Gyurcsány vagyonával győzött?

Példátlan eljárás, hogy Medgyessy Péter után – aki szintén nem éhezett – az MSZP bázisa a leggazdagabb politikust választotta – Ernst Strasser osztrák belügyminiszter menekülttábort kíván felállítani Ukrajnában, mivel szerinte a menekültpolitika nemcsak a belügy, hanem a külpolitika feladatai közé is tartozik.

2004. 10. 07. 7:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Standard (derstandard.at)

A baloldali osztrák napilapban Paul Lendvai A pénz hatalma címen elmélkedik az amerikai elnökválasztás kapcsán a hatalom és vagyon kapcsolatáról.

Az amerikai elnöki posztért folytatott küzdelem ismét előtérbe állítja a hatalom és a vagyon kölcsönhatását. Már Shakespeare is megírta, a pénz előtt minden ajtó nyitva áll. Bush és Kerry karrierje megerősíti, hogy néhány kivételtől eltekintve a csúcsra csak a legfelsőbb réteg gyermekei jutnak el. Azt, hogy az amerikai politikában az aktív és passzív korrumpálás, mint eddig is, most is komoly szerepet játszik, jól mutatják a Halliburton cég kétséget ébresztő elszámolási gyakorlatáról érkező tudósítások, melynek rendkívül eredményes főnöke évekig Cheney alelnök volt, aki most ismét a második helyen harcol Bush mögött.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnökké választása után „az ellenzéki Fidesz propaganda újságja” (A szerző a Magyar Nemzetre gondolt – a szerk.) Gyurcsányt a „magyar Hodorkovszkijnak” nevezte. Ez az utalás a negyedik legnagyobb magán olajvállalat 2003. október 25-e óta letartóztatásban lévő főnökére azzal függ össze, hogy Gyurcsány, mint sikeres üzletember, átszámítva mintegy 15 millió eurós vagyont ellenőriz, mely őt a 60. leggazdagabb magyarországi emberré teszi.

Eltekintve attól, hogy ezzel messze az orosz oligarchák mögött helyezkedik el, nyugaton a Hodorkovszkij esetére nem mint bűnügyre tekintenek. Rajta azért statuálnak a szovjet idők óta ismeretlen, zárt eljárás során elrettentő példát, mert vagyonával többek között a sajtószabadságot, valamint kis liberális csoportokat támogatott.

Valóban példátlan eljárás, hogy Medgyessy Péter után – aki szintén nem éhezett – a szocialista párt bázisa a leggazdagabb politikust választotta. Gyurcsány a szociálliberális kormány legutolsó esélye, hogy túlélje a 2006-os választásokat.

A jövő zenéje, hogy vitathatatlan kisugárzásának köszönhetően, valamint vagyona ellenére sikerül-e Gyurcsánynak hiteles baloldali fordulatot megvalósítania.

Die Presse (dipresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban Strasser menekülttábort kíván felállíttatni Ukrajnában című írásában mutatja be a bécsi belügyminiszter javaslatát.

Ernst Strasser osztrák belügyminiszter szombaton Brindisiben találkozik az EU kijelölt bel- és igazságügyi komiszárjával, az olasz Rocco Buttiglione-nal, akinél el kívánja érni az unión kívüli menekülttáborok felállítását.

Egyrészt Strasser támogatja német kollégájának, Otto Schilynek egy észak-afrikai tábor felállítására vonatkozó javaslatát, másrészt sajtótájékoztatóján úgy vélte, hogy egy hasonló táborra lenne szükség Csecsenföld közelében is. Az elképzelésről már egyeztetett a balti államokkal tartott szeptemberi találkozón. A tábor helyszíneként Ukrajnát tartaná alkalmasnak.

Az intézkedés célja, hogy megakadályozzák, hogy a válságövezetekből érkező menekültek az EU-ban (és Ausztriában) menedékjogot tudjanak kérni. „Vitán felül áll, hogy ott nem lesz mód a menekültügyi eljárás lebonyolítására” – nyilatkozta Strasser. Az ilyen tábor célja, hogy az embereket vízzel, élelmiszerrel ellássa, és orvosi kezelést nyújtson nekik. Amint a menekültek hazájában a helyzet lecsillapodott, ezek az emberek hazatérnek. Afganisztánban egy hasonló tábor kiválóan működik, a menekültek tömege a régióban maradt, és nem távozoztt Európába.

Arra a közbevetésre, hogy így lehetetlenné válik Európában menedékjogot kérelmezni, Strasser úgy vélte: A politika értelme nem az, hogy „mindenkinek menedékjogot adjon”, hanem azt lehetővé tenni, hogy az emberek saját szülőföldjükön építsék fel egzisztenciájukat. Srasser ezért fontosnak nevezte a közös uniós menedékjog rendszer kiépítését.

Strasser számára a menekültprobléma nemcsak a belügy feladata, hanem része az aktív külpolitikának is: „Ez nem oldható meg rendőrség és a menekültellátás eszközeivel” – nyilatkozta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.