A bűnözők eldorádója

Németországban nyomozni tilos - legalábbis egy oknyomozó riporter most megjelent könyve szerint. Jürgen Roth állítja: a bűnözés egyes formáit már tudatosan nem üldözi a rendőrség, a politikai és gazdasági elitek pedig tökéletesen összefonódtak.

2004. 09. 07. 6:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kulturzeit (3sat.de/kulturzeit.de)

A német nyelvű országok közszolgálati televíziói által üzemeltetett csatorna kulturális magazinja részletesen ismertette Jürgen Roth Nyomozni tilos című könyvét. Az ismert német oknyomozó riporter legfrissebb művének alaptézise szerint a német rendőrség már feladta a szervezett bűnözéssel szembeni küzdelmet. A szerző állítja: a bűnözés egyes formáit már tudatosan nem üldözi a rendőrség. A politikai és gazdasági elitek olyan szorosan összekapcsolódtak, hogy a felderítés már szinte lehetetlen. Roth úgy véli, e tény mögött politikai szándék fedezhető fel. A riporter riasztó képet fest: politikusok válnak zsarolhatóvá, miután lefényképezték őket a bordélyházakban, országszerte egész városrészek kerülnek bűnszervezetek kezébe, melyeket a rendőrség elkerül, így végleg a bűnözők eldorádójává válnak. Külön problémát jelentenek a párhuzamos etnikai struktúrák, melyekbe képtelen a rendőrség beépülni. Roth kitér arra is: az egykori hamburgi belügyi szenátor, Ronald Schill hatalomra jutását követően a rendőrség leállította a hamburgi albán bűnbandák elleni nyomozást, mivel a rendőrök egyszerűen féltek.

A hiányzó jövőkép, a kulturális és szociális elnyomorodás, a neoliberális megszorító politika egyértelműen a maffia kezére játszik – véli a könyv szerzője, hangsúlyozva: a rendőrségnél és az igazságszolgáltatásban uralkodó takarékossági kényszer tovább nehezíti az eredményes bűnüldözést.

Könyve végén Roth felteszi a kérdést: mennyire ásták alá e bűnözői struktúrák a társadalmat? Mekkora veszélyt jelenthetnek e tendenciák a demokráciára?

Die Presse (diepresse.at)

Az osztrák konzervatív napilap Párizs büntetni kívánja az adódömpinget címmel idézi a francia pénzügyminisztert. Franciaország szándéka: az új tagállamok, melyeknek alacsony az adókulcsa, ne kapjanak az EU strukturális alapjaiból támogatást. – Nem lehet azt mondani: elég gazdagok vagyunk ahhoz, hogy csökkentsük az adóinkat -vagy mint egyesek, nullára redukáljuk -, miközben a régi EU-tagállamokat felszólítják arra, hogy fizessenek be jelentős összegeket a strukturális alapokba, melyeket már nem tudunk saját régióink számára felhasználni – nyilatkozta Nicolas Sarkozy gazdasági és pénzügyminiszter a francia televízióban. A politikus javasolni fogja uniós kollégáinak, „hogy azon új EU-tagállamok, amelyek adókulcsai alacsonyabbak az európai átlagnál, ne legyenek többé jogosultak a strukturális alapok igénybevételére.” Ezen országok közé tartozik Szlovákia, amelyik radikálisan csökkentette a vállalkozások által fizetendő adóterheket, hogy befektetőket csábítson az országba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.