Pénzügyminisztérium: Magyarázzák a mechanizmust

Nincs semmi változás a Pénzügyminisztérium (PM) államháztartási hiányra vonatkozó idei prognózisában – jelentette ki Várfalvi István, a Pénzügyminisztérium (PM) helyettes államtitkára pénteki sajtótájékoztatóján.

MNO
2004. 09. 17. 9:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

<table width="200" border="1" bordercolor="#800000"
bgcolor=„#E0DCC1” cellspacing=„0” cellpadding=„0” align=„left”>


2005-ben szigorodik a költségvetés betartására vonatkozó szabály. Az államháztartásra vonatkozó törvény úgy változna, hogy már a kiadási főösszeg 2,5 százalékát meghaladó deficittúllépésnél is pótköltségvetést kell készíteni – mondta Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék elnöke.
A jelenlegi szabályok csak akkor írják elő a pótköltségvetés készítését, ha a kiadási előirányzat legalább 5 százalékkal kerül túllépésre. Ennek gyakorlati alkalmazására azonban eddig még nem kellett sort keríteni. A 2005-ös költségvetés tervezése jelenleg is folyik, a kormánynak a törvény szerint szeptember 30-án kell benyújtania a büdzsé tervét az Országgyűlésnek, amely október 30-ig meghatározza a kiadási főszámokat, és eddig a határidőig lehet benyújtani módosító javaslatokat is a következő évi büdzséhez. (Világgazdaság)


A tárca azért kényszerült megerősíteni az idei hiányra vonatkozó előrejelzését, mert Draskovics Tibor pénzügyminiszter korábban azt mondta, hogy a hiány mintegy 110-120 milliárd forinttal haladja meg a tervezettet, az önkormányzatok nélkül eredményszemléletben a GDP 4,9-5,1 százaléka, pénzforgalmi szemléletben pedig 6,3-6,5 százaléka lesz.

A Pénzügyminisztérium csütörtöki prognózisában azonban az idei hiányt 150 milliárd forinttal emelte meg.

A pénzügyminiszter által ismertetett 110-120 milliárd forintos többlethiány egy középérték volt, a tárca pedig a GDP-arányos hiánysáv felső értékére készítette el prognózisát – hangúlyozta Várfalvi istván.

Az államháztartás egészére (az önkormányzatokkal együtt) ESA szemléletben 5-5,3 százalékos GDP-arányos deficittel számolnak – mondta. Hozzátette: az ESA és a GFS közötti különbség a korábbi 1,2-ről 1,4 százalékpontra nő, az import-áfakiesés és a harmadik generációs mobiltender elszámolása miatt.

A 24 százalékos társasági adókulcs az elképzelések szerint nem vonatkozik a biztosítókra, pénzügyi tanácsadókra, könyvelőkre, illetve könyvvizsgáló cégekre – erősítette meg Pichler Ferenc, a minisztérium sajtófőnöke. Hozzátette: jelenleg a kérdés jogi megfogalmazásán dolgoznak. (Gazdasági Rádió-Privátbankár.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.