„Gyurcsány bűvészkedik a számokkal”

Megrendült a hazai kis és középvállalkozások helyzete, a gyárbezárási folyamat változatlanul tart a versenyszférában, mostanra pedig a közszférát is elérte a létbizonytalanság – jelentette ki keddi sajtótájékoztatóján Bernáth Ildikó fideszes képviselő.

Kisberk Szabolcs
2004. 09. 14. 13:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.





A Húsipari Dolgozók Szakszervezetének elnöksége a Pick Szeged Rt.-nél megtartott rendkívüli ülésén tájékozódott a szegedi húsüzemnél tervezett létszámleépítésről és a következő állásfoglalást hozta: A szakszervezet elnöksége elutasítja a bejelentett intézkedést, tiltakozik a tervezett létszámleépítés ellen. A létszámleépítés okaként eddig nyilvánosságra hozott szakmai, gazdasági információk nem indokolják, nem támasztják alá a tervezett elbocsátásokat. A Pick Szeged Rt. a hazai húsipar és élelmiszeripar egyik legjelentősebb vállalata, vezető terméke, a téliszalámi hungaricum, az egész világon ismert magyar termék. Fokozott figyelmet érdemel éppen ezért minden olyan esemény, amely érinti a „Pick” márkanév megítélését, presztizsét. A tervezett elbocsátások, a cég sorsának alakulása ilyen ügy, megkerülhetetlen a jelenlegi cégvezetés felelősségének a felvetése. A tevékenység gazdaságosabbá tételére, az elbocsátások elkerülésére létezik másik út is: a kapacitások jobb kihasználása, fejlesztése. Az elnökség álláspontja, hogy a RINGÁ-hoz hasonlóan itt is profitérdekből történő átszervezésre készül a tulajdonos, esetleges elbocsátások során a munkavállalókat fokozott hátrányok érhetik, amelyeket ellentételezni kell. A HDSZ elnöksége úgy ítéli meg, hogy a most bejelentett, illetve a folyamatok felerősödésével a jövőben még várható elbocsátások következményei regionális és városi szinten drámaiak lehetnek, hiszen csökkenő foglalkoztatást, érezhető keresletcsökkenést, a gazdasági növekedés visszaesését vonhatják maguk után és nagyarányú társadalmi visszaeséshez vezethetnek. A Pick-nél a HDSZ alapszervezete folytassa továbbra is a törvényben előírt kötelező konzultáció keretében a tárgyalásokat, amelyhez az elnökség minden támogatást megad. Az elnökség megítélése szerint a versenyképesség nemcsak a költségeken és adókedvezményeken alapul. A humántőke nagyon fontos eleme az ipari versenyképességnek és arra kellene ösztönözni a cégeket, hogy hozzáadott értékük és versenyelőnyük forrását elsősorban a humántőkében találják meg. Ezért döntő fontosságúak a munkaerő megtartására, átképzésére, valamint a kutatása és innovációba való befektetés fellendítésére irányuló intézkedések.
Medgyessy Péter ment, Gyurcsány Ferenec jött de a foglalkoztatáspolitika terén nem történt változás – jelentette ki Bernáth Ildikó a Fidesz munkaügyi kabinetjének vezetője.

A 2002 őszén elkezdődött gyárbezárási folyamat változatlanul tart a versenyszférában. Több ezer ember vált munkanélkülivé az IBM, a Dunaferr, a Videoton, a zalaegerszegi ruhagyár, vagy a bonyhádi Salamandernél történt létszámleépítést követően. Ez a folyamat azóta sem állt meg. Miközben a tavalyi év hasonló időszakához képest több mint 33 ezer fővel csökkent a foglalkoztatottak száma, eközben Gyurcsány Ferenc azt nyilatkozta egy reggeli hírműsorban, hogy az országban nyugalmat, növekedést és jól alakuló mukaerőpiacot lát. Reálisnak tartja négyszázezer új munkahely megteremtését, és azt nyilatkozta, hogy a megszűnő munkahelyek helyett újak jönnek létre és a ciklus végére százezerrel több új munkahely lesz – emelte ki a foglalkoztatási bizottság alelnöke.

A miniszterelnök-jelölt bűvészkedik, handabandázik a számokkal, hiszen a kormányprogramban négyszázezer új munkahely megteremtését ígérték. Most pedig a versenyszféra után a közszférát is elérte a bizonytalanság, kiszámíthatatlanság. A tegnapi újsághírek szerint, akár nyolcvanezer ember elbocsátására is sor kerülhet, a kormánynak pedig nincs koncepciója, a beígért közigazgatási reform hiányzik – fogalmazott sajtótájékoztatóján Bernáth Ildikó.

Megrendült a hazai kis és középvállalkozások helyzete, azok az új adónemek illetve járulékok, amelyeket bevezettek – energiaadó, környezetterhelési díj, innovációs járulék – a hazai vállalkozások versenyképességét csökkentik. Az ő támogatásuk pedig elengedhetetlenül fontos, hiszen másfélmillió embernek biztosítanak kenyérkereseti lehetőséget – mutatott rá Bernáth.

A Fidesz frakció a következő kérdésekre vár választ:
- Milyen szempontok alapján dönti el a kormány, hogy mely közigazgatási szerveket, háttérintézményeket érint majd az elbocsátás?
- Az esélyegyenlőség jegyében mit kíván tenni a 45 év feletti és a gyermekét egyedül nevelő szülők elhelyezkedésével kapcsolatban?
- Eléri-e az önkormányzatokat és az önkormányzati intézményeknél dolgozókat a leépítés?
- Milyen támogatási rendszert dolgoznak ki arra, hogy az elbocsátott köztisztviselők és közalkalmazottak ismét munkába álljanak?
- Milyen új munkahelyek megteremtését tervezi a kormány, hogy az elbocsátott emberek el tudjanak helyezkedni a versenyszférában?

A nyolcvanezer emberrel együtt ezekre a kérdésekre várjuk a választ – szögezte le.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.