Die Welt (welt.de)
A konzervatív napilap Merkel szövetségeseket gyűjt Törökország EU belépése ellen címmel tudósít a CDU elnökasszonyának javaslatáról. Angela Merkel az EU-n belül Törökország teljes jogú uniós tagsága elleni, többségi fellépést kíván összekovácsolni. A tagállamok kereszténydemokrata és konzervatív kormányfőihez és pártelnökeihez intézett levelében Merkel a CDU/CSU modell, a privilegizált partnerség gondolata mellett érvelt. Merkel a dokumentumban üdvözli az Ankara által végrehajtott és figyelemre méltó reformprogramot, ugyanakkor megerősíti álláspontját, miszerint Törökország teljes jogú EU-tagsága túlterhelné az unió integrációs képességét. Luxemburg kereszténydemokrata kormányfője, Jean-Claude Juncker óvatos távolságtartással nyilatkozott Merkel javaslatáról. Szerinte Törökország már öt esztendeje tagjelölt, most már túl késő Ankarának privilegizált partnerséget ajánlani.
Tagesschau (tagesschau.de)
A német közszolgálati televízió egyes csatornájának híradója A legrosszabb esetben polgárháború Irakban címmel számol be egy amerikai hírszerzői jelentésről. A New York Times által publikált 50 oldalas jelentés az első, amely 2002 októbere óta Irakról készült. A jelentést a Nemzeti Hírszerzési Bizottság készítette, és a hivatalban lévő CIA-elnök, John McLaughlin fogadta el. A jelentést elkészítését a még nyáron lemondott CIA-elnök, George Tenet kezdeményezte. A július végén Bush elnök által titkossá minősített jelentés felvázolja az Irakban 2005 végéig lehetséges forgatókönyveket. Eszerint a legrosszabb esetben polgárháború fenyeget, míg a legkedvezőbb forgatókönyv szerint is az Öböl-menti állam biztonsági helyzete, valamint politikai és gazdasági stabilitása súlyosan veszélyeztetett marad. Az elemzés kicsengése – mint erről a New York Times beszámol – ellentétben áll az amerikai elnök és kormánya legutóbbi nyilatkozataival. Bush az elmúlt hónapokban ugyan elismerte az iraki nehézségeket, de rendszeresen kiemelte az ország újjáépítésében elért eredményeket.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív napilapban Reinhard Olt Schröder köszönetet mond Magyarországnak címmel tudósít a német kancellár budapesti látogatásáról. A megbeszéléseken résztvevő Medgyessy Péter úgy vélte, az a tény, hogy Schröder „a jelenlegi érzékeny belpolitikai helyzet“ ellenére eljött Magyarországra, az a német-magyar kapcsolatokért beszél. Tekintettel Medgyessy lemondására és az azt megelőző koalíciós válságra Schröder megállapította, „a kapcsolatok problémamentesek, függetlenül az élen állók személyétől“. Egyúttal elismerően szólt vendéglátójának Magyarország EU-csatlakozását illető „kiemelkedő szerepéről“. Schröder megjegyezte, tiszteletre méltónak találja, hogy Magyarország nemcsak pénzügyi segítségre vonatkozó igényeket támaszt, de a szolidaritást „a másik irányba is“ érti; tudja, hogy a nettó befizetők teljesítőképességét is figyelembe kell venni.
Die Presse (diepresse.com)
Az osztrák konzervatív napilap, Keményebben a menedékkérők ellen címmel tudósít az FPÖ frakcióüléséről, ahol elhangzott, hogy Ausztria közrendjét elsődlegesen a külföldiek veszélyeztetik. A bűnelkövető külföldiek száma az elmúlt esztendőben robbanásszerűen megnőtt – jelentette ki Karin Miklautsch. Az igazságügy-miniszter elmondta: „2000-ben az elítéltek 28,5 százalékát tették ki a külföldiek, ez az arány mára országosan 45 százalékosra emelkedett, keleten eléri a 80 százalékot is.” A börtönök kapacitása hamarosan kimerül, s a külföldi bűnözők egyre agresszívebbek, mind gyakoribbak az őrszemélyzet elleni támadások.

Ezek az árulkodó jelek mutatják, hogy Magyar Pétert nagyon érzékeny pontján érinti a bennfentes kereskedés ügye