által üzemeltetett csatorna kulturális magazinja részletesen ismertette Jürgen Roth Nyomozni tilos című könyvét. Az ismert német oknyomozó riporter legfrissebb művének alaptézise szerint a német rendőrség már feladta a szervezett bűnözéssel szembeni küzdelmet. A szerző állítja: a bűnözés egyes formáit már tudatosan nem üldözi a rendőrség. A politikai és gazdasági elitek olyan szorosan összekapcsolódtak, hogy a felderítés már szinte lehetetlen. Roth úgy véli, e tény mögött politikai szándék fedezhető fel. A riporter riasztó képet fest: politikusok válnak zsarolhatóvá, miután lefényképezték őket a bordélyházakban, országszerte egész városrészek kerülnek bűnszervezetek kezébe, melyeket a rendőrség elkerül, így végleg a bűnözők eldorádójává válnak. Külön problémát jelentenek a párhuzamos etnikai struktúrák, melyekbe képtelen a rendőrség beépülni. Roth kitér arra is: az egykori hamburgi belügyi szenátor, Ronald Schill hatalomra jutását követően a rendőrség leállította a hamburgi albán bűnbandák elleni nyomozást, mivel a rendőrök egyszerűen féltek.
A hiányzó jövőkép, a kulturális és szociális elnyomorodás, a neoliberális megszorító politika egyértelműen a maffia kezére játszik – véli a könyv szerzője, hangsúlyozva: a rendőrségnél és az igazságszolgáltatásban uralkodó takarékossági kényszer tovább nehezíti az eredményes bűnüldözést.
Könyve végén Roth felteszi a kérdést: mennyire ásták alá e bűnözői struktúrák a társadalmat? Mekkora veszélyt jelenthetnek e tendenciák a demokráciára?
Die Presse (diepresse.at)
Az osztrák konzervatív napilap Párizs büntetni kívánja az adódömpinget címmel idézi a francia pénzügyminisztert. Franciaország szándéka: az új tagállamok, melyeknek alacsony az adókulcsa, ne kapjanak az EU strukturális alapjaiból támogatást. – Nem lehet azt mondani: elég gazdagok vagyunk ahhoz, hogy csökkentsük az adóinkat -vagy mint egyesek, nullára redukáljuk -, miközben a régi EU-tagállamokat felszólítják arra, hogy fizessenek be jelentős összegeket a strukturális alapokba, melyeket már nem tudunk saját régióink számára felhasználni – nyilatkozta Nicolas Sarkozy gazdasági és pénzügyminiszter a francia televízióban. A politikus javasolni fogja uniós kollégáinak, „hogy azon új EU-tagállamok, amelyek adókulcsai alacsonyabbak az európai átlagnál, ne legyenek többé jogosultak a strukturális alapok igénybevételére.” Ezen országok közé tartozik Szlovákia, amelyik radikálisan csökkentette a vállalkozások által fizetendő adóterheket, hogy befektetőket csábítson az országba.

Kocsis Máté: Az unió gazdasága romokban, de talicskázzák a lóvét Ukrajnába