A legfrissebb becslések szerint 700-750 ezer tonna szőlőt szüretelhetnek az idén, amiből 4,4-4,7 millió hektoliter bor készülhet – adta hírül a Világgazdaság. Urbán András, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának (HNT) főtitkára kijelentette, hogy a nagyobb termés nyomán kialakuló helyzetet súlyosbítja, hogy az átmenő borkészlet ez idő szerint 3,2 millió hektolitert tesz ki, amely jelentősen meghaladja az átlagos szintet. Egyes borvidékekről – Tokaj-Hegyaljáról, Egerből, a Mátraaljáról – már érkeztek olyan irányú jelzések, hogy a termelők nem látnak felvásárlási készséget a megtermelt szőlőmennyiségre – fogalmazott. A főtitkár biztos abban, hogy a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumnak Brüsszelhez kell fordulnia, s úgy látja, három intézkedés válhat szükségessé: a sűrítés és a magántárolás támogatásán túl végső esetben a lepárlás is napirendre kerülhet.
Az FVM még nem kapott pontos jelentést a HNT-től a várható termésmennyiségről – közölték a tárca illetékesei. Az uniós borpiaci intézkedésekre a hazai ágazati szereplők a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalhoz automatikusan nyújthatnak be igényléseket, a dotációkat nem kell külön kezdeményezni Brüsszelben. Az asztali borokhoz exporttámogatás is kérhető. Más kérdés, hogy az uniós pénzek mekkora segítséget jelenthetnek. A lepárlásnál például az EU legutóbb meglehetősen alacsony, 48 forintos literenkénti minimális borárat határozott meg.
Magyarország ez évtől nemzeti forrásokból gyakorlatilag semmilyen támogatást nem hirdethet meg a borpiac stabilizálására az uniós tiltások miatt. Mostantól nem folyósíthatók hazai dotációk a szőlőfelvásárláshoz, és nem jöhet szóba a bor közraktározásának támogatása sem.

Szentkirályi Alexandra: Aki Brüsszelben elárulja a magyarokat, az nem méltó a budapestiek szolgálatára – videó