Dolly „atyja” emberi embriókat is klónozna

Emberi embriók klónozását engedélyezhetik a Dolly bárány atyjaként ismert tudósnak Nagy-Britanniában, aki egy halálos betegség gyógymódja után kutatna. Több életvédő szervezet is fellépett az ellen, hogy embriókat pusztítsanak el a kutatás során.

Kovács Zita
2004. 09. 30. 8:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Dolly bárányt „megteremtő” tudós emberi embriók klónozására kér engedélyt annak érdekében, hogy egy olyan idegrendszeri betegség gyógymódja után kutasson, amely halálhoz is vezethet. Ha jóváhagyják Ian Wilmut professzor kérését, ez lesz a második alkalom, hogy Nagy-Britanniában emberi embriók klónozását engedélyezik gyógyászati kutatás érdekében.

A motoros neuron betegséget, amely a mozgásért felelős idegrendszeri megbetegedést jelent, 130 évvel ezelőtt fedezték fel, azonban a tudósok még mindig nem tudják megmagyarázni annak okait. Az esetek két százalékában egy hibás gén, a SOD1 a betegség okozója, további nyolc százalék pedig egyéb genetikai okokra vezethető vissza. A motoros neuron jeleket küld az agyból az izmoknak, és mivel a betegség izomveszteséget okozhat, ezért ha három-öt évig nem ismerik fel, halálhoz is vezethet.

Ha az engedélyt megkapják, Wilmut és tudóstársai a klónozást gyógyászati kutatásra használhatják, amely során őssejteket nyerhetnek azokból az embriókból, amelyeket megtermékenyítésen keresztülment párok ajándékozhatnak. Az őssejtek a test fő sejtjei közé tartoznak, amelyek majdnem minden biológiai szövetben százával megtalálhatók.

A tudósok hibás SOD1-et vagy DNS-t illesztenek majd be az őssejtekbe azokból az embriókból, amelyek feltehetőleg örökölték ezt a betegséget, mielőtt vegyi anyagokat használnának, hogy az őssejteket motoros neuronokká fejlesszék.

Mivel ezek növekednek, várhatóan motoros neuron betegség alakul majd ki a vizsgált embrióknál, így a betegség előrehaladását folyamatosan figyelemmel követhetnék, egészen addig, amíg elpusztulnak a sejtek. Wilmut szerint ez különösen hatásos módszer lehet a betegség tanulmányozására.

A tudósok januárban kaphatják meg az engedélyt az illetékes hivataltól, és húsvétkor kezdhetik el a munkát, azonban nem tartják valószínűleg, hogy a betegség gyógymódjára hamar fény derül. Wilmut úgy véli, a legfontosabb, hogy megértsék a betegség okait, de még feltehetőleg sokáig nem tudják kezelni a betegséget.

Az embriók klónozása ellen több szervezet is tiltakozik, amelyek szemben állnak a klónozás gyógyászati kutatásban való alkalmazásával. Az egyik életvédő csoport szóvivője elmondta: reményeik szerint a tudósok megtalálják a gyógymódot a betegség kezelésére, de nem az emberi embriók elpusztítása révén.

Alison Murdoch professzor, aki először kapott engedélyt emberi klónozásra augusztusban a gyógyászati kutatás érdekében, elmondta: „Sok munkát kell még végezni ezen a területen, és minél több ember végzi a kutatást, annál hamarabb kaphatunk választ, és annál hamarabb tudjuk majd kezelni a betegségeket.”

Forrás: Guardian

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.