Mától lép hatályba a lakásfinanszírozás feltételeit módosító kormányrendelet. Jelentős változás, hogy – az uniós szabályozásnak megfelelően – a magyar állampolgárok mellett a hazánkban dolgozó, illetve tartózkodási engedéllyel rendelkező külföldi személyeknek is jár a támogatás. Ugyanakkor erre csak munkaviszonyuk fenntartása mellett jogosultak. Ezért nekik minden év január utolsó napjáig igazolniuk kell meglévő munkaviszonyukat.
Ha időközben állásuk megszűnik, s hat hónapon belül nem létesítenek másikat, akkor vissza kell fizetniük a szocpol és a visszaigényelt áfa időarányos részét. (Kivéve, ha a vásárlás vagy építés időpontjától eltelt tíz év.)
Amennyiben a hitelt felvevő egy évtizeden belül ismét dolgozni kezd, akkor az újabb munkaviszony idejére járó támogatást kaphatja meg. A megelőlegezett, ám még a vállalt gyermekek meg nem születése előtti időszakban is él a hat hónapos, kedvezményes szabály, s a szocpolt ennek alapján kell visszafizetni, vagy pedig az összeg piaci kamatozású hitellé válhat.
A következő két évben változhat az államilag támogatott lakáshitelezési rendszer – jelentette be Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-jelölt, aki szerint a tervezett módosítás célja az igazságosabb elosztás.
Utoljára tavaly júniusban változott a kedvezményes kölcsön szabályozása, amikor a kormány 30 millió forintról 15 millió forintra csökkentette a támogatott hitelek felső határát, és meghatározta, hogy egy családnak egyidejűleg csak egyetlen kedvezményes hitele lehet. A rendelet módosításának kihirdetésekor a kormány hangsúlyozta, hogy nem szigorításról, hanem a rendszer igazságosabbá tételéről van szó.
A most készülő módosítás hátterében az áll, hogy az idén drasztikusan visszaesett mind a használt, mind pedig az új lakásokra felvett államilag támogatott hitelezés. A DEM Információs és Gazdaságkutató Iroda legutóbbi felmérése a legjelentősebb csökkenést a használt lakásokra igényelt kölcsönöknél regisztrálta, ahol a tavalyi 57 ezer után idén mindössze 22 ezer szerződést hagytak jóvá a pénzintézetek. Az új lakások esetében sem biztató a helyzet: az év első hét hónapjában 14 ezer támogatott hitelszerződést írtak alá, míg egy évvel előtte 19 ezret.
A változtatás további oka lehet, hogy a lakásépítések csökkenésével áfa- és illetékbevételektől, valamint egyéb más befizetésektől is elesik az állam.
Csákó–Szabó

Magyar Péter visszalépése után közleményt adott ki a Női Sikernap szervezője