A kutyák jeleznek, ha prosztatarákban szenvedők vizeletét szagolják – erre jöttek rá kutatók az Egyesült Államokban, és az erre vonatkozó kutatásokat a British Medical Journal és ennek alapján a Nature is publikálta. Hogy az ebek különösen érzékeny szaglásukkal kiszimatolhatják a rákos betegséget, a betegek elbeszéléseiből gondoltak először. Az egyik páciens azután ment orvoshoz, hogy a kutyája gyanúsan szaglászta bőrét. Később fény derült rá, hogy a hölgynek bőrrákja volt.
A kutyáknak ezt a képességét a bőrgyógyász Carolyn Willis és kutatócsapata vizsgálta az Egyesült Királyságban. Hat kutyának különféle jelzéseket tanítottak, amik a rákos prosztatára utalhatnak a vizelet szaglása közben. A kutatók szerint a rákos sejtek feltehetőleg olyan molekulákat tartalmaznak, amelyeknek jellegzetes szaguk van.
A kutyákkal hét hónapig foglalkoztak a kutyakiképzők. Különböző szagmintákat mutattak nekik, beleértve a fertőzéseket, a gyulladást és a vért, majd megtanították nekik, hogy különbséget tegyenek a rákos betegek vizelete és azoké között, akik más prosztata betegségben szenvednek.
Figyelemre méltó eredmények születtek – mondja Willis. Azt kérték a kutyáktól, hogy válasszanak hétféle vizeletet tartalmazó laboratóriumi edény között, és feküdjenek a rákos beteg elé. A kutyák 40 százaléka helyesen „tippelt”, és másodszorra további 14 százalék szimatolt megfelelően. További vizsgálatokat elvégzése után egy esetben veserákot is felfedeztek a kiképzett kutyák.
Más kutatási csoportok is végeztek vizsgálatot, amely során a kutyákat arra tanították, hogy kiszagolják a bőr- vagy a prosztatarák korai jeleit. A kutatók elképzelhetőnek tartják, hogy az állatok más betegségek felismerésére is képesek ily módon.
Willis elismerte, hogy a kutyák még nem elég tapasztaltak a betegségek felismerésében. „Egyikünk sem gondolja, hogy a kutyák helyettesíthetik az orvosokat” – mondja. A kutató ugyanakkor reméli, hogy lehetőség lesz a beteg vizsgálatának ily módon való vizsgálatára, és hogy fel tudják majd használni a kutyákat a prosztatarák felismerésére.
James Walker – aki szintén foglalkozott a kutyák szaglóképességének kutatásával a rákos betegségek felismerését illetően – társaival szintén megmutatta, hogy az állatok képesek felismerni a bőrrákot. A kutató elmondta: előfordulhat, hogy a szagok keverednek, és túl összetetté válnak. Ilyen esetben a „legügyesebb” kutyák sem képesek felismerni az egyes betegségeket.
(www.nature.com)

Őt keresi a rendőrség a Lakatos Márk-botrányban