A pályázatok készítésénél az egyik legtipikusabb hiba, hogy az áfatartalom tervezése nemcsak az önerőre, hanem a teljes támogatási összegre történik meg. A leggyakoribbak hibák közé tartozik továbbá a bankgarancia, a vagyoni biztosíték, az aláírás vagy épp a pecsét hiánya, illetve a 30 napnál régebbi vállalkozói igazolvány, cégkivonat hitelesített másolatának benyújtása, továbbá a 90 napnál régebbi aláírási címpéldány beadása – mondta a Világgazdaságnak Veress József, a Nemzeti Fejlesztési Hivatal (NFH) vezető főtanácsadója.
Operatív programonként is változó hibákat vétenek a pályázók. A humánerőforrás-fejlesztési operatív programon (hefop) belül a képzési költségek és a szállásdíjak túlárazása miatt kerül jó néhány pályázat elutasításra. Az is előfordul, hogy a célok között indokolatlan eszközvásárlást is megjelenítenek.
A gazdasági versenyképességi operatív program (gvop) pályázatainál gyakori, hogy az ajánlattevő nem írja alá az árajánlatot, ami azért számít formai hibának, mert az így nem tekinthető határozatlan idejűnek. Hiányosság az is, ha a beadott anyagból nem derül ki, hogy a forgalmazó cégnek joga van-e a „CE” jelölést használni (vagyis az EU úgynevezett új megközelítésű direktíváinak megfelel-e), illetve ha hiányzik a gyártói megfelelésre vonatkozó nyilatkozat.
Másik tipikus formai hiba, hogy a „Lista a tulajdonosokról” című mellékletet nem csatolják, vagy ha mégis, akkor hiányzik róla a tulajdonosok adóazonosítójele. Az sem ritka, hogy a pályázók összekeverik ezt a mellékletet a tulajdonosi összetételről szóló nyilatkozattal, vagy épp az indokoltan hiányzó dokumentumok későbbi beadását nem jelzik írásban – sorolja a tipikus hibákat Veress József. A regionális operatív program (rop) kiírásaira érkezett projektterveknél sokan összekeverik a beruházás és a támogatás minimális összegét. Előfordul, hogy a közösségi és a nemzeti támogatás összegét határolják el rosszul, vagy a költségvetési tábla összesítő sorait felejtik el kitölteni a forrásigénylők, esetleg nem tudják garantálni, hogy a projektmegvalósítás az előírt határidőn belül megtörténik.
A környezetvédelmi és infrastrukturális operatív program (kiop) kiírásainál az eljárási szabályok pontos értelmezésére, illetve a közbeszerzési törvény alapos átnézésére hívja fel a figyelmet a Nemzeti Fejlesztési Hivatal szakértője.
Forrás: Világgazdaság

Így lesznek nyitva a boltok a hosszú hétvégén