Miután pénteken nem tudtak elnökjelöltet állítani a Duna TV kurátorai – egyik aspiráns sem kapta meg a szükséges többséget –, az elnökség kijelölte az intézmény gazdasági alelnökét, Szekeres Lászlót ügyvezetőnek. A döntést csütörtökön rendkívüli ülésen hozta meg a kuratórium, de a tárgyalásról kivonult a Fidesz két delegáltja, Veress László és Budai László. Lépésüket azzal indokolták, hogy az esetleges ügyvezető kinevezése négy kormánypárti és egy MDF-es delegált szavazatától függött, és az egyoldalú, jogellenes és szükségtelen döntés következménye.
A csütörtöki megbeszélést azért hívta össze Bíró Sándor kuratóriumi elnök, mert Pekár István, a hétfőig tisztségben lévő televízióelnök írásban kérdezte a kuratóriumot felügyelő ellenőrző testület (ET) elnökét, Gál András Leventét, van-e joga Pekárnak ügyvezető kijelölésére? – Az ET ebben nem dönthet, ezért öten összehívtuk az elnökség rendkívüli ülését – magyarázta Bíró. Úgy tudjuk, Pálffy G. István MDF-es kurátor aláírásával támogatta a csütörtöki ülést, amit ő is elismert, de nem talált benne kifogásolnivalót. Kikérte magának, hogy rajta keresztül az ellenzék támadást indítson az MDF ellen.
A nagyobbik ellenzéki párt kurátorai viszont azt is kifogásolják, hogy Pálffy G. az ellenzéki oldal képviselőjeként a kormánypártokat támogatta. Veress László aláhúzta: nekik mégsem a kijelölt ügyvezetővel van problémájuk, hanem az eljárással. – A Duna TV Rt. 2001-ben elfogadott szervezeti működési szabályzata (szmsz) szerint az rt. elnökének hatáskörébe tartozik mindazon ügyek eldöntése, amelyek nincsenek a közgyűlés vagy a kuratórium, illetve annak elnöksége kizárólagos hatáskörébe utalva – mondta a kurátor. – Ezek között nem szerepel az ügyvezető kijelölése.
A fideszes kurátorok azt tervezik, hogy ha október 4-ig nem áll vissza a törvényes rend a televízióban az ügyvezetőről hozott döntés visszavonásával, akkor nem támogatják az új elnöki pályázat kiírását, amelynek határideje október 3-án jár le. Ebben az esetben a kuratóriumi elnökség megszűnik.
– A történtek miatt a Fővárosi Főügyészséghez fordul az ellenőrző testület – mondta Gál András Levente. Eközben Bíró Sándor azzal érvel, hogy a 2001-es szmsz-t értelmezve az rt. elnöke bármit megtehet. Veress László azonban felhívta a figyelmet: bármikor lehetőség lett volna a tv alapító okiratának módosítására, ez mégsem valósult meg. Mindenesetre megtörténhet – és ezzel többnyire minden kuratóriumi tag egyetért –, hogy Pekár István is megnevezi hétfőn az ügyvezetőt, és ekkor vagy két utód kerül a tévé élére, vagy éppen Szekeres Lászlót jelöli ki az rt. elnöke.
Kristály Lehel

Akár öt év börtönt is kaphat Magyar Péter, ha beigazolódik a bennfentes kereskedés gyanúja