Magyarország adósságának finanszírozására hamarosan újabb, egymilliárd euró értékű kötvénykibocsátást hajt végre az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) – tájékoztatta a Magyar Nemzetet a Pénzügyminisztérium (PM). Pichler Ferenc, a tárca sajtófőnöke a kibocsátás pontos idejét nem jelölte meg, annyit azonban közölt, hogy a tranzakcióra még az idén bizonyosan sor kerül. Mint ismert, hazánk idei finanszírozási tervében összesen hárommilliárd euró külföldről történő forrásbevonás szerepel, szemben a tavalyi kétmilliárd euró finanszírozással. A hárommilliárdos összegből az ÁKK januárban bocsátott ki egy egymilliárd euró értékű kötvényt, majd ezt követően történt meg az ötszázmillió eurónak megfelelő angol fontkötvény és a hasonló értékű japán szamurájkötvény kiadása.
A pénzügyi tárca tegnap nyilvánosságra hozta az államadósság kamatterheiről szóló idei kifizetéseket is. Eszerint az év első nyolc hónapjában 629,4 milliárd forintot költöttünk adósságszolgálatra, ez az összeg majdnem húsz százalékkal haladja meg hazánk múlt évi első nyolc havi kamatfizetési kötelezettségeit. A PM legújabb előrejelzésének értelmében a teljes évre vonatkozó adósságszolgálatra összesen 889 milliárd forintot kell fordítani, ami szintén lényegesen több, mint az egy évvel korábbi kamatteher.
A megemelkedett kiadások mögött az államadósság egyre növekvő állománya áll, amely jelenleg eléri a 11 693 milliárd forintot. Ez egyben azt jelenti, hogy a kormányváltás óta az adósság több mint negyven százalékkal lett magasabb.
A megnövekedett kamatterhekkel kapcsolatban szakértők arra hívják fel a figyelmet, hogy a PM által most nyilvánosságra hozott első nyolc havi adósságszolgálat nem tartalmazza a három hónapos kincstárjegyek árfolyam-különbözetét, melyeket szintén az adósság finanszírozására bocsátottak ki, így ezek a kiadások tovább növelik a kötelezettségek terhét. A Standard and Poor’s nemzetközi hitelminősítő intézet legfrissebb közleménye szerint megnövelné Magyarország forintadósi besorolásának leminősítési kockázatát, amennyiben eltérés mutatkozna a tények és a PM által szerdán módosított adatok között. Az intézetnél hazánk devizaadósi osztályzata jelenleg A mínusz kategóriájú.
Magyarország esetleges leminősítéséről szólva Varga Mihály, az Országgyűlés költségvetési bizottságának elnöke arra figyelmeztetett, hogy jelentősen megdrágítja a hazánknak nyújtott hiteleket, amennyiben rosszabb adósi kategóriába kerülünk. – Az adósminősítés megváltoztatása a befektetőket is elriaszthatja, s nem tesz jót megítélésünknek – hangsúlyozta az Orbán-kormány pénzügyminisztere, hozzátéve: Magyarország egy olyan helyzetben lévő ország, amely nagymértékben függ a külföldi tőkétől és a külföldi hitelezőktől.
A befektetők ismételten elkezdtek aggódni Magyarország költségvetési hiánya miatt – írja tegnapi számában a Financial Times. A lap emlékeztet: tavaly a deficit mértéke elérte a bruttó hazai termék hat százalékát.
Szabó Eszter

Három ember meghalt az M1-es autópályán történt balesetben