A 2002 őszén elkezdődött gyárbezárási folyamat változatlanul tart a versenyszférában. Több ezer ember vált munkanélkülivé az IBM, a Dunaferr, a Videoton, a zalaegerszegi ruhagyár, vagy a bonyhádi Salamandernél történt létszámleépítést követően. Ez a folyamat azóta sem állt meg. Miközben a tavalyi év hasonló időszakához képest több mint 33 ezer fővel csökkent a foglalkoztatottak száma, eközben Gyurcsány Ferenc azt nyilatkozta egy reggeli hírműsorban, hogy az országban nyugalmat, növekedést és jól alakuló mukaerőpiacot lát. Reálisnak tartja négyszázezer új munkahely megteremtését, és azt nyilatkozta, hogy a megszűnő munkahelyek helyett újak jönnek létre és a ciklus végére százezerrel több új munkahely lesz – emelte ki a foglalkoztatási bizottság alelnöke.
A miniszterelnök-jelölt bűvészkedik, handabandázik a számokkal, hiszen a kormányprogramban négyszázezer új munkahely megteremtését ígérték. Most pedig a versenyszféra után a közszférát is elérte a bizonytalanság, kiszámíthatatlanság. A tegnapi újsághírek szerint, akár nyolcvanezer ember elbocsátására is sor kerülhet, a kormánynak pedig nincs koncepciója, a beígért közigazgatási reform hiányzik – fogalmazott sajtótájékoztatóján Bernáth Ildikó.
Megrendült a hazai kis és középvállalkozások helyzete, azok az új adónemek illetve járulékok, amelyeket bevezettek – energiaadó, környezetterhelési díj, innovációs járulék – a hazai vállalkozások versenyképességét csökkentik. Az ő támogatásuk pedig elengedhetetlenül fontos, hiszen másfélmillió embernek biztosítanak kenyérkereseti lehetőséget – mutatott rá Bernáth.
A Fidesz frakció a következő kérdésekre vár választ:
- Milyen szempontok alapján dönti el a kormány, hogy mely közigazgatási szerveket, háttérintézményeket érint majd az elbocsátás?
- Az esélyegyenlőség jegyében mit kíván tenni a 45 év feletti és a gyermekét egyedül nevelő szülők elhelyezkedésével kapcsolatban?
- Eléri-e az önkormányzatokat és az önkormányzati intézményeknél dolgozókat a leépítés?
- Milyen támogatási rendszert dolgoznak ki arra, hogy az elbocsátott köztisztviselők és közalkalmazottak ismét munkába álljanak?
- Milyen új munkahelyek megteremtését tervezi a kormány, hogy az elbocsátott emberek el tudjanak helyezkedni a versenyszférában?
A nyolcvanezer emberrel együtt ezekre a kérdésekre várjuk a választ – szögezte le.