Hogyan lett Kovács László Saulusból Paulus?

Élénken foglalkoztatja a német sajtót az egykori „pártfunkcik” életrajza. Az EP konzervatív frakciója fel kívánja szólítani Kovács László kijelölt komisszárt, hogy bizonyítsa: Saulusból Paulus lett – írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A Die Welt az SPD volt frakcióvezetőjének NKVD-s múltját boncolgatja.

2004. 09. 15. 8:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

Hogyan lett Kovácsból európai politikus?

A konzervatív napilapban Georg Hefty Saulus Paulus vizsga címmel élcelődik Kovács László demokratává válásának őszinteségét vizsgálni kívánókról.
Ha létezne a rossz viccek megalkotásának tankönyve akkor ez a történet biztosan szerepelne benne. Az EP konzervatív frakciója fel kívánja szólítani Kovács László kijelölt komisszárt, hogy bizonyítsa: Saulusból Paulus lett. Indoklás: Kovács kommunista múltja. Ezen ötlet atyja nyilvánvalóan semmilyen múlttal sem rendelkezik, különben tudná – vagy legalább utána olvasott volna – mit tett korábban Kovács László.
Talán még ma sem létezne az egyesült és demokratikus Európa, ha a Wojtyla és Walesa formájú lengyel antikommunisták és a Pozsgay, Németh és Horn típusú budapesti kommunisták nem lettek volna. Kovács akkoriban Horn helyettese volt. Minden, amit a szövetségi köztársaságban Horn nevével kapcsolnak egybe, abban Kovács is részt vett, nem utolsó sorban az 1989-es határnyitásban.

Die Welt (welt.de)

Az ifjú Wehner szenvedései

A konzervatív napilap Herbert Wehner tettei címmel ismerteti az SPD 1969 és 1983 közötti frakcióvezetőjének viselt dolgairól egy a napokban megjelent könyvet. Reinhard Müller Herbert Wehner Moszkva 1937 című könyvében részletesen tárgyalja, miként ajánlotta fel a moszkvai emigrációban élő ifjú kommunista Wehner a szolgálatait az NKVD-nek, miként vált a terror legszörnyűbb évében annak informátorává. Wehner spicli tevékenységének következtében számos a Szovjetunióban élő német emigráns került a hóhér kezei közé. Talán a legmegdöbbentőbbek a szó szerinti egyezések feljelentő levelek és az NKVD vezetőjének, Jezsovnak az illető megsemmisítésére kiadott parancsai között. A könyv szerzője állítja, a német „trockisták” üldözése Wehner részletes feljelentésére alapozva kezdődött el.

A dokumentumok alapján Müller valószínűsíti, hogy a mindmáig vitatott szociáldemokrata korifeus Wehner 1946-os szakítása a kommunizmussal és Moszkvával csak egy megjátszott aktus volt. (Számos jel utal arra, hogy Wehner moszkvai és kelet-berlini útjai során olyan információkat osztott meg a szovjet és kelet-német kommunistákkal, ami bőven kimeríti a hazaárulás fogalmát – a szerk.) Végül a szerző megjegyzi: jó lenne, ha a könyvben feltárt tényeket kommentálná Herbert és Greta Wehner alapítvány elnökségének tagja, az SPD elnöke, Franz Müntefering is.

Der Standard (derstandard.at)

A magyarok és 1919?

A baloldali osztrák liberális napilap Brüsszel a fejekben nagyon messze van címmel írja le a frissen csatlakozott tagállamok sajtójában az EU-ról megjelenő képet. Az osztrák közszolgálati rádió és televízió tudósítója, Ernst Gelegs szerint a magyarok majdnem mint barátaikra tekintenek az osztrákokra. De amint azt a roppant tájékozott tudósító megjegyzi, még mindig élénken emlékeznek az 1919-es (sic!) trianoni katasztrófára, s „gyakran az EU-t is annak alapján ítéli meg a magyar média, miként viszonyul ehhez a történelmi eseményhez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.