A jövő márciusra tervezett ügyletet az idén áprilisban elfogadott médiatörvény teszi lehetővé, a jogszabály ugyanakkor kimondja: senkinek sem lehet 1 százalékosnál nagyobb részesedése a legnagyobb olasz médiacsoportban.
A rádióállomások és kábeltévék mellett három földi sugárzású közszolgálati tévécsatornát működtető RAI legnagyobb belföldi vetélytársa a Silvio Berlusconi kormányfő családja által ellenőrzött Mediaset, amely szintén három földi sugárzású, de kereskedelmi tévécsatornát mondhat magáénak. Az állami rádió-tévé társaság részleges privatizálása enyhíthetné a RAI mai politikai meghatározottságát – vélik megfigyelők, mondván, a kormány nagy befolyással van a társaság vezetésére.
Az Il Sole–24 Ore olasz gazdasági napilap által nagyjából 6 milliárd euróra értékelt RAI ma az olasz tévépiac 44,9 százalékát uralja, 44 százalék a Mediaseté. A Mediobanca olasz befektetési bank tanulmánya szerint a RAI bevétele tavaly 2,79 milliárd euró volt, nettó profitja 82 millióra rúgott. Ugyanakkor a Mediaset 370 millió euró nettó profitot ért el 3,01 milliárd euró árbevétel mellett, mi több, profitot tudott termelni az előző két évben is, amikor a RAI veszteséges volt. Ráadásul a RAI alkalmazottainak a száma tavaly 11 450 fő volt, csaknem a kétszerese a Mediaset 5600-as létszámának. Igaz, a RAI vetélytársánál lényegesen többet költ eredeti programok gyártására és kiterjedt rádióhálózatot tart fenn szerte az országban.
Forrás: Napi Gazdaság

Akár öt év börtönt is kaphat Magyar Péter, ha beigazolódik a bennfentes kereskedés gyanúja