Duna Televízió: Pálffy G. István MDF-es kurátor átállt?

A második pályázaton indulók közül sem sikerült jelöltet állítania a Duna Televízió elnöki posztjára az intézményt felügyelő Hungária Televízió Közalapítvány kuratóriumi elnökségének. A verseny két legesélyesebbje a posztot jelenleg is betöltő Pekár István, illetve Rományi Béla, a Magyar Televízió korábbi munkatársa.

Magyar Nemzet
2004. 09. 18. 5:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miután pénteken nem tudtak elnökjelöltet állítani a Duna TV kurátorai – egyik aspiráns sem kapta meg a szükséges többséget –, az elnökség kijelölte az intézmény gazdasági alelnökét, Szekeres Lászlót ügyvezetőnek. A döntést csütörtökön rendkívüli ülésen hozta meg a kuratórium, de a tárgyalásról kivonult a Fidesz két delegáltja, Veress László és Budai László. Lépésüket azzal indokolták, hogy az esetleges ügyvezető kinevezése négy kormánypárti és egy MDF-es delegált szavazatától függött, és az egyoldalú, jogellenes és szükségtelen döntés következménye.

A csütörtöki megbeszélést azért hívta össze Bíró Sándor kuratóriumi elnök, mert Pekár István, a hétfőig tisztségben lévő televízióelnök írásban kérdezte a kuratóriumot felügyelő ellenőrző testület (ET) elnökét, Gál András Leventét, van-e joga Pekárnak ügyvezető kijelölésére? – Az ET ebben nem dönthet, ezért öten összehívtuk az elnökség rendkívüli ülését – magyarázta Bíró. Úgy tudjuk, Pálffy G. István MDF-es kurátor aláírásával támogatta a csütörtöki ülést, amit ő is elismert, de nem talált benne kifogásolnivalót. Kikérte magának, hogy rajta keresztül az ellenzék támadást indítson az MDF ellen.

A nagyobbik ellenzéki párt kurátorai viszont azt is kifogásolják, hogy Pálffy G. az ellenzéki oldal képviselőjeként a kormánypártokat támogatta. Veress László aláhúzta: nekik mégsem a kijelölt ügyvezetővel van problémájuk, hanem az eljárással. – A Duna TV Rt. 2001-ben elfogadott szervezeti működési szabályzata (szmsz) szerint az rt. elnökének hatáskörébe tartozik mindazon ügyek eldöntése, amelyek nincsenek a közgyűlés vagy a kuratórium, illetve annak elnöksége kizárólagos hatáskörébe utalva – mondta a kurátor. – Ezek között nem szerepel az ügyvezető kijelölése.

A fideszes kurátorok azt tervezik, hogy ha október 4-ig nem áll vissza a törvényes rend a televízióban az ügyvezetőről hozott döntés visszavonásával, akkor nem támogatják az új elnöki pályázat kiírását, amelynek határideje október 3-án jár le. Ebben az esetben a kuratóriumi elnökség megszűnik.

– A történtek miatt a Fővárosi Főügyészséghez fordul az ellenőrző testület – mondta Gál András Levente. Eközben Bíró Sándor azzal érvel, hogy a 2001-es szmsz-t értelmezve az rt. elnöke bármit megtehet. Veress László azonban felhívta a figyelmet: bármikor lehetőség lett volna a tv alapító okiratának módosítására, ez mégsem valósult meg. Mindenesetre megtörténhet – és ezzel többnyire minden kuratóriumi tag egyetért –, hogy Pekár István is megnevezi hétfőn az ügyvezetőt, és ekkor vagy két utód kerül a tévé élére, vagy éppen Szekeres Lászlót jelöli ki az rt. elnöke.

Kristály Lehel

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.