Ma is élnek dinoszauruszok?

A dinoszauruszok madarakká válását követi nyomon a megújult Magyar Természettudományi Múzeum első, tudományos szempontból világszenzációnak számító kiállítása, amely tegnap nyílt meg. A maradványok valóságos vihart keltettek tudományos körökben.

Szilágyi Kata
2004. 09. 11. 7:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A „Dino-madarak avagy ma is élnek dinoszauruszok?” címet viselő repülő-őshüllő kiállítással nyitotta meg kapuit tegnap a felújított Természettudományi Múzeum, amely fogadótérrel, kupolacsarnokkal, egy modern átjáróval és kiállítási csarnokkal bővült. A rekonstrukció első üteme még 1995-ben kezdődött, most zárult le a harmadik ütem, amellyel az intézmény Európa ötödik legnagyobb múzeumává vált. A 4,7 milliárd forint összköltségű rekonstrukcióval a főépület udvara alatti, valamint a főépület és a Lovarda közötti részt építették be térszint alatt, és további két szinten gyűjteményi raktárakat alakítottak ki. A teljes felújítás befejeződését 2008-ra ígérik.

A múzeumba lépve a fogadótér kupolájában egy 22 méteres, több mint kéttonnás felfüggesztett bálnacsontváz fogadja a látogatót, majd a következő kupolacsarnokban Afrika élővilágát bemutató tavat, az átjáró folyosó üvegpadlózata alatt pedig a korallzátonyok élővilágát lehet látni.

A Tollas dinoszauruszok című kiállítás – amely a Londoni Természettudományi Múzeumból érkezett – egy rég letűnt kort elevenít meg, amelyben a dinoszauruszok szárnyra keltek. A felbecsülhetetlen értékű, 16 eredeti kínai őshüllő lelet először látható Közép-Európában, tudományos körökben valóságos vihart keltettek. Az 1996-ban Kínában talált leletek ugyanis bizonyítják azt az elméletet, amelyet több mint 100 évig vitattak: vagyis, hogy az apró termetű ragadozó dinoszauruszoktól a tollas őshüllőkön át vezet a fejlődés útja a madarak kialakulásáig.

A tudósok abban egyetértenek, hogy az őst, vagy ősöket az apró termetű, ragadozó dinoszauruszok között kell keresni. Márpedig ha ez így van, akkor tollas dinoszauruszok is léteztek. A vita 1861-ben kezdődött, amikor felfedezték az ősmadarat. A csontváz körül látható tollak lenyomatai arról tanúskodtak, hogy ezek minden kétséget kizáróan egy madár – sőt, a tudomány által ismert legősibb madár – leletei. Az állat a dinoszauruszokra jellemző tulajdonságokkal is rendelkezett, ezért felvetődött a kérdés: vajon a ma élő madarak a dinoszauruszok leszármazottai-e, amelyre a kínai tollas dinoszauruszok adták meg a választ.

A látogatás során az őslények mozgásáról kisfilmeket lehet megnézni, mikroszkóp alatt megfigyelhetőek a tollak maradványai. A kínai és londoni leleteken kívül bemutatják a Magyarországról előkerült 90 millió éves repülő hüllőcsontokat, köztük egy 30 centiméteres, fogak nélküli teljes állkapcsot és Frans Lanting, a National Geographic világhírű természetfotósának kinagyított képeit. A dinoszauruszok témájához kapcsolódnak Nagy Szilvia egyedi technikájú, viaszból készült ősállat szobrai is, amelyeket egészen december 6-ig lehet megtekinteni.

Forrás: kultura.hu, X-Press

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.