Eszerint a bevételek mielőbbi növelésének érdekében kincstári vagyonértékesítést és az állami vállalatok osztalékelvonását rendelte el a pénzügyi tárca, amely az intézkedésektől 25 milliárd forint pluszbevételt remél. Szigorították az APEH- és VPOP-ellenőrzéseket, valamint hatmilliárd forint bevételi többletet rendeltek el az állami pénzalapoknál. Pichler Ferenc, a PM sajtófőnöke elmondta: a pénzalapokra vonatkozó intézkedések lényegében zárolásokat jelentenek, tehát a minisztériumok bizonyos összegeket nem költhetnek el az idén. A tárca ezenkívül rendelkezett a költségvetési szervek kiadásainak szigorú kézbentartásáról és a maradványösszegek csökkenésének megakadályozásáról.
Az intézkedéseket azzal indokolták, hogy idén várhatóan 140 milliárd forintos elmaradás lesz az áfa, a személyi jövedelemadó és a jövedéki-regisztrációs adók befizetésénél, miközben a kiadási többlet eléri a hetvenmilliárd forintot.
Pénzügyminisztériumi forrásokból a Magyar Nemzet úgy értesült, hogy a korábban közölt 3,8, illetve 4,6 százalékos államháztartási hiány helyett a Draskovics Tibor által szerdán bejelentett 5-5,3 százalékos GDP-arányos deficitcél sem tartható. A Magyar Nemzet információi szerint a tárca válságstábjának friss számításai azt mutatják, év végére a hiány valószínűleg még a bruttó hazai össztermék 5,5 százalékát is meghaladja. Ezt támasztja alá a PM legfrissebb tájékoztatása is, amely alapján a költségvetési hiány a most közöltnél is nagyobb lesz. Draskovics Tibor ugyanis szerdán még 110-120 milliárd forint többletdeficitről beszélt, ezzel szemben a minisztérium tegnapi előrejelzése már 150 milliárd forint pluszhiányt határoz meg. A jelentős eltérés magyarázataként Pichler Ferenc a költségvetésben rejlő további kockázatokat jelölte meg.
Hazai és külföldi elemzők szerint a több alkalommal felülvizsgált minisztériumi prognózisok azt mutatják, hogy a PM egyre inkább elveszíti ellenőrzését a költségvetési folyamatok felett. Az állami vállalatok felgyorsított osztalékelvonásával kapcsolatban szakértők arra hívják fel a figyelmet, hogy az előre hozott befizetések csak a költségvetési problémák elodázását jelentik, mivel ezek a pénzek a jövő évi büdzsé kasszájából hiányoznak majd. A szigorító intézkedésekkel kapcsolatban Varga Mihály, az országgyűlés költségvetési bizottságának elnöke elmondta: egy jó gazdaságpolitika nemcsak a megszorítások eszközét alkalmazza, hanem az államháztartás egyensúlyának megteremtésére is ügyel. A volt pénzügyminiszter szerint csak jelentős gazdaságpolitikai váltással tartható az euró 2010-es bevezetésének időpontja.
Tervezett intézkedések a bevételek növelésére:
– kincstári vagyonértékesítés,
– állami vállalatok osztalékelvonása,
– bevételi többlet az állami pénzalapokból,
– APEH-ellenőrzések megszigorítása,
– VPOP-ellenőrzések megszigorítása.