A konzervatív német napilap, a Die Welt Szavazatot cserélek kokainra címmel tudósít a mind abszurdabb jelenteket produkáló amerikai választási kampányról.
A cikk szerzője Tortsen Krauel szerint a demokraták rémálma, hogy most megismétlődik a 2000-es forgatókönyv, csak fordított szereposztásban. Nevezetesen most a fej-fej melletti versengést ugyan Bush nyeri, de a több elektori szavazat miatt Kerry lesz az Egyesült Államok elnöke. Éppen ezért most a republikánusok szimatolnak minden bokor mögött választási csalást, s ok a kétkedésre van elég.
Az Egyesült Államokban az elnökválasztás szabályait a szövetségi államok szabályozzák, s nincs szövetségi választási elnök, akihez a panaszokat intézhetnék. A választás konkrét módszereiről a megyék döntenek. Így történhetett, hogy Ohióban, a hat mindent eldöntőnek tekintett „bizonytalan” állam egyikében, a 31 megyéből négyben vezették be a számítógépes voksolást, míg a többiben a Floridában négy éve olyannyira leszerepelt lyukkártyás módszer mellett maradtak.
Amennyiben november 2-án valamelyik körzetben két százaléknál kisebb lesz a különbség a jelöltek között, azonnal elkezdődnek a pereskedések. A baloldali liberális Amerikai Polgárjogi Unió (ACLU) már megtámadta a bíróság előtt a lyukasztó gépek használatát.
2002-ben az amerikai kongresszus elfogadta az egyik ritka, szövetségi választásokat segítő törvényét, mely az elköltözött és az új lakóhelyén magát regisztrálni elfelejtő választók voksolását kívánta lehetővé tenni. Az Egyesült Államokban azonban nincs lakcímbejelentési kötelezettség, ezért nem is ellenőrizhető, hogy aki egy ilyen szavazati igazolást kér az valóban elköltözött. 29 szövetségi állam úgy rendelkezett, hogy a „hamis választókörben” leadott voksok érvénytelenek. De ki bizonyítja be, hogy valaki csak mímelte az elköltözést?
S mi történik a többi 21 szövetségi államban? A republikánusok állítják, hogy e törvény örve alatt a demokraták csalnak, ezer- számra vetettek fel új választókat a listára, akik valójában csak turisták voltak. Ohióban állítják, hogy elkaptak valakit, akinek a választói regisztrációjáért a demokraták kokainnal fizettek; másnál 124 regisztrációs igazolást találtak, közte olyan nevekkel, mint Mary Poppins.
A demokraták a vádakra vádakkal válaszolnak, szerintük a republikánusok mindent megtesznek Ralph Nader jelöltségéért. Nem azért utasított el Pennsylvania állam legfelsőbb bírósága egy Nader érdekében benyújtott petíciót, mert azon olyan nevek is szerepeltek, mint Shakespeare, s nem a republikánusok gyűjtik mindenütt szorgalmasan Nader érdekében az aláírásokat?
A republikánusok bejelentették, Ohióban, Coloradóban, Nevadában és mindenütt másutt, ahol a demokraták nagyszámú új választót vetettek fel a listára, minden egyes polgárt külön-külön ellenőrizni kívánnak. Az ACLU ugyanezt kívánja tenni a republikánus új választókkal, mégpedig rejtett kamerákkal felszerelkezve. Főként Floridában kívánnak jelen lenni. Ott lesz Michael Moore is, aki megígérte filmes csapatokkal kívánja megszállni az egész államot.
Most sokan koncentrálnak Floridára. A demokraták jogász csapata már száz fősre duzzadt. Úgy tűnik mindenkit megihletett Tom Stoppard emlékiratainak egyik mondata, miszerint nem a választások jelentik a demokrácia lényegét, hanem a megszámolt voksok. E mottó jegyében gondolkodik mindkét tábor, Kerry eddig 9 millió dollárt tett félre az esetleges perekre és a szavazatok újraszámlálására, míg Bush 13 milliót. Mindkét csapatnál a hátralévő napokban ugrásszerűen nőni fog ez az összeg.

Precízen időzített kémbotrány: így keltett pánikot a dollármédia