Tartalmi részletekről akkor fogunk beszélni, amikor a kormányprogram hivatalossá válik – mondta Pető Iván, az SZDSZ országos tanácsának elnöke a tegnapi koalíciós egyeztetést követően. Hiller István, az MSZP alelnöke, kultuszminiszter kijelentette: nincs olyan kérdés, amit ne tudnának rendezni, a megbeszéléseket folytatni fogják a következő napokban.
Az egyeztetések a legnagyobb titokban folytak az elmúlt napokban is. A munkában közvetlenül részt nem vevő, vezető MSZP-s és SZDSZ-s politikusok úgy kapták meg átolvasásra a tervezetet, hogy azt utána rögtön vissza is kellett adniuk. A Magyar Nemzet kormány közeli forrásokból úgy értesült: a titkolózást az indokolja, hogy most a két évvel ezelőtt készült anyagot rövidítik, mivel a kormánypárti politikusok is belátták, hogy az eredeti ígéreteket már nem lehet teljesíteni. Ezért igyekeznek kiválasztani azokat az elemeket, amelyek megvalósítására a következő nem egészen két évben még van lehetőség, illetve pozitív hatásai érezhetők lesznek a koalíció potenciális szavazóbázisa számára.
Úgy tudjuk: ez találkozik Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-jelölt szándékával is, aki inkább most vállalná az ígéretek megnyirbálásából következő nagyobb konfliktust. Így a továbbiakban már az új, kevesebb ígéretet tartalmazó programra hivatkozhatna.
Azt, hogy lesznek olyan pontjai a kormányprogramnak, amelyeket pénz vagy egyéb erőforrás hiánya miatt nem lehet már teljesíteni 2006-ig, Kovács László, az MSZP elnöke is elismerte. Igaz, szerinte az ígéretek jó része már teljesült vagy teljesülni fog. Úgy tudjuk: az egyik leglényegesebb ütközőpont a koalíciós pártok között az egészségügyi reform sorsa. Mint megírtuk, az MSZP most már kihátrálna, látva az össztársadalmi tiltakozást, illetve azért, mert az átalakítás remélt pozitív hatásai már nem éreztetnék a hatásukat 2006-ig, hátrányai azonban annál inkább. Az SZDSZ viszont ragaszkodik a reformhoz.
Ha viszont lesz egészségügyi reform, akkor ez stabilizálhatja Kökény Mihály miniszter pozícióját, akinek így csak a rendszert kellene működtetnie. A jelenlegi állás szerint Bárándy Péter és Csillag István távozhat a kormányból, illetve új sportminiszterre lesz szükség, és ha létrehozzák a fejlesztési minisztériumot, egy fejlesztési tárcavezetőre. A sporttárca bársonyszékébe Mesterházy Attila jelenlegi politikai államtitkár ülhet. Információink szerint azonban ha Gyurcsány jelezni szeretné, hogy megértette a hozzá érkező politikai jelzéseket, és „nagyvadat akar lőni”, akkor leváltja Lamperth Mónika belügyminisztert és Kovács László pártelnök-külügyminisztert is. Utóbbi lépés egyébként csak gesztusértékkel bírna, hiszen Kovács körülbelül egy hónap múlva amúgy is Brüszszelbe távozik a kabinetből.
A kormányalakítás menetrendje egyébként a következő: Medgyessy Péter szeptember 24-e, péntek éjfélig teljes jogkörű miniszterelnök. Mádl Ferenc államfő ugyan ma fogadja Gyurcsány Ferencet, de várhatóan hétfőn, szeptember 27-én nevezi meg azt a személyt, akit kormányalakításra kér fel. Az MSZP és az SZDSZ „egy perccel azt követően”, hogy Gyurcsányt kormányalakításra felkérik, be kívánja nyújtani a kormányprogram tervezetét a parlamentnek. A dokumentumról 24-én tárgyal a kormány, majd az MSZP-frakció, majd szerdán, szeptember 29-én szavazna a T. Ház. (A kormányprogram elfogadása az új miniszterelnök megválasztását is jelenti.) Ehhez viszont az összes képviselő felének igen szavazatára és még egy támogató voksra van szükség, tehát minimum 193 főnek kell megnyomnia az igen gombot.
A parlamenti szavazást követően, szeptember 29-én este vagy 30-án hirdeti ki az új kormány névsorát az új miniszterelnök. Szocialista forrásaink szerint Gyurcsány Ferenc azért kívánja megvárni ezzel a voksolást, „mert nem bolond”, tehát nem akarja kockáztatni, hogy valaki nemmel szavazzon, akit éppen megfoszt posztjától, vagy éppen nem kapja meg, amit megígért neki. Gyurcsány egyébként – ha bizalmat kap a parlamentben – még 29-én nagygyűlésen kívánja ismertetni elképzeléseit. Az új kormány a tervek szerint október 4-én tenne esküt.
Czirják Imre

Brüsszel vs. Magyarország: már több mint 40 ezren követelik Magyar Péterék távozását