A 2003-as esztendőben az adócsökkentés jegyében az SZDSZ támogatásával 12 százalékról 25 százalékra emelték például a raktározás és a szállítás áfa-tartalmát, melynek köszönhetően jó néhány szolgáltatás, de egyébként bolti termék ára is az adóemelés következtében emelkedett Magyarországon. Mindez az SZDSZ támogatásával – mutatott rá a képviselő keddi napirend előtti felszólalásában.
Illetékemelések is bekövetkeztek 2003-ban, jelentősen nőttek a gépkocsik üzemben tartási költségei, a cégbejegyzés és a cégek adatmódosítási költségei. Ezután következett a 2004-es esztendő, amikor megszűnt a nulla százalékos adókulcs és bevezették az 5 százalékost, aminek következtében emelkedtek a gyógyszer- és a tankönyvárak. Természetesen az SZDSZ támogatásával – emelte ki Rogán Antal.
12 százalékról 15 százalékra növekedett a középső áfa-kulcs, ennek köszönhetően drágultak az élelmiszerek a háztartási földgáz, a távfűtés, az orvosi műszerek, de még a temetkezési szolgáltatások is. 12 százalékról 25 százalékra nőtt a villamos energia és a telek áfája, emelkedett a gépjárműadó, az örökösödési és az ajándékozási illeték mértéke – mondta a frakcióvezető-helyettes.
De a vállalkozók sem jártak túl jól. Az SZDSZ támogatásával az egészségügyi járulékot 2004-ben 3-ról 4 százalékra növelték. A nyugdíjjárulék és a magánpénztári tagdíj adókedvezményét megszüntették, akárcsak a befektetési adóhitelt. Bevezettek új adónemeket, mint például a környezetterhelési-díjat, az energiaadót, a vállalkozókat sújtó innovációs járulékot. Növelték a rehabilitációs hozzájárulás mértékét és emelkedett a cégbejegyzési illeték. Az SZDSZ támogatásával – közölte Rogán.
Ha tételesen megnézzük, akkor a 2004-es adótörvények parlamenti megszavazásakor az SZDSZ huszonkét alkalommal nyomot igent adóemelésre, és nem adócsökkentésre.
Nézzük a most soron következő esztendőt, a parlament elé került adótörvényeket, amelyeket természetesen a szabad demokrata miniszterek támogatásával nyújtott be a kormány.
Ezekben szerepel ismét néhány jelentős új adótétel, illetve adóemelés – emelte ki Rogán Antal. Ilyen a bankadó, az emelkedő regisztrációs adó, vagy az illetékemelések. A cégbejegyzések illetéke például 25 százalékkal nőtt, a tulajdonszerzés utáni illeték ugyancsak emelkedik, a törzskönyvkiadás mértéke 50 százalékkal nő, de sorolhatnám még akár a forgalmi engedély, a vállalkozói igazolvány kiadására, az üzleti működési engedélyek kiadására vonatkozó illetékemeléseket, amelyek 50, illetve 100 százalékos mértékűek. Valószínűleg az SZDSZ támogatásával – fogalmazott a fideszes képviselő.
Az osztalékból származó adó 20 százalékról 25 százalékra nő. Lesz árfolyamnyereség-adó, amivel az SZDSZ játszik. De mi lett volna, ha nem nyújtják be a parlament elé? Egyszerűbb lett volna, ha a szabad demokrata miniszterek eleve nemmel szavaznak. De beszélhetnénk az egyéni vállalkozók és a betéti társaságok 4 százalékos munkaadói járulék megfizetésének a kötelezettségéről, a telefonadóról, a jegy- és bérletadóról, ami nem volt mindezidáig, a megszűnő adókedvezményekről, a külön adózó jövedelmek 20 százalékról 25 százalékra való emeléséről. Mindez ismét az SZDSZ támogatásával, ez közel 30 adóemelést jelent – mondta Rogán.
A Skála régi reklámja így szólt: bemegyek, aztán kijövök, de milyen jól kijövök, ha bemegyek. Ez volt az SZDSZ szlogenje a kormányba való belépésnél. Azonban ebből az SZDSZ jön ki jól, és nem az adócsökkentésre vágyó polgár. Ha az SZDSZ nem akar adócsökkentést, akkor nem lesz. De hogyha az SZDSZ képviselői megszavazzák az adótörvényeket, akkor lesz adóemelés, de ebben a színjátékban a Fidesz képviselői nem lesznek az önök partnerei – szögezte le a frakcióvezető-helyettes.
(Magyar Televízió)

Precízen időzített kémbotrány: így keltett pánikot a dollármédia